| anonima3826 a întrebat:

Mi-a întârziat menstruatia 4 zile desi am burta umflata si ma simt ca si cand ar trebui sa imi vina.Nu am avut relatii sexuale neprotejate deci banuiesc ca nu am cum sa fiu insarcinata, am luat din 20 noiembrie pana in 2 decembrie detoxifiant comprimate de la dacia plant. Ar putea asta sa influenteze cumva ciclul sau din ce cauza ar putea sa imi intarzie pentru ca niciodata nu a intarziat mai mult de 2 zile?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro astfel de situatie nu se poate formula un raspuns pertinent, corect, obiectiv fara sa fii consultata in mod direct de catre un medic ginecolog. Daca sunt prezente semnele/manifestarile produse de obicei de simptomele premenstruale atunci intarzierea se datoreaza unei dereglari hormonale minore, de moment care se poate produce frecvent in perioada de adolescenta din cauza shimbarilor inerente aparute in organism. Este putin probabil insa nu exclus in totalitate ca acel produs sa nu fi actionat asupra activitatii hormonale si sa afecteze momentul de incepere a menstruatiei. Fiindca NU poti avea motive obiective de ingrijorare mai mare, esti nevoita sa astepti in liniste pornirea menstruatiei in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| anonima3826 explică (pentru corbulalbrosu):

Am 20 de ani, totusi e normal sa am asa dereglari?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonima3826):

Bineinteles ca da. Dereglarile hormonale se produc din cauza functionarii nesatisfacatoare, deficitare a glandelor endocrine, tiroida, hipofiza, glanda pituitara, glanda foliculara, etc. care daca nu sunt tratate medical si medicamentos produc dereglari hormonale care implicit afecteaza ciclul menstrual intreaga viata.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai avut contacte sexuale protejate, atunci nu poti fi gravida.