| floryna94 a întrebat:

Buna mi sa recomandat anticonceptionalele belara si am luat doar 3 pastilute si am facut neprotejat a 4a zi de mentruatie fiind si ultima zi. se poate sa nu-si fi facut efectul si sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Se poate sa fie o reactie adversa de la ele, se poate sa nu aiba absolut nici o legatura cu ele. Depinde si in ce sens ti-a fost foarte rau.
Oricum, ai fost protejata deci insarcinata nu esti.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Belara te protejeaza de la prima pastila administrata atat timp cat le-ai luat corect (la recomandarea medicului, din prima zi de menstruatie, la aceeasi ora mereu si fara a le asocia cu preparatele care le scade efectul mentionate in prospect)

| floryna94 explică (pentru Brigaela):

Cele 3 zile le-am luat la aceiasi ora si sper sa fie bine m-am cam speriat putin. oricum mersi

| sofisis a răspuns (pentru floryna94):

Pai si din a treia zi nu ai mai luat? Sau cum?

| floryna94 explică (pentru sofisis):

Ba da j le iau in continuare doar ca mi-a fost foarte rau astazi si nu inteleg de ce

| floryna94 explică (pentru sofisis):

Mi lea recomandat medicul meu la care am fost si mi-a fost rau in sensul ca am o stare de voma si tremur toata de asta ma gandesc sa nu fie altceva

| sofisis a răspuns (pentru floryna94):

Vezi ca starile astea le poti avea si de la o enterocolita. Si ca reactie adversa la pastile. Oricum, avand in vedere ca nu cred ca ai terminat folia de pastile, chiar daca prin absurd ai fi ramas insarcinata, ar fi fost MULT prea devreme ca sa ai simptome de sarcina. Astea apar cam dupa 4 saptamani.

| floryna94 explică (pentru sofisis):

Iti multumesc mult pentru tot

| sofisis a răspuns (pentru floryna94):

Se poate sa fie o reactie adversa de la ele, se poate sa nu aiba absolut nici o legatura cu ele. Depinde si in ce sens ti-a fost foarte rau.
Oricum, ai fost protejata deci insarcinata nu esti.

| Alcyon a răspuns:

Anticonceptionalele din pacate au multe efecte secundare de genul: dureri de cap, stari de nervozitate, depresie etc.