| Boriana1991 a întrebat:

multumesc celor care mi-au raspuns la http://www.tpu.ro/......upa-care/, si astazi vin cu sfarsitul povestii, sperand ca voi veti intelelege ce vrea de la mine: l-am sunat azi, iar raspunsul lui a fost ca nu i s-a facut dor de mine in aceste zile, si cand l-am intrebat daca e sigur ca nu mai vrea sa fie nimic intre noi, mi-a zis ca nu si poate explica ce se intampla cu el,iar eu am hotarat sa ii scriu o mica scrisoare; Cand am inceput sa vorbim, nu m-am gandit niciodata ca voi ajunge intr-un timp atat de scurt sa pun atat de mult suflet, stiu doar ca aveam impresia ca te cunosc de o vesnicie si-mi permiteam sa-ti spun tot ce imi trecea prin cap. Timp de o saptamana am vorbit pe facebook,tu imi cereai numarul de telefon, spunandu-mi ca daca nu iti place vocea mea o sa-mi inchizi. Intr-un final, mi-am facut curaj si ti-am trimis mesaj, si de atunci am tot vorbit la telefon pana pe 25.01 cand am hotarat sa ne vedem si m-ai intrebat daca vreau sa fiu iubita ta, iar eu am acceptat, lucru pe care nu l-am regretat si nu o sa-l regret niciodata. Ne-am mai si ciondanit, si asta s-a intamplat din cauza amandurora, a mea poate pentru ca sunt incapatanata si imi place sa primesc totul de-a gata, si poate vina ta a fost ca erai prea impulsiv si la nervi spuneai lucruri pe care poate apoi le regretai. Stii cand iti spuneam ca ai aparut in viata mea ca sa ma faci fericita? Ei bine, asa a si fost. Ai reusit sa-mi aduci zambetul pe buze prin gesturi marunte, dar care pentru mine insemnau enorm; ca atunci cand te-ai intors de la Bucuresti fara sa stiu si ai venit la mine cu un buchet de flori, sau cand ai venit sa ma vezi la chef,pentru ca ti s-a facut dor de mine. Au fost momente in care m-ai facut cea mai fericita si pentru asta nu pot decat sa-ti multumesc.
Stii,daca o sa ma intrebe cineva cum a fost pentru mine "prima oara", o sa spun ca a fost cu o persoana speciala din viata mea, care a facut tot posibilul sa nu ma doara si in mare parte i-a iesit.
Simt ca am crescut enorm de mult langa tine si am invatat lucruri pe care o sa mi le amintesc cu drag. Am avut si eu momentele mele de egoism, in care imi doream sa stai cu mine si atat, poate de aceea am ajuns in punctul in care nu mai simti nevoia sa ma vezi sau sa ma auzi. Poate e vina mea ca nu am stiut sa citesc printre randuri, sau poate a fost vina ta ca nu m-ai lasat sa intru in sufletul tau asa cum poate as fi dorit.
Cum ai spus si tu, dragoste cu sila nu se poate, nici nu am cum sa iti cer asta, pentru ca ne-ar face pe amandoi nefericiti. Crede-ma ca am tinut si tin in continuare la tine, dar nu poti sa-mi ceri sa nu sufar, pentru ca nu e ca si cum as vrea asta. Nu pot ca dintr-o data sa te scot din suflet si sa uit amintirile cu tine, pentru ca nu imi doresc sa fac asta.
Poate as fi inteles daca mi-ai fi spus ca nu mai tii la mine sau ca ti-ai gasit pe altcineva, dar tot ce mi-ai spus a fost ca ai nevoie de 2-3 zile sa ti se faca dor de mine. Am lasat sa treaca aceste zile si te-am sunat si mi-ai spus ca tu, in zilele astea nu ai simtit nevoia sa ma auzi sau sa ma vezi, iar cand te-am intrebat daca esti sigur ca nu mai vrei sa fie nimic intre noi,mi-ai spus ca nu e vorba ca nu stii ca atunci ar fi vorba de rea vointa, ci ca nu stii ce vrei. Trebuie sa intelegi ca m-ai lasat asa, in plop. Nici nu ai spus clar ca vrei sa ne despartim, nici ca vrei sa mai treaca timpul sau ca vrei sa mai incercam, ba chiar la un moment dat ai spus ca poate ti se va face dor cand te vei linisti cu munca. Vrei sa stii parerea mea? Nu stii nici tu ce vrei, daca ma vrei in viata ta acum, mai incolo sau deloc. Nu o sa ma rog de tine sa ne impacam, pentru ca intr-o relatie e nevoie de 2, o sa te rog doar atat: sa te gandesti din cand in cand la noi 2, si la ce a fost frumos, si daca te vei decide ca ma vrei inapoi in viata ta, peste o zi, peste o saptamana, peste o luna, peste un an, stii ce ai de facut, pentru ca voi fi aici. Dar si daca vei lua o decizie finala si te vei hotari ca nu mai vrei sa fac parte din viata ta, cred ca merit si eu sa aflu ca nu mai insemn nimic pentru tine. Doar de asta am nevoie, sa mi spui ce se intampla cu noi de acum incolo.
Sa nu te gandesti ca daca ti-am scris toate astea o fac ca sa ma victimizez, dar asta e modalitatea mea de a ma descarca si de a-ti spune ce au insemnat astea 2 luni pentru mine si pentru a-ti demonstra ca eu inca cred in noi.
Nu stiu daca ma astept sa-mi raspunzi sau sa-mi mai spui ceva, desi pentru mine ar conta, sper doar ca ai avut rabdare sa citesti tot.Sa nu uiti ca daca vei avea nevoie sa vorbesti cu cineva vreodata sunt aici. Nu-ti promit ca nu te mai spun, pot doar sa-ti promit ca voi incerca sa-ti respect decizia.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica "prima oara"? Parca spuneai ca ai avut o relatie ce a durat 4 ani inainte de aceasta.

Care ar fi scopul scrisorii tale? Tu spui ca doar vrei sa te descarci dar sigur nu e mai mult de atat? Mie imi pare ca o alternativa finala de a salva ce mai e de salvat mascat intr-un mesaj de adio.

El are dreptate, dragoste cu sila nu se poate iar tu, prin chestia aceea in care ii spui ca te poate cauta oricand, ii oferi putere de decizie asupra ta. Putere pe care oamenii ori nu stiu sa o foloseasca, ori o folosesc impotriva ta.

Ce vrea de la tine e irelevant. Relevant este ca nu nutreste pentru tine aceleasi sentimente pe care tu le ai pentru el. Tu ti-ai facut treaba, ai acceptat compromisul si i-ai oferit ce ti-a cerut. Daca a ramas tot la fel de pasiv, inseamna ca ceva chiar se petrece. Poate fi vorba de altcineva, poate il deranjeaza ceva la tine ce nu poate schimba sau poate chiar nu e momentul in care simte nevoia sa faca acest pas. Ce trebuie sa intelegi este ca nu motivul conteaza ci rezultatul. Iar rezultatul este ca si daca vei reusi sa-l convingi sa mergeti mai departe impreuna, numai tu vei fi cu adevarat implicata in aceasta relatie. Este de admirat ca incerci sa fii intelegatoare cu el dar vine un moment in care trebuie sa te gandesti si la tine.

Ce mi se pare putin ciudat este ca dupa o relatie de o luna de zile i-ai scris ca si cum ati fi petrecut impreuna jumatate de viata. Ii scrii toate astea unui om pe care nici macar nu-l cunosti cu adevarat. Poate ca adevarata ta problema nu este ca se incheie aceasta relatie, pare ceva mai profund de atat...

| Boriana1991 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspunsuri, intrebarea mea e : la ce te gandesti cand spui ca pare a fi ceva mai profund de atat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Boriana1991):

Nu ma gandesc la ceva anume spun doar ca nu scrii ceva atat de elaborat pentru cineva cu care ai fost impreuna doar o luna, poate mai degraba cuiva cu care ai fost 4 ani. Iar acestei relatii se pare ca i-ai oferit tu mai multa insemnatate decat a avut vreodatata, asteptarile si sentimentele pe care le-ai investit tu in ea nu prea aveau legatura cu ce se petrecea in realitate. Mi se pare ca tanjesti dupa ceva, despre ce poate fi vorba nu am cum sa stiu din moment ce nu stiu mare lucru despre tine.

Desigur, poate ma insel, poate scrisoarea ta de despartire e mai mult un exercitiu liric menit sa ofere gravitate unei situatii nesemnificative.