| Ariana58 a întrebat:

Nici nu știu cum sa încep...
Am o relație de 2 ani jumate cu un băiat. La început era relație perfecta. Și a lăsat prietenii pentru mine, se comporta frumos(pe scurt tot ce își putea dori o femeie de la un bărbat).
Mi-a propus sa ne mutam împreuna în alta țara, sa ne permitem tot ce ne dorim, sa îmi termin studiile aici. Am acceptat pentru ca îl iubesc mult și chiar îmi doream ceva cu el. Acum după câteva luni de când ne-am mutam împreuna s-a schimbat radical. Ma jignește, m-a lovit de câteva ori " la nervi" cum zice el, m-a mintit cu tot ce mi-a promis. Este foarte gelos nu am voie sa vorbesc cu nimeni, îmi controlează telefonul. Îmi doresc sa ma întorc înapoi in țara sa îmi termin studiile și sa îmi văd de viața mea dar mi-e frica ca nu o sa mai întâlnesc pe nimeni cu care sa am o relație serioasă. Sunt sătulă de tot ce se întâmpla intre noi, o data se comporta frumos iar apoi ma jignește și ma lovește. Va rog nu ma judecați, am nevoie de sfaturi. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci... sa o luam pe rand.
Si-a lasat prietenii pentru tine? Pai nu i-a dat nimeni de ales sau i-ai zis tu explicit asta? Putea sa stea cu tine linistit si sa aiba si prieteni.

Legat de partea ce urmeaza, as incepe strict cu lovitul. Serios? Ce animal da intr-o fata? Nu conteaza motivul, cum sa faca asta? Cum poti sa stai cu el? De frica? Sau tu ai zis ca stai cu el pentru ca... iti este frica ca nu mai gasesti dupa un alt baiat cu care sa ai o relatie serioasa? Exclus. O sa gasesti ceva perfect pentru tine.

Daca tu asta vrei, o relatie frumoasa, atunci asta o sa ai. Daca esti o persoana asa cum zici ca esti, si iti faci griji pentru relatia ta, pentru viata ta, cauta o persoana care sa te faca sa te simti in siguranta si iubita. Si asta o sa si gasesti. Iti garantez 100%.

Acum sa iti zic o alta poveste sau mai bine zis intamplarile de peste tot din lume. Ai vazut sau ai auzit de persoane casatorite, familii, unde exista violenta in familie, au si copii, si daca intrebi femeia (in general ea) de ce sta cu acel barbat, o sa zica ca "pai ce sa mai fac acum?". O cauza poate sa fie faptul ca nu are unde sa se mai duca, ca nu poate sa isi refaca viata, ca a avut copil acum mult timp si nu putea sa traiasca fara tata. Toate aceste motive sunt doar idei absurde din capul acelei persoane. La fel de bine ar putea sa zica ce ai zis tu, ca nu o sa mai gaseasca un alt barbat. Si uite asa, trec anii si acea femeie sta in ceva ce ar trebui sa se numeasca "relatie" si ii s-a dus viata.

Unele decizii trebuie luate la timpul lor, si inevitabil asta o sa se si intample. Daca tie nu iti mai place relatia si consideri ca el nu se poate schimba (desi nu stiu ce sa zic), atunci ce mai astepti? Persoana potrivita langa care sa fii fericita dupa? O sa vina cand te astepti mai putin (cum este si frumos), dar asta dupa ce scapi de actuala relatie.

Indiferent ce o sa faci, eu iti urez bafta si o zi minunata in continuare ^_^

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cam repede te-ai hotarat sa mergi asa cu unu prin strainatate. Daca tu ai doar doi ani cu el cred ca dupa cateva luni de relatie deja ai plecat. Alta data te vei invata minte sa nu mai crezi in vrajelile astea.
Mai bine fa tot posibilul sa suni acasa si sa spui cuiva ce ti se intampla până nu afla ei de la stiri si pleaca.Barbati sunt pe toate drumurile, doar trebuie sa căști ochii sa nu mai iei un retardat ca asta.
Vorbesc serios asta nu e relație, asta e tortura psihică si fizica.

| Catrice a răspuns:

Daca tu numești asta relație serioasă...e grab.

| Tokyo44 a răspuns:

Dacă te lovește doar după câteva luni nu e bine.
Gelozia combinata cu violenta fizica iti poate aduce probleme toată viața!
Mai târziu poate fi și mai gelos și mai violent!
Refuz sa cred ca e ultimul bărbat "bun"

| OvYdYu0697 a răspuns:

Buna din ce oras esti?
Si eu caut pe cineva poate iasa ceva frumos?