| Balanica12 a întrebat:

Sufar dupa o fata, e foarte greu sa spun ce am de spus doar prin cuvinte. Frate e ceva de nedescris sufar foarte tare, nu mai am idei, nu stiu ce sa mai fac.

Nopti nedormite, foame, nesiguranta, neincrederea de sine, nu mai sunt omul plin de viata de cand a intervenit ea in viata mea.

Asta a fost acum 3 ani si inca nu mi-a trecut de ea, in astia 3 ani am avut multe relatii dar nici macar o fata nu m-a facut sa o uit pe ea. Nu e fata perfecta, are defecte ca orice om, nu stie sa se faca placuta dar din pacate cred ca sunt singurul om care o poate intelege cu tot cu defectele ei. Ne-am despartit fara ca unul dintre noi sa spuna ca totul s-a incheiat. Frate nu stiu ce sa fac sunt la pamant, parca cerul si pamantul nu mai exista pentru mine. Ea a fost singura fata care m-a facut sa uit de prima iubire pe care cu greu am uitat o mica parte din ea. Chiar daca am trecut prin multe relatii sincer sa fiu la ea inca am stagnat. Nu am habar ce sa fac cu ea, e foarte schimbatoare dintr-o data e suparata, fericita, nostalgica, binedispusa, etc... Acum fumeaza, bea, si multe alte cele eu stiu ce are stiu cum se numeste aceasta "senzatie" dar nu pot sa compar o carte cu ea. Voi stiti cat de greu iti pica fata cand vezi ca fosta ta mare iubire se saruta cu unul si cu altul si dupa se uita fix in ochii tai. Stiu ce am de facut am temele facute dar nu ma lasa ceva sa ma duc sa-i spun ce am pe suflet. O data si o data tot o sa ma duc la ea sa clarificam tot. Inima mea plange mult si nu vreau sa vada, nu vreau sa vada pentru ca nu intelege cum a trecut timpul si mie tot nu-mi trece. Nu stiu cum sa mai interpretez suferinta pe care o port. Eu mi-am dat seama ca in ultima relatie m-am certat din ce in ce mai des cu fosta deoarece eu aveam pretentia ca ea sa fie altfel. Nu cred ca e normal, dupa ce ne-am despartit am stat pe ganduri si mi-am dat seama abia acum pe cine caut eu de fapt in fiecare fata. Stiu ca am fost un prost stiu ca nu am fost in stare sa spun macar o data ca o iubesc. Mi-a fost greu sa ma exprim atunci nu mai stiu ce fel de gandire am avut de nu am stiut sa tin de o relatie. Nu-mi plac pretextele alea ca " Ce a fost, a fost ". Eu sunt dintr-o bucata si daca am terminat o relatie asta e. Mi-am dat seama ca atunci cand iubesti pe cineva nu mai conteaza daca a trecut timpul sau daca este prea tarziu. Daca m-a iubit asta inseamna ca inca o mai face chiar daca are aceasta masca plina de orgoliu care nu o lasa sa mai spuna tot. Aceasta masca se manifesta in felul sau de la om la om. In cazul ei prin fumat, baut, etc. Nu ma simt bine daca stiu ca nu fac ceva nu sunt genul de om care sa stie ca cineva este suparat iar eu sa nu fac nimic. Normal unii nu merita respectul meu dar cei care conteaza eu zic ca merita. Imi e dor de plimbarile pe care la faceam impreuna, de imbratisarile lungi pe care la aveam. Noptile in care stateam la sticluta si adevar si provocare dar mai ales cand stateam de vorba cu ea cand iesea la balcon. Nu pot de fapt nu vreau sa-mi amintesc de fazele neplacute normal ca au existat si astea din pacate. Eram intr-o noapte vara era pe sfarsite si noi doi ne uitam la stele si vorbeam despre noi. Nu vreau sa mai intru in detalii imi e mai greu daca fac asta. Poate exagerez sau aberez dar eu asa imi descriu povetea. Am auzit povesti mult mai mari si mai frumoase dar fiecare dupa cum isi asterne asternutul. Nu stiu m-am "descarcat" unora dintre prietenii mei de incredere si am inceput sa povestesc despre ea. Poveste-am ca si cand ea ar fi fost in fata mea si fiecare cuvant il simteam. Mi-au spus ca sunt prost si ca nu o merit pe ea iar eu le-am spus ca niciodata nu sti cand, unde, de cine te poti indragosti. Nu as fi crezut ca ea este fata de care as putea sa ma indragostesc. Cine spune ca poti uita de cineva ala e un prefacut/a nu stie ce este dragostea daca spun asta. Eu in 3 ani am schimbat fete nu a mers deloc nu am putut sa o uit, am iesit cu prietenii, chiar si ce-a mai mare placere a mea desenul nici acolo nu am putut sa o uit. Asta in 3 ani am testat zi de zi si nimc. O data ce am observat ca totul ma aduce catre ea mi-am propus sa nu pierd aceasta oportunitate. Fratilor nu pot trece peste nu stiu de ce din nou ea peste tot, plus ca ea sta in acelasi oras cu mine si o vad mereu, asta imi face mai mult rau. Daca nu as fi tinut la ea nu cred ca as fi stat acum aici si as fi scris tot ce am scris pana acum. Normal imi doresc sa o am alaturi langa mine. Ea s-a schimbat nu stiu daca mai vrea ceva ma refer la relatie. Nu stiu ce sa mai zic imi e dor de ea! Sfaturi despre ce as putea face?

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Exista o vorba "If it's meant to be, then it's meant to be." asadar, incearca sa nu te mai gandesti la ea si sa nu-i mai oferi importanta, daca iti e "scris" sa fii cu ea, vei fii...

| T0T a răspuns (pentru OldSoul):

Dacă e "scris" sau dacă o sună să o întrebe ce mai face.

| writtennnns72 a răspuns:

'Ea e răul care îmi face bine' povestea ta este una aşa de frumoasă dar aşa de tristă. Uite, întotdeauna o să ai parte de dezamăgiri, dar tu ca băiat trebuie să ai o oarecare siguranţă deoarece fetele vor lângă ele băieţi siguri. Eşti un băiat foarte romantic din câte văd şi ai o siguranţă aparte care te face mai superior faţă de ceilalţi băieţi. Admir faptul că ai scris tot ce ai pe suflet aici, chiar dacă poate ţi-a trecut prin minte faptul că nu o să primeşti un răspuns pe măsură. Noi ne putem da doar cu părerea, nu ştim ce fel de oameni sunteţi voi şi cum rezolvaţi problemele. Când un om e interesat de tine mai întreabă pe oamenii din jur de tine, face ceva şi tot dă de tine. Dacă ea crede că se regăseşte în alt băiat nu ştiu ce să zic, amice. Poate că nu totul e pierdut, cine ştie, poate că din prima clipă de când v-aţi despărţit mai aşteaptă o împăcare sau ca tu să îţi ceri scuze sau să faci ceva. Fetele adoră când le spui că înseamnă mult pentru tine, tot ce ai spus aici cred că a fost destul. ce ai spune dacă ai planifica într-o zi să stai puţin cu ea de vorbă apoi să îi arăţi ce ai scris aici? Uneori e greu să te exprimi faţă de persoana iubită şi decât să te bâlbâi mai bine o laşi pe ea să citească şi va putea da verdictul, dar dacă ea este fericită în altă relaţie nu ştiu dacă o să îi pice bine ideea ta de împăcare..Chiar îmi pare rău să ştiu că oamenii buni la suflet sunt luaţi de proşti şi că nu primesc destulă afecţiune, dar ai avut şi tu partea ta de vină.
Sper ca totul să meargă aşa cum îţi doreşti şi să rămâi mereu cu speranţa, cine ştie, poate o să vă împăcaţi! Îţi urez toate cele bune.
Baftă.

| IarinaSimina a răspuns:

Hei, stiu cum te simti, chiar imi dau seama, am simtit-o si eu si cred ca orice adolescent trece prin asta. In primul rand e normal ca tu o vezi pe ea si o cauti in orice fata. Trebuie sa incerci sa iti ocupi timpul cu altceva, chiar daca vine noaptea si probabil odata cu ea, si amintirile si gandurile legate de fata respectiva. E prima ta dragoste adevarata pe care probabil nu o vei putea uita toata viata si multe lucruri iti pot aminti de ea. Cel mai bine e sa iti faci curaj si sa ii spui exact tot ce simti si gandesti, e cel mai bine sa faci asa, o comunicare buna intre doi oameni poate avea multe urmari bune, eu ma bazez pe un moto:"Mai bine regreti ca ai facut un lucru decat sa iti para rau ca nu l-ai facut". Ia-ti inima in dinti si fa ce simti tu ca e cel mai bine pentru tine, nu fi temator fata de nimic. In al doilea rand, daca tu iti doreai sa fie altfel si daca i-ai zis asta probabil ca a indepartat-o faptul ca ai vrut sa se schimbe, daca o iubeai, trebuia sa ii arati asta mereu, neconditionat, fara sa ii reprosezi nimic. De obicei apreciem mai mult ceva/pe cineva abia dupa ce pierdem acel lucru sau pe acel cineva. Tine minte un lucru: tie iti este dor de amintirile cu ea si de cum erati atunci impreuna pentru ca probabil daca ati lua-o de la capat, ai vedea ca nu mai e la fel ca prima oara, acum ti-ai dori ca acele momente sa le ai inapoi si sa le retraiesti, timpul trece, oamenii se schimba. Capul sus! Vei vedea ca intr-o zi vei trece peste fara sa stii cum ai reusit sa o faci! Golul pe care il ai, il pot umple prietenii de cele mai multe ori, dar stiu ca nu este de ajuns. Nu uita, incearca sa comunici cu ea, iar la sfarsit incearca sa o saruti, poate iti va "raspunde" pozitiv la reactia asta! Ai grija de tine! :*

| senstein a răspuns (pentru IarinaSimina):

E greu sa treci peste asa ceva.o stiu si eu, o stiu pentru ca in asta ma aflu eu acum. poate mai grava, si cred ca o sa ma duc dracului..nu mai stiu de mine sad

| Balanica12 explică (pentru IarinaSimina):

Hei uite eu am o idee vreau ca tot ce am scris aici sa ii arat si poate ii mai fac un video si scriu ca povestea nu s-a terminat si vreau sa continue. Vreau sa ii spun toate sentimentele fata de ea pe care le-am avut si pe care le am. Vreau sa-i daruiesc si un lantic sau nu stiu altceva. Imi doresc sa o impresionez si sa o fac sa fie fericita. Faza cea mai proasta este ca eu termin liceul si plec in Anglia la munca si nu vreau sa stea sa sufere dupa mine sau invers sa sufar eu dupa ea. Ce parere ai despre asta?

| IarinaSimina a răspuns:

Și asta e cam complicat, o relație la distanță se bazează pe multă încredere, sinceritate și fidelitate, de multe ori nu prea țin relațiile de genul, dacă tu crezi ca va suferi, ar trebui să faci ceva ca sa nu se ajungă la asta, tu îți dorești să fii cu ea fericit, dar nu îți doresti ca ea să sufere după ce pleci tu, îți dorești ca amândoi să fiți fericiți, e cam greu. Cunosc un caz în care fata a trebuit să se mute cu părinții în Anglia si băiatul s-a dus si el acolo fără să îi pese ce îi zic părinții, s-a mutat până la urmă cu ea acolo doar ca să își continue relația pentru că o iubea mult. În puține cazuri se întâmplă așa. E cam dificil și nu prea stiu ce sa îți zic acum, trebuie doar să îi oferi timpului timp și vei vedea ce se va întâmpla până atunci. Tu mai întâi rezolva problema cu împăcarea, să fiți din nou împreună, îi poți face un filmulet, cum ziceai și tu, în care să pui poze cu voi, îi scrii ce simți pe ele și pui si o muzică pe fundal, una care va amintește de voi doi sau una care îi place ei mult idk. Iar cu lanțul, mi se pare o idee chiar drăguță, i-ai putea lua și un trandafir dacă vrei. Eu sper sa fii ok si sa rezolvi toate problemele pe care le ai, iar până pleci, tu încearcă să discuți cu ea despre asta atunci când va veti împăca, toate la timpul lor. Să nu uiți că ești special pentru că rar se mai întâlnesc băieți ca tine în ziua de azi și ar trebui să își dea seama fata respectivă ce pierde dacă renunța la tine definitiv.

| Balanica12 explică (pentru IarinaSimina):

Scutind faptul ca sunt rom multi ma considera prost si nu ii contrazic si nu le spun nimic. De exemplu aud lucruri bune despre mine fara ca eu sa fac nici un efort. Oricum asta nu conteaza. Eu atunci nu aveam o situatie financiara chiar buna si nu am avut posibilitatea sa fac poze chiar daca mi-ar si facut o mare placere. Dar avem noi o melodie Maroon 5 - payphone si ma gandesc sa scriu cateva texte despre tot ce s-a intamplat. Treaba e ca ea iese acum doar noaptea si sta cu un nene mai batran si greu dau de ea de multe ori dau fara sa vreau si nu stiu cum o sa fac pentru ca eu vreau sa stam unde am stat atunci de ne-am uitat la stele ascultand melodia si video-ul pe care o sa il fac. Ea ma trateaza cu indiferenta dar asta nu ma opreste sa spun ceea ce am de spus. Multi mi-au spus sa renunt dar imi este foarte greu sa ma gandesc la asta ca sa nu mai spun de fapte. Esti o fata ok sti sa dai sfaturi si cred ca ai trecut prin mult. Cred ca pot afla numarul ei de telefon si o pot scoate afara sa vorbesc cu ea despre tot. Ai dreptate nu va mai fi la fel dar o am pe ea si nu cred ca mai conteaza nimic altceva. O iubesc foarte mult eu sincer am fugit de relatie din cauza buncii si matusei sale pentru ca eu sunt rom iar ele ar fi crezut ca cine stie ce ii fac. Daca sunt rom si eu am suflet si eu sunt la fel ca ceilalti nu conteaza etnia sau nationalitatea conteaza omul care este in fata sa. Nu vreau sa ma simt marginalizat oricum nu imi pasa dar si din cauza asta nu mi-a mers relatia. Eu o sa plec undeva in iulie la inceputul lunii si vreau sa ii fac aceasta "surpriza" inainte sa plec. Mai ajutat cum nimeni nu a facut-o' sper sa iti pot spune ce am facut nu stiu cum dar mi-ar face placere sa iti spun ca am reusit si sunt din nou cu ea happy. O iubesc foarte mult si nu vreau ca povestea sa se termine brusc fara ca unul dintre noi sa nu faca nimic. Asta ma macina am terminat relatia fara ca unul sa spuna ca am pus punct relatie. Crezi ca o sa reusec?

| IarinaSimina a răspuns:

Nimic nu este imposibil, vei vedea la momentul respectiv ce se va intampla, daca te va refuza, eu cred ca va fi ultimul ei raspuns pentru ca tu practic i-ar aratat cam tot ce poti sa faci ca sa o recuceresti. Nu stiu daca vei reusi, de ce sa mint si sa iti zic ca totul va fi bine? Vei vedea atunci, eu doar iti doresc ca lucrul asta sa se termine cu bine si sa fii din nou fericit cu ea, daca ea va vrea sa fiti din nou impreuna, o sa accepte sa va impacati, daca nu, va trebui sa intelegi ca asta e situatia si ca orice ai face, nu va mai fi niciodata a ta, fete mai sunt, dar ca ea niciuna. Vei intalni o fata care sa te iubeasca mai mult decat ti-ai putea imagina si probabil ca va reusi sa te faca sa o scoti catusi de putin din inima ta pe fata de care esti acum indragostit. Merita totusi sa faci toate incercarile astea pentru a o recuceri, incercarea moarte n-are! Daca va refuza, trebuie sa te gandesti ca dragostea din sila/obligatie nu se poate. Iar despre faptul ca esti rrom, nu mi se pare normal sa te marginalizeze, adica esti si tu om cu sentimente, nu toti rromii sunt la fel, adica nu toti sunt hoti si oameni rai, nu inteleg de ce lumea pune eticheta asa si trag concluzii despre cineva inainte de a-l cunoaste, aparentele insala de cele mai multe ori. Daca ai recuceri-o pe fata, ai putea sa le castigi increderea bunicii si matusii sale facand gesturi delicate, marunte care de cele mai multe ori fac diferenta. Sa fii un gentleman tot timpul, chiar si cu ele, sa le vorbesti despre tine deschis, sa le zambesti, sa nu te ascunzi si sa fii tu, nu sa porti o masca atunci cand le vorbesti doar de teama de a nu fi respins. Incearca sa porti o discutie cu dansele si sa le explici exact ce simti tu despre faptul ca esti marginalizat. Daca de exemplu fata te iubeste si tu o iubesti si te comporti frumos cu ea, nu inteleg de ce rudele ei ar fi impotriva? Poate ca nu ar mai gasi niciodata un baiat ca tine ci numai profitori care sa-si bata joc de ea, eu as considera ca tu esti un baiat care face cat 1000 de baieti, asa ar trebui si dumnealor sa considere doar pentru simplul fapt ca vorbesti foarte frumos despre fata de care esti indragostit si esti disperat dupa cautarea unei rezolvari a problemei. Sper sa poti reusi sa te intalnesti cu ea si sa ii arati filmuletul, tu probabil ca ii mai stii cat de cat programul sau ai putea sa vorbesti cu o prietena de a voastra comuna sa ii spuna sa se intalneasca amandoua undeva, cum ar fi in locul ala de care ziceai tu, iar daca accepta, ea va merge cu gandul ca se va intalni cu prietena ei, dar te duci tu in locul ei si te intalnesti cu ea, probabil va fi putin uimita si poate si suparata ca a dat de tine, dar explica-i de ce ai vrut sa va vedeti si roag-o macar pentru ultima oara sa iti mai acorde cateva minute pentru a-i arata filmuletul. Incearca sa schimbi lucrurile in bine si daca vei reusi ceva, anunta-ma, sunt foarte curioasa de ceea ce ai rezolvat!