| anonim_4396 a întrebat:

O relatie de 4 ani s-a sfarsit! S-a sfarsit din cauza strainatatii, distantei si din cauza ca banii sunt mai importanti decat o relatie de atata timp! De ce ajung banii sa schimbe o persoana? De ce banii ajung sa fie mai importanti decat persoana de langa tine?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Relatiile nu se termina din cauza distantei, ci a disparitiei dragostei. Banii sunt mai importanti decat o persoana pe care nu o iubesti, iar persoana care te iubeste merge cu tine daca iti gasesti calea in strainatate. O relatie se termina cand nu mai e iubire, cand unul pleaca, cu orice motive si celalalt nu il urmeaza.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca fara ei mori, banii inseamna dragoste si existenta pe pamant

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu este dragoste intre parteneri o relatie poate fi stricata doar de o vorba spusa la nervi.Sau un simplu zvon.In ziua de azi banii pot intari o relatie bazata pe dragoste, respect si incredere.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca banii vau despartit si faptul ca el numai te iubea, daca te iubea cu adevarat era cu tine acuma

| sofisis a răspuns:

Cu siguranta nu banii v-au despartit. V-a despartit faptul ca sentimentele voastre nu mai existau.
Daca el a plecat, tu trebuia sa il urmezi. Daca il iubeai si daca te iubea, plecarea trebuia sa fie in 2 si distanta sa nu intervina de la bun inceput.
E normal ca banii ocupa in mintea tuturor o pozitie primordiala... dragostea chiar nu tine de foame din pacate.

| peperonies a răspuns:

Pentru ca ai nevoie de bani ca sa traiesti dar nu si de persoane. fara bani mori de foame.

| Raizing a răspuns:

Bani, ochiul diavolului.Ei detin o putere ascunsa, si ne, depaseste acea putere, dar noi o vrem, o cautam, e ceva mai puternic, decat vointa omeneasca si ne fac, sa comitem erori, deoarece nu suntem pregatiti pentru acea putere, s-0 controluomm

| ʎpooɯ a răspuns:

Banii prea multi sau prea putini poate schimba omul, din pacate.
Si practic tot mai multi considera ca fericirea este legata direct de bani(recunosc sau nu).

| ʎpooɯ a răspuns:

Mi-am adus aminte de un lucru.
Aveam o "prietena" care s-a nascut intr-o familie destul de bogata. Dupa ce s-a realizat si profesional ea si sotul ei au devenit foarte bogati, dar! am observat ca nu sunt fericiti!
La un moment dat cand consideram ca este absurd mentalitatea lor de "bogati" i-am spusasa:
Cred ca stiu cum ai putea deveni din nou fericita! daca as putea, te-as trimita undeva departe, de exemplu in Africa printre cei mai saraci oameni din lume sa traiesti acolo cu ei in conditiile lor timp de un an.
Garantat te-ai schimba si cred ca in bine, ca sa te poti bucura de lucruri marunte chiar si sa te faca fericita lucruri simple care nu au nici o legatura cu banii.
Raspunsul ei era doar o tacere.
Ce sa intelegi din toate astea?
Uneori trebuie sa ne indepartam putin sa vedem lucrurile mai clar.

| Casian_Laurentiu_1992 a răspuns:

Simplu, daca pentru bani a facut asta inseamna ca nu te.a mai iubit! Si au fost alte lucruri mai importante pentru el decat tu.