| Anoniu a întrebat:

pe 18 luna trecuta am avut un act sexual protejat si cam tot pe atunci am luat antibiotic pentru raceala. menstruatia ar fi trebuit sa imi vina cam pe 3-4 luna aceasta, dar inca nu mi-a venit avand cam 10zile intarziere. De la antibiotic sa imi intarzie? Imi iau maine un test de sarcina sa fiu sigura ca nu este vreo sarcina. totusi sunt cam stresata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este "destul" de neregulat si nu poti din acest motiv sa determini niciodata momentul ovulatiei si nici al perioadei fertile, vei fi nevoita sa intretii mereu acte sexuale protejate. Chiar daca sexul s-a petrecut in momentul fertilitatii maximei, nu se poate forma o sarcina deoarece sexul s-a consumat in conditii normale fara nici un eveniment nefericit sau accident. In cazul tau exista posibilitatea sa nu fie vorba de intarziere ci pur si simplu sa fie vorba de un ciclu menstrual mult mai lung. Incearca sa-ti faci un test de sarcina pentru linistea ta sufleteasca. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate formula un raspuns catusi de cat corect fara sa oferi niste date concrete absolut obligatorii/necesare, fiindca in acest moment se pot formula doar niste pareri si/sau presupuneri complet subiective. Pentru a se putea formula un raspuns concret, sunt necesate urmatoarele informatii : data inceperii ultimei menstruatii (terminate), data la care ar trebui sa inceapa urmatoarea menstruatie, in ce data a fost intretinut sexul, si ceea ce este cel mai important; daca ciclul menstrual este REGULAT sau NEREGULAT. Doar dupa ce vei prezenta datele solicitate poti spera la un raspuns cert, concret si corect. Multa sanatate.

| Anoniu explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima menstruatie incepe pe 2 februarie si se termina pe 6... ar fi trebuit sa inceapa pe data de 4 luna aceasta. actul sexual a fost intretinut pe data de 18 februarie. Destul de neregulat. Adica nu imi vine la un numar de zile exact.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anoniu):

Fiindca ciclul tau menstrual este "destul" de neregulat si nu poti din acest motiv sa determini niciodata momentul ovulatiei si nici al perioadei fertile, vei fi nevoita sa intretii mereu acte sexuale protejate. Chiar daca sexul s-a petrecut in momentul fertilitatii maximei, nu se poate forma o sarcina deoarece sexul s-a consumat in conditii normale fara nici un eveniment nefericit sau accident. In cazul tau exista posibilitatea sa nu fie vorba de intarziere ci pur si simplu sa fie vorba de un ciclu menstrual mult mai lung. Incearca sa-ti faci un test de sarcina pentru linistea ta sufleteasca. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea de care vorbesti, s-ar putea sa fie din cauza medicamentelor pe care le iei.