| AlyyCx a întrebat:

Pe 24 august am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu. Acest act a avut loc dupa 4 zile de la deflorare. De 2 zile mă doare burta și am și stări de amețeală și uneori de greață de 3 zile, iar menstruația a întârziat o săptămână. Mi-e foarte teamă sa nu fi rămas însărcinată iar testul de sarcinăse face după 10 zile de la contact si încă nu au trecut. La ginecolog nu cred ca are ce să îmi facă daca nu au trecut 10 zile presupun. Sunt prea tânără la 19 ani să fiu mămică. Am vorbit si cu medicul de familie și mi-a zis să aștept să treacă 10 zile pentru a face testul de sarcină dar până atunci mai e destul și sunt foarte speriata de starile mele. Iubitul meu a avut grijă să ejaculeze lângă.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am inteles ca menstruatia in mod normal ar fi trebuit sa-ti inceapa in urma cu o saptamana adica in data de 20 august.Nu ai specificat daca ai un ciclu menstrual neregulat sau regulat. In orice caz atat deflorarea cat si sexul din 24 august s-au petrecut deja dupa data la care trebuia sa-ti inceapa menstruatia deci intro perioada in care probabilitatea de a mai putea ramane gravida este extrem de mica, sau altfel spus, considerat ca fiind imposibila. Un test de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat ca fiind valid/corect se poate face cel mai repede dupa trecerea a minim 8-10 zile de la o posibila fecundare a ovulului, adica incepand cu data de 1 septembrie. Acest test insa nu poate fi facut acasa, poate fi facut doar intr-un laborator de analize medicale pe baza unei analize de sange prin care sa se determine existenta sau lipsa hormonului desarcina hCG in organismul tau. Testul facut acasa pe baza de urina se va putea face doar incepand cu data de 11-12 septembrie. Avand in vedere ca iubitul nu a ejaculat in vagin si avand in vedere si faptul ca sexul s-a petrecut intro perioada deloc propice realizarii unei sarcini se poate concluziona ca PROBABILITATEA existentei unei sarcini este EXTREM DE MICA. Multa sanatate.

| AlyyCx explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns. Am menstruația regulată și atunci când am fos deflorata eram destul de pregătită și am zis în mintea mea ca mai bine acum decât mai târziu (dată de 21). Iar la acest act neprotejat am fost luată prin surprindere și cu greu puțeam refuza.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlyyCx):

Daca ai ciclul menstrual regulat atunci in mod normal nu ar exista nici cea mai mica probabilitate de a ramane insarcinata.Intarzierea menstruatie nu poate avea decat cauze hormonale mai ales ca s-a constatat ca dupa dezvirginare de obicei apare o dereglare hormonala. Daca menstruatia va intarzia sa apara o vizita la cabinet ginecologic ar fi chiar utila.Sau cu 45 de lei se rezolva in 24 de ore incertitudinea printr-o analiza de sange.

| AlyyCx explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din nou pentru raspuns si cred ca azi o sa merg la un ginecolog...

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Dar cand te-a deflorat el a fost protejat? Daca nu a fost protejat si a ejaculat in tine cu siguranta ca ai ramas gravida.

| AlyyCx explică (pentru Emilian65):

Cand ma deflorat era protejat, insa de data aceasta cand am mai facut am fost dusi de val si nu s-a mai protejat.

| peperonies a răspuns:

Suna a sarcina.

| ychigo a răspuns:

Dacă a ejaculat lângă, ești însărcinată si s-a scurs tot, e ok.

| ychigo a răspuns (pentru ychigo):

Nu esti însărcinată*

| ychigo a răspuns:

Totuși nu evita controlul sau testul de sarcina.