| sunshine19680925 a întrebat:

Buna!

Pe data de 8 octombrie am avut contact neprotejat fara ejaculare inauntru. Pe 16, 17, 18 octombrie am avut niste scurgeri de sange, aproximativ cat sa se umple un tampon in 12h. Pe 19 octombrie cand trebuia sa-mi vina menstruatia, scurgerea de sange a crescut in cantitate si arata la fel ca in lunile precedente. Singurul lucru diferit a fost ca a durat mai putin (4zile fata de 6-7) si nici nu am avut dureri de burta. Din cauza job-ului nu am putut ajunge atunci la medic si am sperat sa fie doar o dereglare. Luna aceasta trebuia sa-mi vina menstruatia pe 18, nu a venit, dar astazi, dupa masa am inceput sa am durerile specifice, doar ca mai slabe in intensitate, iar cand am fost la baie am vazut putin sange pe hartie. Crezand ca mi-a venit, am pus un tampon, dar seara, cand am vrut sa-l schimb am vazut ca nu au curs decat 2-3 picaturi. Se poate sa fiu insarcinata? Nu am niciun simptom de sarcina, nu mi-a fost greata, nu am nicio modificare la nivelul sanilor si nimic alt ceva. De data asta voi ajunge in mod cert la consult, dar pana maine, credeti ca poate fi sarcina? Noi ne-am bucura sa fie cu ochisori, dar parca ceva nu ma lasa sa cred asta... Multumesc anticipat! Ofer fundita.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in timpul actualului ciclu menstrual care cel mai probabil s-a suprapus peste perioada 16.10 - 18.11, NU ai intretinut acte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin, in perioada zilelor cuprinse intre 31.10 si 06.11, probabilitatea de a exista o sarcina este foarte mica spre imposibila. Din descrierea modului in care a decurs ultima menstruatie se poate aprecia ca a fost o menstruatie probabil putin mai atipica cu 2 perioade distincte dar cu lungimea totala ''normala'' de 7 zile (16.10 - 22.10) ca de obicei, fapt care intareste convingerea ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina in uter. Producerea acelei mici sangerari probabil ca anunta inceperea unei noi menstruatii care este posibil sa repete ''scenariul'' de luna trecuta. O vizita la cabinetul ginecologic ar fi mai mult decat necesara in contextul in care aparitia unui bebelus ar fi binevenita. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Si eu cred ca e sangerarea de nidatie, cand se implanteaza ovulul.
Fa un test. In plus, nu e musai sa ai greturi. Iar la nivelul sanilor...ce anume astepti sa se modifice? Nu se modifica nimic.
Nu toate gravidele au greturi.

| sunshine19680925 explică (pentru sofisis):

Sangerarea de implantare nu poate dura 6-7 zile.

| sofisis a răspuns (pentru sunshine19680925):

"ingurul lucru diferit a fost ca a durat mai putin (4zile fata de 6-7)" - tu cu manuta ta ai scris ca a durat 4 zile.

| DavidAb a răspuns:

Ești gravidă.

Menstra aia anormală se numește "falsă menstruație" și apare când fătul nou (ziua 9-12 de la fecundație) format pătrunde în peretele uterin.

Ca să scapi de grijă, cumpără și tu un test de sarcină de la farmacie. E doar 10 lei. Dacă iese pozitiv, mai cumperi unul și dacă iese și acesta din urmă tot pozitiv (două benzi vizibile) - atunci e clar: EȘTI MĂMICĂ.

| sunshine19680925 explică (pentru DavidAb):

Am facut un test SureCheck si a iesit negativ. In doua ore s-a umplut si jumatate de tampon, iar sangele arata la fel ca in lunile precedente. Nici nu cred ca trebuie sa mai repet testul... e clar.

| sunshine19680925 explică (pentru DavidAb):

Am facut un test SureCheck si a iesit negativ, iar in 2h s-a umplut si cam jumatate de tampon. Sangele arata ca in lunile precedente. Nici nu cred ca trebuie sa mai repet testul... e destul de evident ca nu e sarcina.