| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
Revin iar cu o intrebare. Pe data de 12 am facut-o neprotejat, nu a ejaculat inauntru iar pe 13 mi-a venit menstruatia ( desi trebuia pe 16) acum trebuie sa imi vina pe 11 luna aceasta dar astazi de dimineata cand am fost la toaleta am observat unpic de sange crezand ca mi-a venit mai devreme. Sunt foarte panicata. Acum nu mai curge absolut nimic. Dar as vrea sa mi vina ca sa fiu linistita. Poate sa fie o dereglare?
Dau funda. Multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citind si celelalte intrebari postate reiese clar ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si din acest motiv lungimea variaza de la un ciclu la altul si menstruatiile se pornesc imprevizibil. Fiindca ultimul contact sexual a fost intretinut cu 1 zi inainte de ziua de pornire a ultimei menstruatii, adica in perioada 100% nefertila a ciclului menstrual anterior, reiese ca formarea unei sarcini a fost IMPOSIBILA fapt confirmat de menstruatia avuta, care reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 99% NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uterul tau. Fiindca de la data de incepere a actualului ciclu menstrual, adica 13 Martie si pana in aceasta zi de 3 Aprilie au trecut doar 21 de zile ceea ce reprezinta cel mai scurt ciclu menstrual care poate fi considerat normal d.p.d.v. medical, rezulta ca glandele endocrine care produc cei 2 hormonii feminini estrogen si progesteron raspunzatoare de intregul ciclu menstrual NU functioneaza corect si din acest motiv se produc grave perturbari si dereglari de natura hormonala. Intre menstruatii uneori pot sa se produca mici sangerari imprevizibile, de neinteles care reprezinta situatii cu totul anormale si in astfel de situatii consultatia ginecologica devine obligatorie. Insa in prealabil ar trebui sa te prezinti la endocrinologie pentru a ti se face setul complet de analize hormonale si doar dupa primirea rezultatelor sa te adresezi unui medic ginecolog pentru a ti se prescrieun tratament adecvat. In caz contrar dereglarile hormonale vor persista, existand posibilitatea ca in timp sa se agraveze si sa te necajeasca toata viata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa fii gravida.

| Betty12345678 a răspuns:

Dureaza cativa ani pana sa ai un ciclu regulat.