| Sunciel a întrebat:

Pentru a lua anticonceptionale este de nevoie de un consult ginecologic in sine sau doar de analize? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este nevoie de analize hormonale care sa arate clar situatia ta hormonala, sa ti se prescrie tipul de anticonceptional corect, ca altfel risti sa te ingrasi, sa afci acnee pe fata, sa faci fiboroame uterine samd.
Antcinconcetionalele se iau numai in urma unui consult medicla de specialitate si numai dupa un este amanuntit hormonal (de sange).

| corbulalbrosu a răspuns:

Este bine sa fi cunoscut faptul ca NU exista anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE, fiindca de fapt/in realitate, pastilele anticonceptionalele (AC) trebuie sa fie POTRIVITE organismului fiecarei femei in parte. Doar asa pastila AC va fi printre cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie. AC-ul potrivit ofera garantia unei eficiente maxime ce este de peste 99.4 % si elimina riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz o eficienta de 83-84%, si din acest motiv poate fi apreciata/considerata ca fiind cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea testului privind viteza de coagulre a sangelui si 2-3 analize hormonale strict necesare efectuate de medicul ginecolog. Doar asa pe baza rezultatelor obtinute, medicul reuseste sa schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic al fiecarei femei in parte si cu ajutorul profilului hormonal, reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de pastila AC potrivita de a fi folosita dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii, adica cea care prin continutul hormonal se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie. Medicul ginecolog are datoria si obligatia de a explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea, precum si modul corect de administrare a primei pastile. Doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele indicate de medic, pastila AC selectata va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ai nevoie de consult ginecologic + analize, doar e vorba de sănătatea ta, nu e o joacă de copii să iei niște pastile și gata.

| Emma30555 a răspuns:

Consult ginecologic. Nu stiu daca iti face analize, medicul se mai ghideaza si dupa alte aspecte cand recomanda niste pastile, oricum nu se iau la intamplare, medicul ginecolog trebuie sa te vada inainte