| gregory_2444 a întrebat:

Pot sa folosesc anticonceptionale fara un consult ginecologic?

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Bineinteles ca poti, dar daca le folosesti numai de dragul de a le folosi.Se impune neaparat un ginecolog pentru ca:
-se fac analize,(inclusiv inima), se studiaza istoricul afectiunilor;
-risti sa ti le administrezi gresit (sa incepi folia cand nu trebuie s. a. m. d., sa iei antibiotice sau alte medicamente fara sa stii ca anuleaza efectul lor);
-poti sa iei anticonceptionale prea slabe pentru organismul tau si sa apara sarcina, sau prea puternice si sa distrugi organismul.(de obicei se prescriu cele mai slabe dar cu efect si se schimba cu unele mai puternice la un an sau mai mult);
Ar mai fi, dar cred ca sunt mai mult decat suficiente cele enumerate.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. Riscurile sunt atat de mari, incat nu merita sub nici o forma. Am vazut femei care s-au imbolnavit de cancer de la anticonceptionale luate dupa ureche, femei care au ramas cu sterilitate definitiva, femei care au facut complcatii si au murit. Asadar, nici in ruptul capului sa nu faci asa ceva.

soothe
| soothe a răspuns:

In principiu da. Daca ai reactii adverse schimbi pana gasesti ceva care sa iti convina. Stii care sunt riscurile folosirii anticonceptionalelor, in general?

| nyko06 a răspuns:

Nu este bine deloc nu este indicat sa le ei dupa ureche du-te la un cabinet de planing si acolo i-ti va prescrie cele care sunt potrivite pentru tine in urma unor analize, pentru ca ele sunt diferite in functie de cantitatea de hormoni pe care o au si se dau in functie de fiecare persoana nu poti sa le ei de capul tau si nici sa te joci cu ele cum a zis soothe sa tot cauti de capul tau ce ti se potriveste nu este bine este destul de riscant asa, dar la acel cabinet ti se vor prescrie cele potrivite pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti homo nu ai nevoie

| crisss_5134 a răspuns:

Nu este recomandat sa iei anticonceptionale fara consultul medicului, deoarece nu ai de unde sa stii cum reactioneaza corpul tau la ele. Cel mai bine e sa faci un consult, iar medicul iti va recomanda cele mai bune anticonceptionale.

C.