| Ana8567 a întrebat:

Pentru candidoza e ok sa iau ovule zifex (antibiotice) și spălători? Sau mai trebuie neapărat și o crema vaginala. (protecție) Am mai făcut tratamentul asta dar am uitat

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Printre cele mai indicate ovule intravaginale pentru tratarea candidozei vaginale sunt; Canesten-Gyn 4-6 ovule seara, combiinat cu Clotrimazol crema 1% pe intreaga zona a vulvei.; ovulele Cervugid, precum si ovulele Zifex. De asemenea pentru tratarea candidozei vaginale se pot folosi; Fenticonazol (Lomexin) 600mg sau 1000mg ovule in doza unica seara (la nevoie se poate repeta tratamentul la 3 zile).
Clotrimazol 100 mg ovule, un ovul pe zi timp de 6-12 zile combinat cu clotrimazol crema 1% intravaginal 5g timp de 7-14 zile. Miconazol 250mg sau 150mg comprimate vaginale, un comprimat pe zi timp de 7-14 zile (se poate administra si in timpul menstruatiei). Nizoral ovule (contine ketoconazol 400mg), un ovul vaginal pe zi seara timp de 3-5 zile.