| Justmeale2345 a întrebat:

Buna TPU! Am o infectie vaginala si nu am fost la ginecolog deoarece nu am posibilitatea momentan. La farmacie mi s-au dat ovule zifex si crema clotrimazol. Nu am folosit zifex pentru ca pe prospect zicea ca nu e recomandat persoanelor care nu sunt adulte iar eu am 16 ani. Am fost totusi iar si mi-au zis ca daca nu am alergie la ingrediente pot sa iau. Insa nu au stiut sa imi raspunda la intrebarea: pot sa iau zifex daca imi incepe menstruatia fix intr-o saptamana? Normal tratamentul e pe 7 zile si mie imi vine menstruatia decalata cu 2 sau 3 zile uneori. Pot sa risc sa se suprapuna sau sa astept pana dupa? Mi se pare destul de mult de asteptat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Zifex este probabil cea mai buna solutie pentru o gama destul de larga de infectii vaginale.

Tratamentul se face timp de 7 zile.Introduci un ovul in fiecare seara, inainte de culcare.Asigura-te ca ai mainile si unghiile curate si spalate inainte de a-l introduce.Se introduce seara pentru ca ulterior sa nu te mai ridici din pat, fiind necesar sa stai intinsa, in pozitie orizontala, iar in timpul orelor de somn, substantele active sa isi poata face treaba.
Tratamentul inceput se va continua chiar daca intre timp iti va incepe menstruatia. Daca il incepi, nu il intrerupi (intreruperea poate conduce la o agravare a infectiei) si continui chiar daca intre timp isi face aparitia menstruatia.

Totusi, daca nu este o simpla infectie vaginala bacteriana sau fungica, tratamentul nu va da roade, fiind eficient doar in cazul infectiilor vaginale cauzate de anumiti fungi si anumite tipuri de bacterii.

| Justmeale2345 explică (pentru Floridori):

In prospect scrie totusi ca nu este recomandat sa folosesc in timpul menstruatiei. Spuneti ca totusi este ok, daca ma prinde doar 2-3 zile?

| Floridori a răspuns (pentru Justmeale2345):

Ideal ar fi, din motive evidente, sa nu fie utilizate in timpul menstruatie, insa in momentul in care incepi un tratament cu substante antibiotice, nu il poti intrerupe pur si simplu, deoarece infectia capata o mai mare rezistenta atunci cand tratamentul nu este finalizat in mod corect.
Ai trei optiuni:
1. daca ai ciclul perfect regulat si stii sigur ca mai sunt 7 zile (sau mai mult) pana cand acesta sa isi faca aparitia, profiti si faci tratamentul in timpul acesta;
2. daca ai ciclul neregulat, deci nu stii exact data la care incepe, mergi la risc si daca incepe intre timp, termini tratamentul oricum;
3. daca ai ciclul perfect regulat si stii sigur ca sunt mai putin de 7 zile pana sa iti inceapa menstruatia, atunci il faci dupa ce trece menstruatia, cu toate ca nu este indicat sa astepti prea mult.

Daca ai un partener si sunteti activi sexual, va trebui ca si el sa faca tratament, chiar daca nu are simptome si sa nu faceti sex pe toata perioada tratamentului, pentru a evita reinfectarea.

Insa depinde mult de tipul de infectie vaginala. Daca doresti sa raspunzi, ce simptome ai mai exact?

| Justmeale2345 explică (pentru Floridori):

La inceput aveam mancarime si niste particule albe in jurul vaginului. am folosit clotrimazol 3 zile deoarece nu stiam daca e ok sa iau antibioticul avand in vedere ca femeia de la farmacie nu m-a intrebat nimic (nici varsta si asa) si m-am speriat, am zis sa ma mai informez inainte sa iau. Azi am observat ca scurgerile vaginale s-au transformat in lichid alb-galbui cu niste particule albe inauntru si curge putin mai abundent uneori. De aceea am zis ca trebuie sa ma interesez totusi de antibioticele acelea. Mancarimea totusi nu mai persista dupa clotrimazol

| Floridori a răspuns (pentru Justmeale2345):

Am inteles.Secretia are si miros modificat?
Da, Clotrimazolul este destul de eficient, insa in cazul femeilor, se prefera tratarea mai "profunda" a vaginului.Fiind un organ intern, este normal sa se utilizeze un tratament intern.
In cazul barbatilor, daca infectia este usoara, se poate folosi doar Clotrimazol.Insa daca e ceva mai agresiva, se prefera tratamentul cu Nistatina pe cale orala (in anumite cazuri severe si femeile primesc un astfel de tratament).
Este foarte bine ca te interesezi (cu toate ca mereu este mai bine sa mergem la medic, dar sunt situatii si situatii si uneori nu este posibil) si sper sa nu mai ai probleme dupa tratament.

| Justmeale2345 explică (pentru Floridori):

Nu cred ca mirosul este schimbat, cel putin nu imi dau seama. Multumesc pentru rabdare si pentru sfaturi!

| Floridori a răspuns (pentru Justmeale2345):

Atunci este bine.
In principiu nu pare nimic grav.Sunt convinsa ca dupa tratament o sa te simti mai bine.
Cu mare drag!
Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Raizen07 a răspuns:

Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Dacă farmacistul ți-a spus ca poți... Ma gândesc ca poți...

| Raizen07 a răspuns:

Încă ceva? De unde știi ca ai infecție vaginala dacă nu ai fost la ginecolog?
Spune-mi ca nu ai cautat simptome pe google sau Fb?