| IonelaBalonashdeVise a întrebat:

Pentru inceput, numele meu este Ionela din Chitila.Am 14 ani si nu mai sunt virgina.Problema e ca atunci cand ma masturbez sau cand o fac cu un baiat,nu mai reușesc sa simt plăcere, si înainte simteam.Inainte aveam orgasm in vis cand aveam vise erotice, dar acum nici măcar asa.Cand o fac cu un baiat simt ca nu ma satur, si de masturbat ma masturbez degeaba.Ce sa fac? Nu stiu care e cauza.

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Eventual cauta un alt baiat, de vreo 18+, care sa iti placa si faceti Petting si oral si vezi ce se intampla. Daca nici asa, du-te la medic, ori ai patit ceva de care nu iti dai seama ca ti-a provocat asta, ori "ai uitat" sa ne spui ceva essential!
Era util sa ne spui si de cand activezi, cum ai inceput, ce si cum ai facut cu fiecare, etc, etc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru PsihoSex):

Nu trebuia sa fac asta, dar nu o sa pot dormi in noaptea asta daca nu o fac.
Te credeam om in toata regula, fata are 14 ani si tu o sfatuiesti sa isi caute ACUM unul de 18+ care sa o satisfaca? Hai sa fim seriosi. Mai bine ziceai sa se abtina pana face macar 16-17 ani si nu mai intra respectivul la corupere de minori, si sa vada atunci, cand si baiatul o sa stie ce face, cum e...
Vai, PsihoSex, renunta la nume si la titlul de Expert TPU, ti-am mai vazut raspunsuri extrem de bune, dar aici m-ai socat...

| PsihoSex a răspuns (pentru CuriousStuff):

Omule, se pare ca nu ai inteles - poate tu simti altfel. Satisfacerea nevoilor erotice si sexuale este comparabila cu foamea si setea, daca nu le satisfaci, incepi sa nu te mai simti bine, etc. Fata e tanara, e la scoala, ce vrei, sa cada in apatie si sa clacheze?! Mergi tu la scoala in locul ei si iei note bune pentru ea?! Din moment ce are vechime si experienta, are nevoie de un partener care sa ii satisfaca nevoile emotionale si sexuale, astfel incat sa se simta bine si functionala ok. Poate ai uitat, dar, din 2 rele trebuie ales intotdeauna raul cel mai mic, NU cel mai mare! Daca ai devenit cumva "amicul" contabilei Gretta, experta in de toate, abtine-te!
Fa si tu intai o facultate de Psihologie, aduna diplome si rezultate si poate dupa aia mai stam de vorba! Din raspunsul tau - de la care te puteai abtine - rezulta doar multa ignoranta si lacune serioase. Ia stai tu solo niste ani, fara mangaieri si atingeri si nimic din partea nimanui, si sa vezi ce bine te vei simti. "Socul" tau provine din neintelegerea complexitatii tuturor aspectelor in cauza. Pune mana si citeste, instruieste-te, dezvolta-te, e gratuit si cel mai bine!
Daca nu te grabeai sa scrii ce ai scris, poate iti si dadeai seama ca, valoarea mea nu sta si nici nu va sta vreodata in "aprecierea competenta" a ta sau altora din zona!

| CuriousStuff a răspuns (pentru PsihoSex):

Inteleg (mare) parte din cum functioneaza corpul uman, dar raspunsul tau... Ti-am zis, ti-am vazut multe raspunsuri extrem de bune, dar nu poti sa sfatuiesti o minora sa isi caute un major care sa o satisfaca... Nu e etic, sau mai degraba moral. Sau psihologii nu trebuie sa isi faca griji pentru astfel de probleme atata timp cat dau sfatul "cel mai bun" pentru pacientii lor?
M-am gandit sa o fac, dar sunt un las si am renuntat, m-am axat pe altceva.
Te respect, si ma repet, ai raspunsuri foarte bune in marea majoritate, dar asta lasa mult de dorit.
Socul meu provine din lejeritatea cu care ai dat un raspuns atat de neadecvat si public (ca in cabinetul tau iti mai scapa cate unul de asta, oricine mai face cate un compromis pentru binele unui pacient), tu fiind unul dintre cei mai seriosi useri de pe aici.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PsihoSex):

Cunosti legea? Sexul cu un minor care nu a implinit 15 ani se considera infractiune art.220, Cod penal
http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| PsihoSex a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Se pare ca nu stii! La o adica, nu se ia doar textul legii ad literam, ci sunt mai multi factori care se iau in considerare, si se coroboreaza anumite elemente cu altele! In principiu legile trebuie aplicate rational, aadica atat in spirit cat si in litera! Asta inseamna ca nu poti aplica "orbeste" textul legii, doar ca sa "respecti" legea, dar der fapt, ignorand essenta, jurisprudenta si experienta anterioara, etc, tu de fapt sa faci mai mult rau decat bine si peste ceva timp, sa vina fata cu un avocat bun si sa dea Statul in judecata pentru grave prejudicii aduse la. si la. si la...
Intelegi?! Nu e chiar asa cum pare!
Si simplul fapt ca ea afirma ca a inceput la 11 ani diminueaza mult aspectele care se iau in calcul.
Apoi, se mai iau in calcul si contextele faptei, cine e autorul, de ce, pentru ce, etc, etc.
Crede-ma, citesc mult mai mult decat ce e aici, si stiu.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PsihoSex):

E greu de inteles ce spui tu acolo.
Oricum, fata asta a apucat-o pe un drum gresit.Cica e un motiv de mandrie sa faca pana 17 ani....Si ma gandesc ca parintii stiu.De protectia copilului nici nu mai zic, banuesc ca nu a fost sesizata.
Tu ai dat raspunsul din punct de vedere al specilistului, dar trebuie adapata varstei, nu?

| PsihoSex a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Fata a scris aici in speranta ca isi poate rezolva problema. Nu sa fie judecata. Vezi ca si ieri, o femeie maritata de numai 3 luni, dar cu barbatul plecat la munca, sesiza cumva o problema asemanatoare - lipsa satisfactiei complete, desi se masturba. Noi, in masura in care putem, trebuie doar sa ne exprimam opinia, pentr a-i da sansa fiecaruia sa aleaga ce i se potriveste!
Sa stii ca nu e usor sa ai genul asta de probleme! Sunt foarte greu de suportat si foarte frustrante!
La polul opus - comparativ! - daca pe tine nu te-a dezamagit senzorial inca nimeni, bucura-te! Esti o privilegiata!

| Violleta2022 a răspuns:

Cauza este una psihologica, adica, pur si simplu ceva in capusorul tau nu iti mai permite sa te relaxezi sis a te gandesti la sex si la placere.
Poate este timpul sa iei o pauza de cativa ani pana te mai maturizezi si gandesti diferit.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu siguranta ca ai inceput prea devreme acest,, sport'''
Pune pe primul plan scoala, familia, prietenii si lasa asemenea practici pe mai tarziu.
La 14 ani nu mai esti virgina....ma gandesc cand ai inceput.
Timpul le rezolva pe toate!

| IonelaBalonashdeVise explică:

Iubitul meu are 18 ani si imi face de toate, si înainte ma mulțumea, dar acum nu stiu ce se întâmpla cu mine.Nu e vina lui.Nu mai sunt de la 11 ani virgina, au fost destui, am făcut in toate pozițiile posibile.

| PsihoSex a răspuns (pentru IonelaBalonashdeVise):

Ioana, "destuii" si "toate pozitiile posibile" nu pot fi "garantii" pentru a fi multumita! Sexul nu e ciocolata, sa o bagi in gura si gata, sa simti placerea! Sexualitatea umana e ceva foarte complex! Ai inceput foarte devreme, cand organismul tau inca era foare departe de a fi cat de cat pregatit pentru sex. Trebuie sa mergi la o psiholoaga cu multa experienta, care sa aiba rabdare sa te asculte, sa iti faca o anamneza, sa iti aplice niste teste si sa poata interpreta rezultatele si sa inteleaga ce s-a intamplat cu tine! Daca nu faci asta, exista riscul ca, oricati parteneri vei schimba in viitor, sa nu mai reusesti sa simti mare lucru. Repet, sexualitatea umana este ceva foarte complex, si de aceea se si studiaza in numeroase institutii specializate din intreaga lume.
Poate si tu ar trebui sa iti faci o auto analiza si sa vezi daca nu cumva pretinzi prea mult de la partener, sau daca mai ai destula apreciere si afectiune fata de el, factori foarte importanti pentru o buna functionare relationala intima. Poate ai la scoala psiholoaga - sau la alta scoala din apropiere - du-te si incearca sa vorbesti cu ea, desi stiu ca nu poate fi usor sa mergi si sa spui cat de devreme ai inceput, si tot restul. Dar altfel, nu prea ai cum sa rezolvi aceasta problema. La fiecare nou ipotetic partener, vei putea simti ceva diferit si chiar placut, dar va fi doar datorita noutatii stimulilor, Nu e nici o garantie ca vor si dura, sau creste in intensitate si va fi si mai bine.
Success!

| IonelaBalonashdeVise explică:

Oricum,am un major.In general neamul meu o face devreme, cam pana in 16 ani, chiar consideram ciudat daca o persoana are 16-17 ani si n-a avut relații sexuale.E un motiv de mândrie.

Răspuns utilizator avertizat