| Aliiiiiina7890 a întrebat:

Poate părea ciudată intrebarea, dar... Ce părere aveți de începerea vieții sexuale a unei fete in cadrul unei relații de tipul "fwb" sau chiar o singură aventura de-o noapte? Ar putea fi o experiență ok sau ar fi mai bine să aștepte să fie într-o relație serioasă?
Aștept cât mai multe păreri și rog seriozitate! Mulțumesc!

67 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Iti reamintesc ca rata de divort a crescut foarte mult in ultimi 30 de ani de exemplu, poti cauta sa vezi ca nu inventez, omul este o fiinta emotionala,iubeste, uraste, simte, sufera, nu suntem roboti, monogamia a dus specia noastra in prezent, monogamia este mai de success, asta se poate vedea in societati monogame vs poligamie

| Violleta2022 a răspuns:

Nu si nu!
In nici unul din cazuri nu ma tenteaza si nu as accepta, parandu-mi-se degradant, chiar josnic sa fii considerata curva ori prea ori disperata, daca accepti sa te culci cu oricine, din lipsa de sula.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

E un subiect care tine de fiecare individ in parte,sunt persoane care vor doar aventuri = nu trebuie judecatate,sunt persoane care cred in monogamie,iubire,iubire pe viata, eu unu nu consider ceva bun sa curvaresti toata viata, nu cred ca asta e scopul existential a unui individ si cred ca acel individ este o primata fara auto control, omul are nevoie de iubire, este ceva ce avem nevoie ca o implinire mintala

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Păi asta e problema.
Cei care gândesc ca tine sunt minoritatea.
Cei care gândesc și fac ca mine sunt majoritatea. Și chiar dacă e rău (după standardele tale) asta e normalul. Pentru că normalul e dat de majoritate.
În cazul ăsta, tu ești o excepție prin ceea ce spui, nu eu.
Și când spun excepție, poți s-o consideri cum vrei, pozitiv sau negativ.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Implinire psihologica sau o nevoie psihologica, cum avem nevoi fizice asa avem si nevoie de ordin emotional, omul este o fiinta emotionala dar avem autocontrol, sexul este si el o parte emotionala iar iubirea este ceva mai complex

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Da, nu e greșit ce spui tu.
Dar n-are legătură cu ce vorbeam noi.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Prieteni cu benefici promoveaza un mod de viata poligam, anti familie, curvie, infiidelitate, tu nu te simti mai implinit avand o iubita?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Ma indoiesc de asta cu majoritatea. In plus, chiar si aia stiu ca e ceva rau, insa se folosesc de asta pentru a-si justifica faptele imorale si dezgustatoare, la fel cum homosexualii vor sa justifice ca sunt normali desi e clar ca nu sunt.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Persoanele care vor doar aventuri se numesc curve si ratati. Nu e vorba de a judeca, dar asa se numesc.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu judeci aiurea oameni, ai prejudecati, nu e bine, nu se numesc nimic sunt oameni cu alte principi de viata

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Sunt oameni fără principii sau principii josnice.
Cand furi esti hot, cand isi fac strainii nevoile in tine esti curva. E simplu si corect.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Sorry man.
Tocmai ți-ai făcut idolul curvar ratat, mizerabil, toaletă publică.
Da, de Victor Hugo vorbesc.
Ai auzit de Juliette Drouet, Leonie Biard, + etc?
De ce îl mai ți la avatar?

| mihai69 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

„In plus, mereu în pat o sa fiu cu gândul că cineva a fost mult mai bun ca mine si ca nu o satisfac..."
===
Sincer, eu am avut mereu senzația că „mă bucur că am apucat s-o fac mai fericită decât restul rataților care au mai trecut pe aici!"
Pe bune! rolling on the floor

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

"Tu fa ce zice popa, nu ce face el."
Eu il admir pe Hugo scriitorul, ce a facut in viata personala e o alta poveste, una incerta. Avand in vedere timpurile si conditiile vremurilor acelea, plus imaginea creata de Hugo, e greu sa spui ca certitudine ca toate zvonurile sunt adevarate si usor sa te gandesti la motive pentru care ar fi calomnii.
Si eu pot sa spun de aventurile mele cu Jennifer Lopez, dar ar fi cam greu de dovedit, mai ales in secolele 18-19.
Dar e tipic pentru romani sa prefere can-can-ul si picanteriile in defavoarea realizarilor importante. Viziunea despre iubire a lui Hugo este poate cea mai fascinanta si cea mai aproape de adevar, iar el a scris-o si transmis-o generatiilor urmatoare pentru a le face acest bine, a le arata calea. Poate a invatat tocmai din greselile personale acea cale.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru mihai69):

Ma, tu stii ce poti in pat, eu stiu ce pot. Raman la ce am spus. happy

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Vai, cât de repede ai ajuns la "esența religiei". laughing
Și cât de repede adopți judecata cu două măsuri specifică.
Calomnii?

"În 1844 Victor Hugo a început o legătură cu Leonie Biard, soţia nemulţumită a unui pictor mediocru. Leonie era cu doar patru ani mai mare decât fiica lui Hugo, Leopoldine. Când i-a devenit amantă, el a început să-i scrie dese scrisori de dragoste. Ea era încântată. Ce nu ştia, însă, era că multe dintre pasajele cele mai înflăcărate erau copiate din scrisorile de dragoste pe care Hugo le scrisese Juliettei şi din cele pe care aceasta i le trimisese lui. Ceea ce nu ştia nici el era că soţul lui Leonie, bănuitor, pusese să fie urmărită. La 4 iulie 1845, Hugo şi Leonie au fost surprinşi în pat de doi detectivi de poliţie. Ca o femeie măritată să se angajeze într-o "conversaţie criminală" era un delict grav, iar Leonie, prinsă asupra faptului, a fost dusă la închisoarea pentru femei. Cât despre Hugo, el a prezentat o medalie de aur, pe care o purta întotdeauna la gât pe un lanţ, care atesta că este pair al Franţei şi îl proteja de arestare în asemenea cazuri. Prin urmare a fost eliberat şi s-a întors acasă dimineaţa, şi-a trezit nevasta şi s-a spovedit."

Astea sunt "calomnii" consemnate de documentele vremii.
Nu mai fi atât de radical că viața te va contrazice la tot pasul.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Trebuie sa astepte o relatie serioasa. Mai ales daca vrei sa ramai cu o experienta placuta.

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"Daca vrei sa fi doar un obiect sexual..."

Obiect sexual, ca tot iti place tie mult expresia asta, este daca faci sex pentru placerea altuia, sau in schimbul unor beneficii, altele decat cele de natura sexuala.
Daca faci sex de placere, nu esti obiect sexual indiferent cand, de cate ori sau cu cine faci.

Cu alte cuvinte, mai degraba esti "obiect sexual" daca faci sex cu sotul cand n-ai chef, sau daca nu te atrage, decat cu un strain, de placere.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Nu toti suntem asa destepti incat sa luam toalete publice..."

Tu esti insurat? Nu pari a fi dupa gandire. Daca nu, esti toaleta publica, sau virgin?!

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Da, sunt. In fine, logodna doar, nu nunta.

Cat despre ce i-ai spus lui Ray, imi pare rau ca te limitezi doar la perspectiva trupeasca. Sexul nu e doar de natura fizica, e ceva votiv si solemn, sau asa ar trebui sa fie.
Daca pentru tine inseamna 5 minute in boscheti, mi-e mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu are cum sã stie daca il iubeste o viata intreaga. Iubire e aia când sta cu cineva ani de zile de ajung la batrânete impreuna, care nu se bazeaza pe niste sentimente trecatoare ci mai rãmâne doar respectul. Dacã face dupa cum simte mai mult ca sigur o s-a greseasca.

Din pacate asa e in general natura umana, nu e chiar curva jalnica, ar fi asa daca s-ar intampla sa fie cu cineva intr-o relatie Dar farã contacte sexuale si sa-l insele cu un altul intr-o aventura. Se intampla mai ales in cazul virginelor "cuminti".

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea ca, macar in momentul ala, sa creada ca va ramane toata viata cu el, chiar daca se poate sa nu fie asa.
Iubirea nu trece, daca trece nu a fost niciodata iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O experiența ok tine de aptitudinile partenerului.Si ale tale.Nu de iubire sau relație

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Blasfemieee!
Vei fi arsă pe rug.
Șterge până nu vede Plato.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Plato tine la viața lui.Are mereu inhalatoarul lângă el când vrea sa citească un răspuns de-al meu. Daca da din greseala peste unul si vede ceva obscen, își face o cruce si gata.Sau mai multe, după caz....viața lui e in siguranța, oricum.N-ai de ce sa-ți faci griji.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Voiai pe dracu. Mai repede am sanse sa invat o maimuta sa cante la pian decat sa iti intre tie in cap orice altceva decat prostiile care ti le-ai indesat singur acolo in ultimii ani.

| Plato a răspuns (pentru Endoryus):

Mai bine vorbesti prost atata decat sa zici un singur argument de legatura. In fine, nu conteaza, poate inveti si tu ceva de la ea.

| Dalmore a răspuns:

Nu ar fi okay doar o aventura de-o noapte, pentru ca unele virgine nici nu se dezvirgineaza din prima laughing. Prima experienta sunt sanse mari sa nu fie roz. Si fwb presupune ca sunteti prieteni si o faceti regulat.

| Endoryus a răspuns (pentru Plato):

Repet. La tine nu merge nimic pe logica. O sa continui asa pana nu mai am net. La tine e cu "sentimente' si rahaturi pentru aia care traiesc in bula lor imaginara, nu in realitate. Nu e ce sa intelegi. Nu stii domne, nu stii.

| Adry05 a răspuns:

Treaba ta, tu o sa regreti dupa.