| George0508 a întrebat:

Buna,prietena mea a luat pastila de a doua zi după un contact neprotejat,eram putin amețiți,am penetrat-o de câteva ori, după care mi-am dat seama ca n-aveam prezervativ și m-am retras, nu am ejaculat deloc, la 2-3 zile de la luarea pastilei a avut sângerările maronii, iar acum are sângerările normale, menstruale, ce ziceti totul e ok? Ei trebuia sa ii vina ciclul la o săptămâna de la contactul nostru.

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Dacă nu a existat ejaculare, iar aceasta nu era în perioada fertila, pastila a fost luată degeaba. Pentru că nu erau șanse de sarcină. Pastila de a doua zi se administrata numai în cazuri de urgență, cand se știe clar posibilitatea unei sarcini. Dacă citeați efectele adverse ale pastilei de a doua zi, ați fi putut observa că este o mare listă, printre care și sângerări între menstruații și dereglarea menstruației. Pastila de a doua zi dă tot organismul peste cap. Menstruația nu va mai veni la o săptămână. Poate să dureze ceva timp până când se va regla. Este o formă de contracepție de urgență. de asta și efectele astea. Totul este normal, nu trebuie să vă îngrijorați.
Dacă tot aveți o relație puteți să treceți peste faza prezervativelor.
Prietena ta își poate vizita medicul ginecolog și poate alege o metodă contraceptivă potrivită pentru aceasta. Prezervativul este mai mult pentru sex ocazional și pentru persoane noi. Plus, se pot întâmpla accidente, și altceva este când o faci fără. Așa puteți să stați și fără grijă dățile viitoare.

| George0508 explică (pentru AnemonaP):

Imi dau seama ca am greșit,dar stii cum e,frica de o sarcina este ff mare, mai ales ca tot timpul ne protejam, doar am vrut sa fim siguri ca totul e bine, acum am greșit nu avem ce sa facem, o sa învățam pe viitor.

| AnemonaP a răspuns (pentru George0508):

Este ok. Bine că sunteți conștienți de riscuri și alegeți să vă protejați.

| George0508 explică (pentru AnemonaP):

Și mai am o intrebare, după sângerările maronii, sângerările care au venit par sângerări menstruale, noi credem ca e ciclu care a venit mai rapid din cauza pastilei, așa este? sau ciclu va urma sa vina?

| AnemonaP a răspuns (pentru George0508):

Nu se știe cu exactitate. Poate fi pur și simplu sângerare sau poate fi menstruația. Oricare ar fi, este normal. Cu siguranță luna următoare nu va mai veni la timp, însă, in timp se va regla menstruatia.

| George0508 explică (pentru AnemonaP):

Daca te ajuta și informația asta, am calculat pe internet când a avut ovulatia, ciclul a venit in 10 Decembrie iar perioada de ovulatie care ne-a fost arătată este 22-26 Decembrie, iar actul s-a întâmplat in 31 Decembrie, seara de revelion, iar ciclul ar urma sa vina in 7 Ianuarie, îți mulțumesc ff mult pentru informații date, apreciez, ne ai linistit ff mult.

| AnemonaP a răspuns (pentru George0508):

Șanse nu erau de sarcina, însă, acum cu pastila, nu siguranța nu va mai veni pe 7 Ianuarie. Deja a fost dereglata menstruatia. Sa nu se sperie dacă ii va întârzia. Se va regla de la sine in ceva timp. Doar ca, pastila pentru a își face efectul, da tot organismul peste cap, și, de aici efectele adverse.

| George0508 explică (pentru AnemonaP):

Îți mulțumesc ff mult pentru ajutor.

| AnemonaP a răspuns (pentru George0508):

Cu drag.

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

A luat pastila degeaba. Aveți grija data viitoare.

| Goete a răspuns:

V-ati obosit sa cititi prospectul medicamentului?