| alex495 a întrebat:

Prietenei mele ii vine ciclul menstrual pe data de 15 a lunii cu aproximatie.( are 25 de ani). Acum 2 ani a avut probleme, nu-i venea ciclul din cauza tipului ca nu avea grija de ea, o faceau la o luna jum-2. Ajunsese sa ia pastile cu estrogen si alti hormoni. In fine. In dec ciclul i-a venit pe 13, dupa in ian si feb i-a venit normal pe 15. Luna asta deja e a treia zi si nu apar nici macar precurgerile, nervozitatea si disconfortul au aparut, dar precurgerea inca nu. O facem destul de des si folosim protectie, insa as vrea sa stiu cam cate zile are voie sa-i intarzie ciclul?
E din cauza ca feb a fost scurt fata restul lunilor si s-a decalat?
2.Si acum o intrebare generala, ciclul se poate cumva amana sau sa vina mai devreme? E cam nasol sa-i pice la jumatea lunii.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca luna februarie este mai scurta cu 2-3 zile fata de restul lunilor, in luna Martie in mod absolut normal data de pornire a sangerarii menstruale se modifica/deplaseaza cu 2-3 zile in plus fata de data la care era preconizata, adica 15 Martie.
De asemenea trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai perfect reglate cicluri menstruale, pot sa apara dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor acele dereglari hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual uneori poate deveni chiar NEREGULAT. Pe baza celor explicate, se poate aprecia ca abia azi 18 Martie ar fi momentul sa inceapa sangerarea menstruala si de asemenea ca deocamdata inca nu poate fi vorba de o dereglare hormonala in acest ciclu. Durata abaterilor de lungimii ca numar de zile a ciclului menstrual poate prezenta variatii mari, de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari mai mari chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si uneori chiar si de 2-3 luni fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma la maturitate, din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Doar daca dereglarile se produc repetat si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat ca femeia sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Pe baza celor afirmate nu poate fi vorba de sarcina si scurgerile amintite, probabil secretia leucoreica, nu este produsa mereu in cantitate atat de mare inainte de fiecare menstruatie. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o problema periodicitatea menstruatiei cu sexul!
Ciclul prietenei tale vinee hormonal si este de tip NEREGULAT, deci nu va veni niciodata la aceeasi numar de zile si nici nu s epoate calcula ovulatie sau perioada fertila.
Ca sa o proteezi, folositi INTOTDEAUNA prezervativ.
In ce priveste grija pentru iubiat ta, preocupa-te sa-i faci un preludiu foarte bun si sa o satisfaci sexual, ca de menstruatia ei se ocupa singura.
Aici nu se poate vorbi de deregarea ciclului, odata ce fata a avut intotdeauna Ciclul de tip NEREGULAT!

Dupa cum spuneam, ciclul vine hormonal si nu se poate amana sau schimba dupa cum avem chef. Folositi prezervativul ala, ca nu va musca si nici nu doare, putand avea oricand sex, fara griji.

| Catrice a răspuns:

Ia da tu niște bani și fa niște analize de hormoni. Iubita, nu tu.

| Frank51 a răspuns:

Prietenei mele i-a intarziat si 6-7 zile. La un cm neregulat este foarte greu de spus cum e bine si cum nu e. Intr-un final este important sa apara, chiar daca intarzie x zile, sau vine mai devreme.

| alex495 explică (pentru Frank51):

Ea mi-a zis ca daca ia paracetamol ii opreste ciclul. E posibil sa mearga? Luni si marti o durea, marti seara stranuta si a luat un paracetamol si azi nu mai are nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru alex495):

Poate influenta dar nu il poate oprii. Doar anticonceptionalele diminueaza simptomele de dinainte si in mare parte si regleaza cm. Dar repet, important este sa apara, mai devreme sau mai tarziu.

| alex495 explică (pentru Frank51):

In momentul asta se pune ca a avut ciclu daca a durut o si s-a simtit naspa dar nu a curs nimic sau nu?