| Anon31241212 a întrebat:

Buna! Prietenul meu este foarte gelos pe trecutul meu, deoarece am avut mai multi parteneri sexuali decat el. Totul a fost bine pana acum, insa de ceva timp este foarte gelos chiar si cand vorbesc cu un simplu prieten, ii face pe toti care vorbesc cu mine,, labagii,, si se supara foarte tare si devine irascibil, daca nu ii confirm mereu ca doar pe el il iubesc. Problema de fond e ca viata noastra sexuala chiar este una diversificata, insa de cateva zile tot imi reproseaza ca nu dau totul in timpul actului sexual si imi spune ca imi dadeam mai mult interesul si pasiunea cu cei din trecutul meu, dar este total neadevarat si i-am explicat asta. A spus ca e nemultumit de mine, ca sigur se poate si mai bine cand facem dragoste, dupa care a inceput sa planga ca ii pare rau de ce a spus, ca nu vrea sa mai fie asa gelos, dar nu se poate controla. Uneori imi reproseaza niste lucruri si ma doare cand face asta, fiindca chiar i-am oferit tot ce am putut. Ma deranjeaza ca el a fost cu o fata inainte si totusi de la ea nu avea pretentiile astea exagerate si a iubit-o mult, a si dezvirginat-o.
Ce ar trebui sa fac sa isi revina? Vreau sa fie totul ca inainte.

Răspuns Apreciat de Editori
| Dintrebare a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar te afli intr-o relatie toxica. Partenerul tau te acuza si te considera vinovata pentru lucruri pe care le-ai facut in trecut. Trecutul se accepta, nu se judeca. Persoanele posesive si geloase de obicei devin din ce in ce mai suspiciosi. Si in timp ajung sa iti controleze viata si alegerile. Efortul tau de a-l asigura de fidelitatea ta si de sentimentele pe care i le porti este in zadar. Pe el de fapt nu il intereseaza ce faci si zici tu, pe el il intereseaza doar fanteziile dramatice din capul lui. Si are si elemente de comportament nasrcisist din cate povestesti. Dupa ce o face lata, se pune pe plans. Adica se pune tot pe el in pozitia de victima. Desi el este agresorul tau si el incepe conflictele astea despre trecutul tau sexul. Toate lucrurile astea se intampla pentru ca el are niste probleme emotionale care sunt independente de tine. Ca relatia sa aiba sanse sa functioneze in viitor, el trebuie sa isi gaseasca echilibrul emotional. Deci recomandarea mea e sa mearga la un psiholog si pentru binele lui si pentru binele relatiei.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Niciodata nu va trece peste asta, asa o sa fie cu toate. Ii poti recomanda sa mearga la panarame macar 200 - 400 pana atinge targhetul apoi sa se intoarca la tine sau... la alta. Asa ii trec dezamagirile

| Catalion a răspuns:

Cei care sufera de gelozie nu au incredere in ei ca barbati. E clar ca nici in tine nu are. Fara incredere macar in tine, e o relatie pierduta si fara rost.

| Adry05 a răspuns:

N-ai ce să-i faci, trebuie să-și depășească singur frustrările astea

| ania a răspuns:

Dumnezeu a creat sexul pentru a fi practicat de persoane care isi pierd viginitatea numai la casatorie, asa ca orice barbat simte ca a fost inselat prin toate relatie sexuale anterioare ale femeii pe care o iubeste, ca a fost jefuit de ceva cate i se cuvenea.
Puteti fi cu adevarat liberi doar daca nu mai faceti sex fara casatorie, cereti iertatare luu Dumnezeu pentru tot sexul dinainte care inaintea lui e pacatul curviei( pacat inseamna etimologic a rata tinta si scopul sexului a fost sa fie practicat doar de persoane casatorite intre ele), va cereti iertate unul altuia pentru toate relatiile anterioare sexuale si alegeti sa va iertati si- i cereti lui Dumnezeu sa desfaca legaturile sufletesti cu partenerii anteriori.

| Freya1 a răspuns:

Sa ii spui sa lase frustrările deoparte ca altfel vei pleca.
În fond el a fost de acord sa fie cu tine, daca nu ii convenea de ce a acceptat? Ca nu poti sa iei un om ca sa ii reproșez toata viata trecutul.Nu iti convine nu stai, nu iti convine nu o iei.
Iar chestii ale cu reproșurile legate de sex sunt doar frustrări.Probabil din capul lui nu poate sa isi scoată faptul că te-ai mai culcat si cu altcineva si il roade si atunci cand se culca cu tine.Dar intreaba-l, el considera ca e perfect la pat? Considera ca tu nu ai nici o dorință sau fantezie pe care el nu o face?

| Emilian65 a răspuns:

Sa-i arati ca il iubesti cu adevarat si esti mai buna ca celelalte fete pe care le-a avut anterior.

| Wr3nch a răspuns:

Mai degraba as zice sa ii pui papucii in manuta si sa il scoti pe usa. Degeaba se scuza, pe parcurs va deveni tot mai gelos si dupa se poate lasa urat.

| LoveSleep a răspuns:

N-ar trebui sa faci nimic.
Ar trebui sa pleci, pana nu te trezești cu 2 copii, bătută când te uiți la Andy Moisescu pe ProTV.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din ce am vazut, vei vrea o persoana care nu este geloasa sa o ai langa tine pe termen lung.
Poate ai vrea sa reconsideri relatia.

| Crackman a răspuns:

Terapie...
Sa înțeleagă omul de ce face asta.
Uite asta se întâmplă când ai așteptări iar realitatea nu iese cum ne gândeam.
Probabil de la filmele pentru aia mari sa aibă o imagine ca în momentul când te atinge tu sa zbori pe un jet de fluide și contractări colosale în care îți sigilează vagonul ca în prima zi

| troleibuz a răspuns:

Spune-i ca nu dai totul pentru ca te streseaza gelozia lui nejustificata. Desi, in locul tau, eu as pleca. Un om gelos e un om bolnav. Reprosurile lui mi se par foarte urate. Tu faci dragoste cu el, nu performanta sportiva. Foarte urat. Plansul e santaj emotional si nimic mai mult. E un om cu probleme emotionale. Eu te sfatuiec sincer sa te indepartezi de el caci el acum isi arata adevarata fata si lucrurile o sa devina din ce in ce mai rele. Deja te trateaza ca pe un obiect sexual si incearca sa te tina langa el de mila.

| Mopmop a răspuns:

Nu vreau sa par cinic insa vreau sa intelegi ceva: cand vezi primele semne de gelozie fugi cat te tin picioarele. Nu exista faza " daca nu e gelos nu ma iubeste!" Sau corespondebtul e gelos deci ma iubeste.
Nu vreau sa intru in amanunte insa totul dupa gelozie incepe cu o palma. In timp se ajunge in mormant si/sau la puscarie.
Asa incat sfatul meu: pune capat acum relatiei respective. Iti vei multumi mai tarziu...

Răspuns utilizator avertizat
| rapandula a răspuns:

Cea mai buna varianta este sa ii dai papucii. E un terminat paranoic care vrea doar sex. Relatia voastra nu functioneaza bine din cauza paranoii lui ca tu ti-ai tras-o cu mai multi parteneri decat el, ca ar trebui sa te fortezi sa fi mai buna la pat, ca nu mai stiu ce...e clara traba. Out!

| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu te sfătuiesc să îl părăsești. Gelozia poate duce inclusiv la violență fizică, el nu se va schimba.

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Dai un sut in cur si pleaca in Bahamas

| luffypk a răspuns:

Asta-i inceputul unei relatii toxice, daca nu isi revine din gelozie si continua sa fie asa, mai bine renunti la relatie, altfel o sa se ajunga la chestii mult mai aiurea si nu o sa-ti convina.

| freesextubelive a răspuns:

Spune i ca nu conteaza trecutul ci prezentul. evita sa mai vorbesti cu el de trecut