| GreenEyes a întrebat:

Probleme in Paradis! Pe scurt: prietenul meu e rece cu mine. Detalii? Suntem de 2 ani si ceva impreuna. Eu sunt o fire foaaarte sensibila, pun orice la suflet, dar doar stia asta de la inceput. Pana acum jumatate de an... totul era perfect, chiar se purta cu mine cum nici nu as fi visat. Nu pot sa zic ca acum se poarta urat(nu ma bate-cum am auzit in alte cazuri, ma respecta etc.), dar nu mai e la fel de afectuos cu mine. Are mereu scuza ca e obosit de la lucru si nu mai tine atat de mult sa ne vedem in fiecare zi.( si lucreaza in acelasi loc de la inceputul relatiei) Cand il intreb ce are si de ce nu mai e la fel cu mine, imi spune ca nu e adevarat, ca nu e rece si ca ma iubeste la fel de mult.

Ar fi o problema si la mine... Sunt foarte geloasa( si imi dau seama de asta, dar nu pot suporta gandul ca l-as putea pierde). Vorbeste destul de mult cu o colega de la serviciu ( ea lucreaza la aceeasi firma, dar intr-un oras apropiat) si asta ma scoate din minti. Mereu ii cere ajutorul lui si face tot felul de glume cu el.

Cand ne certam, iar eu ii spun cate ceva, el nu spune nimic(poate doar sa nu ma mai port ca un copil)... si asteapta mereu sa fac eu primul pas spre impacare. I-am spus ca prin tacerea lui imi arata doar cat de indiferent e, insa el zice ca tace ca sa nu ne certam mai rau. Hm!straight face

Gata, cred ca v-am plictisit cu romanul meu - asta in caz ca ati avut rabdarea sa cititi tot. Nu am pus nicio intrebare pana acum, dar va cer un sfat: ce sa fac? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Zady a răspuns:

Sincer chiar am citit tot.crede-ma ca am aceeasi problema ac tine.nici eu nu sunt la fel de afectuos ca la inceput.stiu ca gresesc si stiu ca sunt dobitoc, dar chestia este ca nici ea nu mai este la fel ca inainte. te-ai intrebat vreodata daca tu te-ai schimbat fata de el? daca te-ai schimbat atunci sa nu te mire.incearca sa mai vorbesti cu el.adu ceva nou in relatie, fa-i o surpriza, surprinde-l cu mancarea preferata sau orice crezi ca l-ar face mai happy. si cred ca sti la ce duce gelozia pana la urma...deci mai bine ai renuta la ea...pana la urma sunt colegi de servici.si daca este intr-adevar sa fie ceva intre ei inseamna ca nu te iubeste suficient de mult si il lasi balta oricat ar fi de greu. sper ca am fost de ajutor

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oboseala de la locul de muncă nu este o "scuză" ci este o realitate, un fapt!
Cât priveşte gradul de afecţiune, ei bine acesta oricum mai poate varia şi, mai mult decât atât, văd că numai lui îi găseşti nod în papură şi cu excepţia geloziei pe care o recunoşti (şi de care ar fi bine să scapi urgent!) nu prea ne povesteşti de tine.
Eu cu prietena mea avem stabilit să ne spunem din start, ce ne deranjează, exact în acel moment şi să nu ţinem în noi să se facă bubiţa mică ditamai tumoarea mai târziu.
Poate la voi nu e aşa. Ia gândeşte-te, cam când s-a schimbat? Chiar erai o sfântă în momentul ăla?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

In primul rand, renunta la gelozie, sau macar ascunde-o cumva ca o sa fie mereu motiv de cearta!
In al doilea rand, nu il cicalii tot timpul cu reprosuri. E stresant si nu stiu daca o sa suporte multe!

Si prietenul meu procedeaza la fel cand ne ''certam'', incearca sa aplaneze lucrurile vorbind cat mai putin si exact! Adevarul ca noi, fetele, exageram cu vorbitulstraight face si ei sunt tocmai contrariul!

| Just a kid a răspuns:

Asa era si fostul meu pr(neam desp ieri pentru ca m-a mintitstraight face). adica deodata o inceput sa fie oleaca mai rece, nu se purta urat, da era mai rece, nu ma mai alinta, exact ca la tine, nu parea sa ii mai pese daca ne intalnim in fiecare zi sau mai rar, si ieri cand l-am prins ca m-a mintit, m-a sunat sa isi ceara scuze si de astea si am mai vorbit si l-am intrebat de ce s-a schimbat asa in ultimu timp, si intr-un sfarsit mi-a zisstraight face am facut eu o faza cand el inca se purta foarte frumos:X si de atunci s-a cam dus totul, pentru ca nu am vrut sa recunosc.si acum imi cam pare rau... da nu mai am ce face.asa ca, vezi poate are el ceva de se poarta asa si nu vrea sa zica.incearca sa iti amintesti daca nu ai gresit cu ceva, eu stiu...

bafta oricum:*>big grin

| Lexy ♥ a răspuns:

Nu stiu ce sa te sfatuiesc pentru ca si eu am trecut prin acceasi chestie(tot de 2 ani jumatate eream impreuna) numai ca ne-am desprtit pana la urma pentru ca asa a decis el, si acum ma tot suna ne-am mai si intalnit dar vrea sa ramanem doar amici.Nu stiu ce sa faci dar oricum nu sta asa incerca sa vorbesti cu el.Bafta

| Cris_8138 a răspuns:

Ce ai putea tu sa faci in acest caz sal crezi daca e asa mult timp cu tine inseamna ca te iubeste cu adevarat. Poate la lucrul cela are ceva problema mai grele ca inainte si de asta se satura. Eu teasi propune sa mai iesiti pe la o cafea, inghetata, bere si sai spui de tot ce crei tu si satu spue si el cel doare si atunci cred ca o sa fie totul ok...

| luckyman_4740 a răspuns:

Ai grija! ceva nu este in regula, probabil ca nu vrea sa te piarda pentru ca ii oferi siguranta, insa este f posibil sa simta nevoia de ceva nou, deci, ai grija sa nu suferi prea mult, Sfatul meu este ori sa incerci sa afli exact ce face ori sa procedezi la fel si sa te detasezi usor de el.

| alicexs a răspuns:

Eu zic sa nu mai fi asa geloasa asa am patit si eu exact ca tine. j i-am dat putina libertate mi-am pus mai multa incredere in el si acum este altfel happy veiz poate are probleme in familie sau altele s-ar putea sa fie doar putin stresat confuz. ii va trece. daca nu trece eu zic sa fi si u asa cu el macar 2 3 zile sa veiz cum va fi smug mai ceva ca inainte o sa fie numai al tau si pentru tine:X asa am facut mai demult eu. nu-mi acorda atentie nu prea mai vorbeam nu era asa dulce nu ma mai alinta... chestii... j 3 zile asa am facut si eu cu el si apoi si-a dat seama unde a gresit mi-a zis ca a vaz si el cum e sa te simti asa si sa tratezi cu indiferenta oarecum. am 1 an jumate cu el si acum ne intelegem perfect. tineti flacara aprinsa in voi! nu va lasati capturati de monotonie faceti mereu ceva nou. bafta si iubiti-va mult! p. s. daca vezi ca nu are nici o reactie la indiferenta ta sa zicem, la acest test inseamna ca el de fapt asta vrea nu-i pasa de voibig grin in orice caz mergeti plimbati-va mergeti la film la o pizza undeva si amintitiva cum v-ati cunoscut:smug diverse chestii frumoase amintiri imposibil sa nu tresara cand se gandeste la ce ati facut impreuna:X