| aleemiha11 a întrebat:

Bună. Recent am implinit 18 ani si nu am avut niciun contact sexual pana acum,iar prietenul meu spune ca vrea sa o facem. Mi-au propus si fostii mei iubiti,dar nu am acceptat, pe motivul ca nu ii cunosteam destul de bine si nu aveam o relatie serioasa..Problema este ca imi e foarte rusine,nu stiu cum sa procedez in situatia respectiva,si cum as putea gasi locul ideal, deci va rog sa ma ajutati in legatura cu asta. Multumesc anticipathappy

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca ai resoecta planul creatorului si nu ai face sex inainte de casatorie. Daca chiar va iubiti casatoriti-va intai.Altfel te vor haitui musrrarile de constiinta.Virginitatea e darul primit de la Creator psntru a fi daruit numai partenerului de casatorie care isu asuma sa foe tatal copiilor care pot aparea.Plus daca iti incepi vuata sexuala, organismul ti- o cere, e frustrant sa n-ai cu cine, incepi sa te sresezi de o posibila sarcina nedorita, de care prezervetivul te apara 99% daca cumva nu se rupe.Cine nu e disous sa fie alatiri dd tine la bine si la rau nu merita sa aiba parte de sex si nu ai binecivantarea Creatirului pesre relatia ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te simti pregatita si nu iubesti barbatul ala cu care simti ca poti avea un viitor, te sfatuiesc sa NU ii daruiesti lui virginitatea, ca alta la loc nu mai creste!
La varsta asta baietii nu vor decat sex, deci fii consteinta ca virginitatea ta este daruita unuia care merita, nu sa ajungi ca o unealta, folosita si aruncata dupa ce se satura de tine.

| anonimuIl a răspuns:

Pentru tine cel mai liniștit loc ca să faci sex prima oară cu el este acasă la el.

| aleemiha11 explică (pentru anonimuIl):

El are 21 de ani. Nu locuieste chiar aproape de mine, deci nu stiu și nu pot merge la el dacă nu m-a chemat deocamdată

| anonimuIl a răspuns (pentru aleemiha11):

Vorbești tu cu el dinainte unde vrei ca să faci sex cu el prima oară în viața ta.

| anonimuIl a răspuns:

Ce ai scris aici - imi e foarte rusine, nu stiu cum sa procedez in situatia respectiva, si cum as putea gasi locul ideal
Se rezolvă pentru tine fără nici un stres pentru tine numai dacă faceți cum am scris eu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ar trebui sa stie el, si tu, ca este mai bine sa va pastrati amandoi pentru casatorie, daca veti ramen impreuna pana la final, ceea ce se poate schimba va asigur, intr-o singura luna va puteti desparti, sunt atatea cazuri, crede-ma. Si cea care va pierde vei fi TU, nu el, tu iti vei pierde si virginitatea si prietenul, el doar te va trece pe o lista unde poate vor fi mai multe, sau nu, dar tu nu ai ce sa ii mai oferi viitorului tau sot cu care vei avea si copii, ai daruit virginitatea care odata pierduta nu mai poate fi recapatata, unui baiat la intamplare cu care esti impreuna de vreo cateva luni.

Asteapta pana la casatorie, nu intretine acte sexuale pana atunci, pastreaza-te pentru viitorul tau sot, este cel mai frumos cadou pe care i-l poti face sotului tau in ziua nuntii. Tu momentan esti neprihanita in acest aspect, tu poti sa fii oricand ca ceilalti baieti si fete care au facut sex si nu mai sunt neprihaniti, dar ei nu mai pot niciodata in viata asta sa fie ca tine, de ce? Pentru ca virginitatea este cel mai de pret cadou, si nu poate fi adus inapoi. Sexul in afara casatoriei este un pacat inaintea Lui Dumnezeu. Nu mai intretine discurii despre sex, si care ar putea sa te ispiteasca. Dumnezeu a promis o familie fericita si o mare binecuvantare pentru cei ce se pastreaza curati pana la casatorie.
Tot Dumnezeu a promis ca la vremea potrivita ii va da fiecaruia jumatatea lui in casatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca îl cunoști destul de bine pe actualul fa-o! Cu rușinea mori în drum. Prima dată e mai greut, după vine totul de la sine. La multi ani!

| Catalin77945 a răspuns:

Daca nu te simti pregatita nu face, simplu, nu te grabeste nimeni