| 666_7474 a întrebat:

Revin cu alt episod din dramele personale. Cum am zis, am o relatie de 2 ani cu un baiat, am 17 ani, posibilitati materiale peste medie (nu ma laud, ci vreau doar sa aveti toate datele problemei). Apreciez mai mult baietii ca si prieteni (amici), fapt pentru care intervine dilema. Colegul meu mi-e cel mai bun prieten, ne completam si intelegem perfect, insa dintotdeauna am simtit ca ma simt atrasa de el intr-un mod ciudat. E un tip foarte chipes, inteligent, manierat.Se intelege bine si cu iubitul meu. Intrebarea mea este, ce as putea face? In general ma imbratiseaza (mi se pare ca mai intim decat alti prieteni), ma pupa pe obraz, etc. Imi face complimente discrete, stiu ca ma admira ca si persoana dar nu imi pot da seama daca e mai mult... El nu are relatie de mult timp, deoarece nu gaseste pe cineva pe placul lui.

Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| melynda a răspuns:

Si ce conteaza in toata problema asta posibilitatile materile?

| neutrino a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste, iar el are nevoie de ajutorul tau. Nu zambi, stii bine ca am dreptate si ca-ti doreai un asemenea sfat.

| anonimg a răspuns:

E clar ca el nu si-a format un carater. Manierele si politetea lui nu sunt legate de caracter. Pai daca stii ca cineva este deja intr-o relatie (si ma refer la el), nu te bagi sa strici relatia. Daca tu te lasi imbratisata de el veti avea amandoi aceeasi soarta. Amandoi veti trezi gelozia iubitului tau. Si chiar daca te-ai desparti de iubitul tau si ai ramane cu prietenul tau, relatia voastra nu va dura; deoarece atunci cand acesta se va plictisi de tine, va proceda cu alta la fel cum a facut si cu tine.
E mai bine sa previi boala decat sa o tratezi, nu? De aceea fi hotarata si spune 'stop' lucrurilor care te duc la ruina. Da stiu, sunt placute imbratisarile prietenului; dar daca vrei sa fii fericita, trebuie sa renunti la placerile de-o clipa.

| 666_7474 explică (pentru anonimg):

Nu face nimic inadecvat. Am zis doar ca imbratisarile lui prietenesti mi se par mai "intense" decat ale altora. Ori este doar imaginatia mea... Dar NU este nimic necurat in asta, nimic care sa trezeasca gelozie.

| Alcyon a răspuns:

Nu tu ai posibilitati materiale, ci parintii tai... ceea ce e o mica mare diferenta. Cand o sa fii pe banii tai, o sa ai motive de lauda. Pana atunci, nu. In legatura cu dilema ta, in adolescenta relatiile sunt instabile. Azi iti place de unul, peste o luna de altul. E ceva normal. Nu e bine sa faci prea mare caz de asta.

| 666_7474 explică (pentru Alcyon):

Rectificare. Nu traiesc pe banii parintilor mei. Muncesc de la 16 ani si am banii mei. Nu trage concluzii pripitewinking

| Alcyon a răspuns (pentru 666_7474):

Si cu ce te ocupi daca nu ti-e cu suparare, de ai o situatie materiala foarte buna, la doar 17 ani? happy Nu de alta, dar poate ne dai si noua o idee, cum sa ne imbogatim peste noapte.

| lau90 a răspuns:

E cam clar ca baiatul te place.
Am trecut si eu prin ceva asemanator acum multi ani, la fel, coleg si amic.
Din ce am inteles sunt destule semne din care poti trage concluzia ca te cam place. Incearca sa fii atenta in continuare la detalii, semne iar apoi,
daca tu tii la el doar ca la un amic si sunteti apropiati, ar trebui sa vorbesti cu el si sa-i spui.
Bafta!

| CristerC a răspuns:

Asculta-ți inima