| Mariuca7382919 a întrebat:

Revin din nou cu o problemă.
În luna iunie nu am avut deloc ciclu menstrual, trebuia să îmi vină pe 20-21.
Am avut contact sexual neprotejat pe data de 2 iunie, dar nu a ejaculat în mine.
Am făcut 2 teste de sarcină la 21 de zile de la contact și la 2 săptămâni după întârzierea ciclului menstrual și ambele au ieșit negativ.
Țin să precizez că în luna Aprilie am luat Postinor2.
Întrebarea mea e, această pastilă poate deregla menstruația în așa fel să nu-mi aproape 2 luni? Am avut și niște mâncărimi vaginale și mă gândesc să nu am vreo infecție, ceva.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acea pastila are atat de multe efecte secundare, ca nici nu-ti imaginezi!
In primul rand, ciclul menstrual nu va mai veni normal pe urmatoarele 6- 12 luni, iar ovulatia nu se mai poate calcula, putandu-se produce cand vrea ea.
Apoi, pot apare dereglari hormonale majore, dureride sani, de ovare, de cap, slabit sau ingrasat samd, chisturi pe ovare sau uter, samd.
In orice caz, este indicat ca, urmatoarele partide sexuale sa fie protejate cu prezervativ, daca nu vrei sa ramai insarcinata, in orice moment.
Mancarimile vaginale sunt semn de infectie locala, iarasi ca efect al lispei protectiei la sex.
Nu am inteles niciodata, de ce preferati sa faceti sex fara protectie, punandu-va viata si sanatatea in pericol.
Sarcini nedorite, boli sexuale, dereglari hormonale majore, suferinta peste suferinta cand totul s-ar fi putut rezolva fara nici o suferinta, cu doar 2 lei partida de sex, cat costa un prezervativ.
Dar, pana nu suferi destul, nu-i vezi benefiicile prezervativului.

| corbulalbrosu a răspuns:

In 11 Iunie | corbulalbrosu a răspuns:
""Din moment ce ai folosit acea pastila nenorocita de a 2-a zi, orice raspuns ar putea fi gresit si din acest motiv in cazul tau este imposibil ca intr-o perioada de mai multe luni urmatoare, sa se poata formula chiar si simple pareri in legatura cu activitatea hormonala, si/sau sexuala. Multa sanatate!"" Acum la 1 luna de la acel raspuns dat in 11 Iunie, astazi in 11 Iulie se poate oferi cam acelasi raspuns fara modificari prea mari. Dereglarea activitatii hormonale proprii poate fi in continuare la fel de intensa inca multe luni de acum inainte, fiindca nimeni nu este in stare sa prevada cat timp va dura si cu ce intensitate vor actiona acei hormonii sintetici blestemati proveniti din acea pastila nenorocita asupra glandelor endocrine. Existenta unei eventuale infectii a zonei vulvare sau uretro-genitale, NU poate provoca absolut nicio influentare a activitatii hormonale. Daca esti credincioasa ar fi cazul sa incepi sa te rogi ca domnul sa faca bine sa te ajute si sa-ti scurteze calvarul fiindca este posibil ca acesta sa mai dureze chiar mai multe luni. Multa Sanatate!