| Delia228 a întrebat:

s a despartit de mine prietenul meu, acum 5 luni si tot acest timp el inca a tinut legatura cu mine,si mi a zis ca o sa fie bine, sa ma linistesc, sa fiu bine si 5 luni am stat si am sperat la o impacare iar astazi am aflat ca este in relatie cu o cunostinta, tot de 5 luni,exact de cand s a despartit de mine el s a vazut si cu mine si cu ea,in acelasi timp dar astazi i am vazut impreuna,si desi am aflat asta,el tot imi spune ca o sa mi fie bine,si sa ma linistesc,ca nu i place cand ma vede plangand,si ca o sa ne mai vedem, nu inteleg de ce face asa, daca e cu fata aia de ce nu m-a lasat in pace? de ce inca ma cauta si mi da sperante aiurea. oare o iubeste? oare ma tine de rezerva? nu inteleg.ma puteti ajuta cu un sfat, o parere.nu mi dau seama dc un barbat face asa.ori cu mine,ori cu ea? Noi am fost impreuna un an si ceva.
e in relatie cu ea,iese cu ea,si cu mine mai vorbeste rar,sms uri cu pupicuri,ca sa nu l uit probabil, ne am vazut, am stat impreuna.nu inteleg.de ce face asa? ce vrea de la mine? Ajutati ma!

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Da, oare ce părere ar avea actuala lui prietenă despre el? Și că voi țineați legătura?
Ai zis bine, chiar își bate joc de amândouă, mai ales de ea.
Tu pentru el ești fosta, își permite orice acum, el crede că încă are drepturi asupra ta...iar tu îi arăți că așa e.
N-o să fie nimic serios niciodată între voi, să zicem că o lasă pe aia și revine la tine, însă nu va dura mult, te va înșela și va pune punct iar...iar tu vei avea de suferit, nu crezi că asta o poți împiedica?
Renunță la el, cel mai bine, deoarece n-o să se întoarcă la tine niciodată cu adevărat, nici să te iubească...așa că nu-l mai căuta, nu-i mai răspunde!

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E si asta un mod de a pierde 5 luni din viata proprie...
Pentru ca daca "totul" ar fi fost bine,nici macar nu v-ati fi despartit!
Poate ca se plictisise in relatia voastra,poate ca vroia altceva,cert este ca s-a incurcat cu o alta fata si v-ati despartit.
Indiferent daca tinea sau nu legatura cu tine,tu trebuia sa intelegi ca ce a fost intre voi s-a terminat si sa-ti vezi de viata ta.
Acum,da,esti o rezerva,disponibila la orice ora,stie ca se poate intoarce la tine oricand,un baiat istet cu fundul in doua luntri!
Acceptarea si slabiciunea ta il incurajeaza sa continue sa te tarasca de nas si sa se simta formidabil,cu una se plimba de mana,alta plange dupa el,ce tip grozav e el!
Ar fi cazul sa realizezi ca nu esti mantaua lui de vreme rea,elibereaza-te si uita "sperantele" tale,sunt o minciuna pe care ti-o spui singura!
Ca dovada,incearca sa-ti gasesti si tu un nou "iubit", vei vedea cum lucrurile se vor schimba brusc, sau va inceta si sa te salute sau iti va juca marea comedie a lui "te vreau inapoi", dar n-ar trebui sa-l mai tii de vorba, sa stea si el 5 luni sa planga si sa spere,cum ai facut tu.
Nu pot intelege de ce te-ai condamnat singura la o viata de pustnica si la atata durere,timp de cinci luni,sincer,valoarea ca om fiecare si-o da singur,ma gandesc ca nu esti doar o plangareata care a postat aici.
La varsta ta trebuie sa fii plina de viata,sa razi,sa te plimbi cu prietenele pe la vitrine,sa nu-ti pese de nimic(macar aparent),sa privesti baietii in ochi amuzandu-te de modul in care rosesc sau te urmaresc cu privirea,sa pasesti mandra,constienta de valoarea ta,dreapta, frumoasa, cu parul in vant si ochi surazatori!
Trezeste-te si pune eu-l tau pe primul plan!
Nu meriti sa fii rezerva nimanui, ai dreptul si datoria sa joci rolul principal, in viata ta!

| neutrino a răspuns:

Nu degeaba, unele fete, in anumite perioade ale tineretii sunt denumite gainuse. Tu ai dorit sa ne arati motivatia: intre iubire si prostie exista o diferenta.

| h3r a răspuns:

În niciun caz nu te iubește sau să vrea ceva serios cu tine.
Te joacă cum vrea el, deoarece foștii nu suportă gândul că o să fim cu altcineva, chiar dacă au plecat sau nu, noi va trebui să rămânem a lor, sub dominația lor... fără ca cineva să aibă acces la noi.
Acum...cum ai rezistat ca el să te joace așa? După 1 an l-ai tot văzut și i-ai tot arătat cât de mult îl iubești iar el profită de asta. Cum ai putut sta lângă el, din moment ce era și cu alta? Și fii sigură că te-a înșelat când aveați o relație.
Ce trebuie să înțelegi este că el nu vrea nimic cu tine! Nu te iubește și te amăgește doar, profită!
Îndepărtează-te de el, fii indiferentă mai nou!
Uită pentru moment de el, o să ai timp de alt băiat, după ce îți faci ordine în ganduri!

| Delia228 explică (pentru h3r):

5 luni de zile cat am tinut legatura cu el mi a zis ca nu mai este cu nimeni in relatie si ca de fata aia s a despartit...recent mi a venit mie sa o intreb pe fata daca mai are ceva cu el, si mi a zis ca sunt impreuna din decembrie...deci,isi cam bate joc de amandoua. Iar eu am pus o data punct la tot, si tot el m a cautat si m a sacait cu mesaje si intalniri
Omu nu stie ce vrea, e confuz, nu incerc sa i gasesc scuze, dar altfel nu pot sa mi explic.Cand i am zis ca ai ales sa ramai cu ea, mi a zis ca nu a ales pe nimeni.nu l inteleg

| Delia228 explică (pentru h3r):

Actuala prietena nu cred ca a crezut niciun cuvant din ce i am spus,sau aratat.cel putin asta am vazut eu, acum nu stiu ce s a intamplat intre ei dupa ce am plecat de la ei, dar sigur el a impacat o cumva, cum m a impacat si pe mine spunandu mi ca o sa'mi fie bine, sa stau linistita.nah

| h3r a răspuns (pentru Delia228):

Nu a arătat în fața ta, însă stai liniștită că i-a cerut explicații.
E doar un mizerabil, uită-l!

| h3r a răspuns (pentru Delia228):

Da, oare ce părere ar avea actuala lui prietenă despre el? Și că voi țineați legătura?
Ai zis bine, chiar își bate joc de amândouă, mai ales de ea.
Tu pentru el ești fosta, își permite orice acum, el crede că încă are drepturi asupra ta...iar tu îi arăți că așa e.
N-o să fie nimic serios niciodată între voi, să zicem că o lasă pe aia și revine la tine, însă nu va dura mult, te va înșela și va pune punct iar...iar tu vei avea de suferit, nu crezi că asta o poți împiedica?
Renunță la el, cel mai bine, deoarece n-o să se întoarcă la tine niciodată cu adevărat, nici să te iubească...așa că nu-l mai căuta, nu-i mai răspunde!

| Cristiann25 a răspuns:

Pentru ca el inca te iubeste dar ii place sa se joace cu mai multe fete odata.
Eu zic sa-i spui clar:ori cu mine ori cu ea si asa rezolvi problema.Nu stiu cum accepti astfel de chestii sa-si bata joc de tine!
Te pup!

| BSwwatch a răspuns:

Privind partea frumoasa a lucrurilor... vrea sa stii ca-i pasa de tine si de suferinta ta chiar daca relatia nu a mers, dar sunt pre putine vorbe, si neconcludente.Parte urata este ca poate baiatul joca la doua capete,poate incearca sa-si lase o poarta deschisa,poate este ironic si nu-i pasa tine,si spune asta la misto,un lucru este cert,tu ai o problema si nu el,pentru ce trebuie sa o taragani cu sms-urile,vorbitul rar? daca-ti face rau si nu-ti da liniste sufleteasca,pune punct discutiilor astora inutile si vezi de viata ta,sunt atatia baieti care probabil si-ar dori sa fie intr-o relatie cu tine si tu stai si bati pasu pe loc punanduti intrebari inutile,nu stiu. tind sa cred ca el este constient ca tu esti foartevulnerabilacand vine vorba de persoana lui, indragostita de el,si ca ar pute reveni la tine in orce moment,fi luptatoare si da-i "bice" mai departe,incepe-ti o noua viata, relatie, asta cred ca o sa-l cam puna pe jardar nu asta-i important, important este ca tu sa fi ok, nu mai trai cu sperante desarte!

| WildDream a răspuns:

Pe el se pare ca nu-l deranjeaza sa se joace cu doua fete si nici suferinta ta nu-l intereseaza ca daca ar fi asa s-ar gandi la tine si te-ar lasa in pace; dar el se gandeste la el, te tine de rezerva in caz ca nu-i merge relatia. In cazu asta tu ar trebui sa te gandesti la tine, pentru ca el evident se gandeste la cum sa-i fie lui bine si nu la suferinta pe care ti-o provoaca.
Pune piciorul in prag, taie orice legatura cu el, lasa-l in pace. Tu trebuie sa vrei sa nu mai suferi dar in schimb te hranesti cu sperante desarte. Nu esti jucaria lui, nu esti rezerva lui, lasa-l sa-si vada de relatie da fara sa se gandeasca ca se poate intoarce la tine oricand.
Daca chiar mai simte ceva pentru tine o sa se intoarca atunci cand o sa realizeze ca nu il mai astepti si ca o sa te piardawinking

| beautifullie a răspuns:

Face asta pentru ca tine probabil si la tine, si la ea. asta ca sa privim pozitiv. daca vrei sa privesc negativ sau realist, se poate ca nu vrea sa il uiti si de aia iti alimenteaza din cand in cand sentimentele ca sa fie sigur ca mai are loc in inima ta. foarte urat daca procedeaza asa miseleste

| Delia228 explică (pentru beautifullie):

Din pacate, realizez ca nu stie ce vrea...nici nu ma ia, nici nu ma lasa...habar nu am ce e in mintea lui.Cel mai trist este ca are o varsta (28 ani) si degeaba o are.E trist sa nu stii ce vrei.

| beautifullie a răspuns (pentru Delia228):

Mda, din nefericire, cel mai trist lucru e sa nu stii pe cine si ce vrei. si parca tot mai multi ne confruntam cu problema asta. lumea o ia in jos si noi odata cu ea

| Delia228 explică (pentru beautifullie):

Corect!

| NuMaSuporti a răspuns:

Nu inteleg de ce esti proasta si suferi dupa el? Nu prea merita. Poate avea multe motive sa faca asta. Si daca deja e cu altcineva inseamna ca ori te-a inselat cu ea ori s-a plictisit de tine.

| Delia228 explică (pentru NuMaSuporti):

Fara jigniri, bine?

| Delia228 explică:

Amicii nu fac dragostewinking

| Delia228 explică:

Bine happy Multumesc pentru parere