| ziz a întrebat:

Sambata am avut contact sexual cu prietenul meu,eu fiind in perioada ovulatiei. Contactul a fost protejat cu prezervativ, iar el nu si-a dat drumul in interior ci a iesit inainte. Ce riscuri sunt de a fi ramas insarcinata?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ejacula in vagin, cu prezervativul pus, riscul era foarte foarte mic, cam 0, 5%. dat fiind ca a intrerupt penetrarea inainte sa ejaculeze, exista un risc mai marisor, de cam 2-3%.

| bombonica22 a răspuns (pentru Brigaela):

Ganditi putin? Cum sa existe risc din moment ce a avut si prezervativ si ncii nu si-a dat drumul in ea? Daca isi dadea drumul in prezervativ si era in ea atunci poate da. Asa este imposibil

| Brigaela a răspuns (pentru bombonica22):

Nu, tu nu stii care sunt conditiile de folosire corecta a prezervativului. daca penetrarea se intrerupe inainte de ejaculare, dar aproape de aceasta, este foarte probabil ca barbatul sa nu fixeze corect prezervativul (fiindca se grabeste) si astfel acesta sa alunece. Producatorii de prezervative recomanda ca intreruperea penetrarii sa se faca DUPA ejaculare, prezervativele asigurand astfel protectia maxima si arata ca folosirea lor incorecta scade protectia.
Din pacate, nu totul e atat de simplu pe cat pare, faptul ca tu nu intelegi o chestie mai complexa te face sa crezi ca ea nu exista. Eu am inteles cum gandesti tu, dar am inteles si logica demonstratiei producatorilor de prezervative si sunt de acord cu ei. Prezervativul e facut ca barbatul sa ejaculeze in el, in timpul penetrarii si apoi, fara graba, sa fixeze cu degetele prezervativul la baza penisului si sa extraga penisul din vagin fara ca prezervativul sa alunece. Daca se practica coitus interuptus cu prezervativ, barbatul se va grabi sa extraga pensiul din vagin in ultimul minut inaintea ejacularii, ceea ce duce unesori la alunecarea acestuia si la scurgerea in vagin a lichidului preejaculator care deja s-a acumulat in prezervativ. Asta se intampla doar uneori, dar creste usor riscul de sarcina comparativ cu o utilizare corecta a prezervativului. Intelegi?

| bombonica22 a răspuns (pentru Brigaela):

Am inteles, multumesc!

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa de tine practic nu exista nicio posibilitate de sarcina. Dar teoretic, s-ar putea sa existe acea minuscula posibilitate de 2-3% care deriva din diferenta de la 97-98% pana la 100% privind gradul de protectie oferit de un prezervativ. Insa revenind la "normalitate" NU EXISTA nici un risc desarcina.Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu sunt riscuri de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zero la suta risc.

| TeoImpuls a răspuns:

Daca farmacista nu si-a batut joc si nu a bagat ace prin cutiile de prezervative (am o cunostiinta bolnava care face asta) nu exista nici un risc zic eu.

| EmaBlossom a răspuns:

Nu sunt șanse din câte știu eu.