| anonim_4396 a întrebat:

Scriu aici caci nu am prieteni, cui sa ma descarc de problemele mele.
De aproape 6 ani sunt intr-o relatie cu cineva. Avem si un copil de cativa ani.
Vreau sa zic ca in ultimul timp s-a racit de mie foarte foarte mult.
Am mai avut perioade de monotonie dar niciodata asa!
Eu sunt singura care trage de relatia asta! El vede doar copilul si atat! Sa nu credeti ca sunt geloasa ca-i acorda atentie copilului.Nu sunt vreo nebuna.Ma bucur foarte tare ca e interesat de el.Dar eu pentru el parca nu mai exist.
Stam in pat ca fratii, vorba aia.Eu mereu sunt prima care face primul pas.Nu face nici un gest tandru nimic.Nici macar nu ma lasa sa ma apropii de el.Parca as avea raie! Daca incerc sa vorbesc cu el despre chestia asta imi zice ca sunt nebuna si ca pleaca de acasa.Desi incerc sa vorbesc cat de calm pot.
Am cateva kg in plus ce e drept.Dar de o luna sunt la dieta si am inceput sa fac si sport.Am crezut ca poate nu mai arat ca inainte si nu mai e interesat.Dar degeaba! Incerc sa ma imbrac,aranjez cat mai bine si frumos si tot degeaba! Ii gatesc ce mancare vrea el, ii fac orice pofta si degeaba! Mereu cand a avut probleme l-am ajutat.Dar el mereu are ceva de comentat prost impotriva mea. Ba ca nu ii place mancarea, desi a fost in vizita mama si sora lui la noi si ele au zis ca a fost foarte buna.Doar o mananc si eu si e buna. Daca vede un singur fir de praf in casa face ca trenul.Critica mereu! Nu sunt buna de nimic! Dupa ce incep sa plang imi zice ca sunt nebuna.Ca de ce plang de la atat? Ca el glumea.Da, el face glume de genul 100%din timp de mi s-a acrit.
Totul pentru nimic.Cred ca i s-a urcat la cap de la prea mult bine.
Pentru ce dracu mai sta cu mine nu stiu.Ca nici sa ne despartim nu vrea.Nu stiu ce e in capul lui dar ma distruge psihic!
Pur si simplu vreau sa-mi iau copilul si sa plec!

34 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu stiu ce fel de relatie aveti dar din ce scrii aici tu esti servitoarea iar el e stapanul in casa. Daca nu-i convine mancarea, sa puna mana si sa gateasca el, la fel si cu praful, sa puna mana pe carpa si sa stearga ca nu ii cade mana. Tu esti de vina ca ai acceptat sa stai cu un asemenea om. S-a invatat ca ii faci toate poftele si ti s-a urcat in cap. Atata timp cat nu are respect pentru tine si te face nebuna, in loc sa te intrebe de ce plagi si sa rezolve problema, nu cred ca merita sa iti mai bati capul. Tu stai sa tragi de el sa faceti sex si pe el il doare in cot. Mie imi pare suspect lucrul asta. Probabil ca are pe alta, care poate arata asa cum doreste el si face mancare si sterge praful mai bine. Divorteaza si gata. Eu nu inteleg de ce toate stati cu niste idioti, ca altfel nu ii pot numi, care au pretentii de curatenie si mancare si ei stau cu burta in sus pe canapea si observa toate lucrurile care nu par in ordine. Vorbeste cu el clar si spune-i sa terminati „relatia„ asta.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu suntem casatoriti.Copilul e pe numele lui.Asta e buba si e putin cam complicat.Da, chiar asa ma simt.Ca o servitoare.Nu stiu daca are pe alta.Munceste 10-13-15 ore pe zi.Nu cred ca ar avea timp de asa ceva.Si chiar de ar avea pe alta de ce Dumnezeu ma sta cu mine nu stiu.

| Aasdfghj a răspuns (pentru MariaEnache96):

Am inteles. Chiar si asa cum zici, nu ai de unde sa stii exact ce face el la munca si chiar daca are sau nu are pe alta, tot e stupid sa se poarte asa cu tine. Nu cred ca merita sa te chinui si sa iti pierzi timpul langa o persoana ca el. Nefericirea pe care o ai o sa te faca sa o iei razna plus ca si copilul o sa simta asta. E nasol rau sa creasca intr-o astfel de familie. Rezolva cu tipul mai repede. Multa bafta!

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Multumesc mult pentru sfat!

| Adry05 a răspuns:

Te porți prea bine cu el, ia bagă-i niște indiferență să vezi în câteva zile cum îl ia iar dragostea. vorba aia, ți s-a urât cu binele.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Adry05):

Da pai a plecat la munca acum cateva zile si de atunci nici macar un mesaj nu i-am dat.Azi m-a sunat el sa ma intrebe ce fac?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dar înainte de a avea copilul cum se purta el cu tine? Tu ce varsta ai? Dar el? A mai fost vreunul din voi casatorit? Are copil din alta relatie? Sau tu?

| MariaEnache96 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Se purta impecabil inainte de copil.Dar si dupa nastere era totul ok.Am avut cezariana si am avut niste complicatii foarte urate.Si a crezut ca o sa mor acolo.Si alt copil nu mai vrea.Incerca mereu sa ma ajute cu ce putea.El era cel care venea la mine si ma lua in brate.Acum parca a innebunit.
Nu am mai fost casatoriti nici unul dintre noi.Alti copii nu mai avem.Eu am 23 de ani si el 32.

| LoveSleep a răspuns:

Habar nu aveti sa comunicati. Si nu ne spune ca e de ceva timp, asa a fost mereu, doar ca tu nu ti-ai dat seama.
Nu inteleg cum e posibil să isi bata joc de tine asa rau si sa nu vorbeasca cu tine deloc, sunt foarte curios cum ajungeti in situatia aia.

In fine.
Ce poti sa faci? Te duci la el și îi zici "Bă mu#e. Iti dau 2 zile să-ti scoti paleta de tenis din fund si sa vorbesti cu mine, sau imi iau copilul si plec. De ce dracu nu mai facem sex, de ce te porti ca un ratat si ce vrei de la mine?

E foarte simplu. Mai ales când ești independentă, când ai un job stabil, când ai făcut ceva cu viața ta, când ai slăbit după ce te-ai îngrășat din cauza sarcinii.
Dacă nu ai nimic din toate astea, meriți tot cu vârf și îndesat. Tu și toate astea care nu au dat 2 bani pe o carieră, pe inteligență și pe aspectul fizic, astea care s-au căsătorit cu vreun ratat de tirist sau orice ar fi el, fără să le pese că nu e ok să depinzi atât de mult de un om. Înțelege că în capul lui de fiecare dată când deschizi gura e "ce zice mă pr asta?". El știe că depinzi de el și il doare in cot de cum se comporta, pentru ca nu ii e deloc frica ca ai putea sa pleci daca nu-ti convine. Chiar daca ai pleca, unde ai pleca? La maică-ta? Si ar avea grija de copilul tau in timp ce tu te duci la jobul tau de operator marfa la Penny. Cred ca moare de frica.

| GoldenZenith a răspuns:

Pleaca si lasa porcul idiot sa isi gaseasca alta menajeră, ca tu asta esti pentru el. Si ca bonus, sunt sigura ca are si pe altcineva. Nu iti mai irosi viata si timpul. Meriți să fii fericită.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sunt mai multe variante ori e el prost si nu realizeaza ca tu chiar ti la el, ori te foloseste pe post de menajera.
Eu cred ca el tine la tine dar s-a plictisit de perosana ta e o stare ce dureaza o perioada dupa care isi revine.
Nu stiu ce fel de om esti tu dar din ce imi descri esti o fata buna, supusa, ascultatoare, ai facut atatea si nu ai primit nimic in schimb. Dar voi nu comunicati ca sot si sotie.

Fa-ti curaj si vorbeste cu el si vezi ce iti spune. Probabil ca el are pe altcineva in secret. Preotul spunea ca e pacat sa te culci cu femeia ta si sa fi cu gandul la alta femeie. E pacat.

Dar mama ta s-au bunica ta nu ti-a spus ca baietii sunt mai prosti cu vreo 2 ani decat fetele. E logic sa se manifeste asa?

Ar trebui sa te consideri norocoasa ca pleaca de langa tine atunci cand incerci sa ii raspunzi, altele manaca bataie pe paine ca de ce comentezi si chestii de astea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Da,imi baga mereu faza ca el munceste mult si face sacrificii etc.Ca se cearta cu aia la munca ca e foarte obosit.Dar ce vina am eu? Mereu i-am zis sa isi caute de munca in alta parte.Dar nu intelege.Dar asa isi varsa toti nervii pe mine din senin."

Probabil ca e sensibil la injuraturi si mistouri iar smecherii aia de pe la servici il termina si pe el facandul instabil psihic. Pe urma vine acasa si nu mai spuorta cicaleala ta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Si eu sunt sensibil am la servici niste prosti care nu vorbesc frumos de loc si ma supara chiar daca eu sunt mai greu de cap, ma intristeaza si cand vin acasa nu o mai pot sa o suport pe mama cand deschide gura ma izolez in camera.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Scuza-ma dar si eu muncesc! Acum cu Coronavirusul asta nu a mai fost deschisa vreo cresa asa ca a trebuit sa stau acasa cu copilul! Sa muncesti si sa ai grija si de un copil mic nu e usor deloc! Si mie imi faceau nervi superiorii la munca si unii chiar ma injurau dar nu am venit eu acasa vreodata sa ma cert cu el ca ce?! Alea erau problemele mele! De ce sa-l stresez si pe el? Ba chiar ma pregateam repede cu mancare pentru el plus un copil mic care se agata de mine.Si tot nu sunt buna nimic!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru MariaEnache96):

In viata avem de-a face cu oameni cu care nu ne potrivim s-au am cunoscut omul ne potrivit. Uite din doi unul e bun iar celalalt e rau. Nu exista relatie perfecta.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Am ajuns la concluzia ca nu exista cupluri perfecte.E ceva frumos la inceput si dupa pa si la gara!
Inaintea lui am mai avut o relatie.A fost un dezastru total.S-a terminat cu amenintari si injuraturi.
Daca il las si pe el e clar ca nu voi mai fi cu altcineva.Mi-a ajuns!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru MariaEnache96):

Fiecare face ce vrea cu viata lui.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Ca de ce plang de la atat?" dar tu esti si prostuta ca pui la suflet tot ce zice el daca erai mai tupeista, mai luptatoare puteai sa treci peste asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Pur si simplu vreau sa-mi iau copilul si sa plec!"

Sti foarte bine ca daca pleci nu se mai uita nimeni la tine (poate doar un prost care nu a avut pana acum femeie) de fapt nu te mai ia nimeni stiind ca ai un copil. Si sti de ce? pentru ca nici unui barbat nu ii convine asta. Adica dupa ce ca trebuie sa te suport pe tine mai trebuie sa cersc si copilul pe care l-ai facut tu cu altul. Asa gandim noi barbatii suntem egoisti, dusmanosi, invidiosi etc.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu toti sunt asa!? Fa faci sa rad! Am n exemple in familie cu femei maritate a doua si chiar a treia oara cu copii.Actualii soti le-au iubit copii desi nu erau ai lor.Nu-i baga pe toti in aceeasi oala doar pentru ca tu esti asa!
Si pana la urma daca nu ma ia nimeni e sfarsitul lumii? Pot supravietui fara barbati foarte bine. Poate chiar imi va fi mai bine singura!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru MariaEnache96):

Uite ce, barbatii gandesc diferit nu toti ne-am nascut din aceiasi mama sunt unii care nu suporta sa comentezi si te bate de te caci pe tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca povestea asta am mai auzit-o si prin filme dar mai diferit asa.

| Crackman a răspuns:

Pai in loc sa te descarci aici, intreaba l direct ai dai chiar un ultimatum.
Sa tii minte sa ii spui absolut tot ce te deranjeaza, il lasi vreo 3 zile dupa care ii zici ca pleci de tot

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Crackman):

Pai l-am intrebat! Nu zice decat ca sunt nebuna! Atat! Altceva nu zice! Nici nu pot sa-i zic tot ca nu ma asculta! Pleaca de langa mine!

| peperonies a răspuns:

Pai ia-l si du-te.

| Justme79 a răspuns:

Buna părerea mea este să îl ignori daca nu știe să te aprecieze cu timpul poate își va da seama că greșește?

| cristian200313 a răspuns:

Din cate am inteles, isi descarca nervii pe tine...
Un sfat: Incearca sa nu mai comunici cu el timp de 4-5 zile, sa vezi ce reactia va avea, nu ii spui nici,, buna dimineata,, nici,, ce mancare sa-ti fac,, etc, sa puna mana sa invete el sa faca curatenie prin casa, etc. Si asa poate ii vine mintea la cap.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru cristian200313):

El este plecat 5 zile pe saptamana de acasa.De 3 zile e plecat.Nu l-am mai sunat.Nu,nimic.Ieri m-a sunat el sa intrebe ce face copilul.Atat.Se comporta de parca nici nu ne-am certat.

| cristian200313 a răspuns (pentru MariaEnache96):

Deci... eu sunt sigur ca are pe altcineva. cel mai bine este sa il intrebi daca o are pe altcineva, daca da, cred ca ar fi bine sa te departi de el, nu este barbatul tau potrivit pentru tine...

| lorix a răspuns:

Te ia de proasta, ce nu intelegi?
Poti incepe de pe acum sa iti impachetezi lucrurile. Ca ceea ce aveti voi se numeste o relatie esuata si ratata. Si nu, nu cred sa se "indrepte".
Ca ala n-a fost material bun de iubit/sot inca de la bun inceput, n-avea cum.
Doar ca abia de la o perioada ai inceput si tu sa realizezi asta.
Mai aiurea ca ati apucat sa faceti si un copil impreuna.

| Hannah06 a răspuns:

Da, nu stiu, barbatii sunt ciudati, majoritatea nu stiu sa vorbeasca deschis, sa spuna ce au in cap. S-r putea sa aiba niste frustrari la munca sau in alt plan si le reverse pe tine, sa nu aiba neaparat legatura cu tine comportamentul asta. Incearca sa iti gasesti un hobby al tau, sa te preocupi de tine mai mult, sa mai iesi din cand in cand, in limita timpului, cu prietenele, sa vada ca nu e centrul universului, sa nu te mai vada doar ca pe mama copilului vostru. Poate sa mai iesiti si in cuplu, doar voi 2, sa va reconectati. Urmareste si cum e situtia cu jobul lui sau cu preitenii, e posibil sa aiba si o influenta din partea asta.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Hannah06):

Da,imi baga mereu faza ca el munceste mult si face sacrificii etc.Ca se cearta cu aia la munca ca e foarte obosit.Dar ce vina am eu? Mereu i-am zis sa isi caute de munca in alta parte.Dar nu intelege.Dar asa isi varsa toti nervii pe mine din senin.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Hannah06):

Si sa iesim noi doi? Cand? Nu avem cu cine lasa copilul.Si oricum totul a fost inchis si este inca inchis din cauza Coronavirusului.Si chiar si asa i-am zis de n ori sa mai iesim si noi undeva si niciodata nu a fost de acord.Pur si simplu nu vrea.Eu ce sa-i mai fac?

| colalightro a răspuns:

Dacă spune doar că ești nebună cel mai probabil nu poate verbaliza motivul real și altceva nu poate scoate pe gură. Arată-i ce înseamnă lipsa ta (mâncare, atenție etc), iar apoi el te va întreba ce e neregulă cu tine