| Alisa67 a întrebat:

Buna, se poate sa raman gravida dupa primul act sexual? Chiar daca nu a ejaculat si nu a fost protejat? Iar despre pastila de a doua zi are ceva daca o iau fiind prima data imi poate provoca rau?
Va rog sa ma ajutati

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate sa ramai gravida de prima oara cand afci sex numai DACA erai in perioada fertila si ai avut mai multe partide sexuale, chiar daca nu a aejaculat in vaginul tau.
Pastila de a doua zi este o bomba hormonala cu foarte multe efecte seundare careiti da peste cap, intreg sistemul hormonal si ciclul menstrual, pentru urmatoarele 6-12 luni.
O asemenea apstila este recomandata 1 singuar data in viata NUMAI in caz de urgenta.
Recomand pastila aia, doar daca erai la ovulatie si ai fii putut ramane gravdia. daca nu erai al ovulatie NU lua pastila, ca vei avea numai probelem marid e sanatate, din caauza efectelor ei.
Totusi vin si intreb: de ce nu ati folosit PREZERVATIVUL?
Nu musca, nu doare, nu manaca pe nimeni, nu are nici un efect secundar si nu costa decat 2 lei!
Chiar nu a ti gasit sa imprumutati 2 lei?

| Alisa67 explică (pentru Violleta2022):

Am avut dar l-am folosit si dupa am facut doar putin asa nu stiu ce sa cred ce ziceți sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alisa67):

Deci, baiatul a avut 1 singur prezervativ dar a constiderat ca poata sa se joaac in pasarica ta si dupa ce a ejaculat, cand avea deja sperma pe teava, asa-i?
Asta este o greseala imensa, care te poate lasa imediat insarcinata.
Totusi, exista 1 singura conditie ca sa ramai gravida, sa fii in perioada fertila.
Tu erai sau nu in perioada fertila?
Ca numai in alea 7-8 zile ale lunii poti ramane gravida!
fetita, de ce accepti sex fara prezrevativ? Oare nu stii ca joaca asta prosteasca fara protectie, iti poate aduce o sarcina sau chiar boli mortale?
cati ani ai?

| Alisa779 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu a avut doar unul numai ca a fost greu sa ma dezviegineze si am zis sa ma incercam asa l-am lasat doar ca sa ma poata dezvirgina si nu a ejuculat decat o data la început dar nu era in vagin dupa care a urinat si am zis sa mai incercam inca nu am luat pastila aceea si sunr in dubii si nu sunt in perioada fertilă ovulatia a avut loc pe 5 iunie deci sansele in perioada asta sunt minime, am 20 de ani dar nu stiu ce sa fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alisa779):

Mai fetita, tu stii ce vorbesti?
Ai vrut dezvirginare fara prezervativ?
De ce, va musca prezervativul?
Sau vrei boli cu transmiteres exuala?
Banuiesc ca baiatul nu era virgin, deci sanse masive sa iti dea si o boala... odata cu inaugurarea dezvirginarii si eventual conceperea unui copilas.
Daca ovulatia ai avut-o pe 5 iunie si tu ai avut sex in 6 sau 7 iunie, ca atunci ne-ai scris, inseamna ca inca erai in plina perioada fertila cu anse maxime de sarcina.
In caest caz, avand deja 20 de ani, ai putea fii capabila sa ai grija de un bebe, fara nici o problema.
Oricum, la momentul asta, dupa atatea zile, nici o pastila nu si-ar mai face efectul, ca alea se iau in primele 24 de ore, dupa care sunt ineficiente.

| Alisa141323 a răspuns (pentru Violleta2022):

Actul a avut loc ieri

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alisa141323):

Raspunsul dat de @AnaMaria50 :
''Daca ovulatia ai avut-o pe 5 iunie si tu ai avut sex in 6 sau 7 iunie, ca atunci ne-ai scris, inseamna ca inca erai in plina perioada fertila cu anse maxime de sarcina.''
este 100% GRESIT/INCORECT, fiindca ea NU are cunostinte medicale si din acest motiv habar NU are ca OVULUL ESTE VIABIL in jur de 8-12 ore in 80-90% din cazuri si foarte rar ''traieste'' intre 12-18 ore. Daca eliberarea ovulului a avut loc in data de 5 Iunie, in acel caz probabilitatea ca ovulul sa mai fie viabil si fecundabil in data de 6 Iunie este foarte mica de doar cateva procente, pentru ca in data de 7 Iunie fecundarea ovulului devine 100% IMPOSIBILA.

| Andreeush a răspuns:

Dacă te aflai în perioada fertilă atunci sunt riscuri să apară o sarcină.