| alexandrasubtirel a întrebat:

Buna seara am 21 de ani sunt insarcinata in 11 saptamani,nu ma simt bine am crampee mereu, greturi dureri de cap etc.M-am gandit sa-i cer ginecologului(care nu se ocupa de mine ai deloc din cauza ca nu i dau mita)concediu cu risc maternal pentru ca imi este greu sa merg la lucru, fac si naveta 34 km.Pana in prezent am avut 14 zile de medical din care doar 4 de la ginecolog restul de la medicu de familie.Afecteaza cu ceva zilele astea daca imi iau sarcina cu risc? ajutor va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa postezi intrebarea si la categoria Legislatie, Politic & Social cu speranta sa-ti raspunda specialistul in astfel de probleme Ioandelasal. Iti doresc multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Dendoris a răspuns:

Tu nu ar trebui sa stai acasa si sa te simti bine? Consulta un alt ginecolog.

| clickkcilc a răspuns:

Conform OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, angajatorul este obligat sa asigure salariatei gravide, lauze sau care alapteaza conditii de munca fara riscuri pentru sanatatea acesteia sau a fatului.In cazul in care angajatorul, din motive justificate, nu poate asigura aceste conditii, salariata are dreptul la concediu de risc maternal.Concediul de risc maternal se poate acorda in intregime sau fractionat, atat inainte cat si dupa nastere, pe o perioada ce nu poate depasi 120 de zile calendaristice, de catre medicul de familie sau medicul de specialitate obstetrica-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii.Sarcina usoara si multa sanatate!