| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am 25 de ani.Pe 5 iunie am avut menstruaţie, pe 24 iunie contact sexual neprotejat, iar pe 7 iulie menstruaţie normală. În seara asta când am mers la baie am observat pe lenjeria intimă o secreţie destul de abundentă, rozalie, iar pe hârtia igienică la fel. De curând am avut probleme cu stomacul, greţuri, dar am scăpat de ele. După încheierea menstruaţiei am fost câteva zile şi la mare. La medic o să merg dar trebuie să mă programez şi până atunci sunt îngrijorată. Ce poate să fie? Am 26 de ani, ne-am dori un copil dar până acum nu s-a întâmplat. Deşi mi-am pierdut speranţa la ultima menstruaţie iar acum soţul este plecat. Mă gândesc că totuşi poate să fie sarcină? Dar dacă sunt probleme? Nu am dureri, nu mai am greţuri, doar această secreţie. Vă sunt recunoscătoare dacă îmi răspundeţi.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In ciclul menstrual anterir, care a inceput in data de 5 Iunie si s-a terminat in data de 6 Iulie cel mai probabil dar si posibil, NU s-a putut forma sarcina fiindca in urma analizei efectuate reiese ca fiind aproape sigur faptul ca actul sexual din data de 24 Iunie a fost intretinut in ziua urmatoare zilei de OVULATIE, adica in ziua in care OVULUL deja si-a pierdut VIABILITATEA si din acest motiv ovulul NU a mai putut fi fecundat chiar si daca au ajuns in preajma sa foarte multi spermatozoizi.
Aceasta poate fi una din explicatiile posibile si in acelasi timp plauzibile in privinta faptului ca in conditiile amintite, NU s-a format sarcina in urma acelui act sexual neprotejat.
Este foarte bine documentat si stabilit stiintific si medical ca OVULUL este eliberat din OVAR cu 14 zile inainte de ziua de terminare a respectivului ciclu. Fiindca ciclul s-a terminat in ziua de 6 Iulie, prin scaderea cele 14 zile rezulta ca OVULATIA a avut loc in data de 23 Iunie iar actul sexual a fost intretinut in ziua urmatoare ovulatiei, in data de 24 Iunie.
Este tot la fel de bine documentat si stabilit stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL (fecundabil) in jur de 6-12 ore dupa eliberarea sa din OVAR, destul de rar pana la 16 ore si foarte rar, adica doar exceptional poate sa ramana viabil pana la 24 de ore.
Fiindca sangerarea menstruala care a inceput in data de 7 Iulie s-a desfasurat in conditii similare cu menstruatiile anterioare, se considera ca a reprezentat o menstruatie autentica, normala ceea ce exclude chiar si existenta unei sarcini pur ipotetice.
O alta explicatie ar putea fi cea conform careia sarcina NU se poate forma in cazul d-voastra, fiindca cel putin unul dintre parteneri are/prezinta anumite probleme de infertilitate. Din acest motiv, prima data, trebuie sa fie facuta o spermograma care se face rapid si la un pret foarte rezonabil si rezultatul obtinut prezinta foarte precis si sigur nivelul/gradul de fertilitate al barbatului din respectiva relatie de cuplu. In cazul in care gradul de fertilitate a spermei este cel putin acceptabil, in acel caz apare problematica mai complicata care necesita investigarea nivelului de fertilitate a femeii care poate fi de durata si este si mult mai costisitor
Fiindca de la actul sexual amintit (cel din 24 Iunie) a trecut o perioada de circa 30 de zile, rezultatul testului de sarcina care este efectuat in acest moment este 100% valida, valabila si corecta. Multa sanatate!

| Marbella188 a răspuns:

E posibil sa fie ori o sangerare de nidare, sau un început de sangerare lunara. Nu ai dat suficiente detalii pentru a ne da seama. Oricum, fa un test de sarcina. Good luck

| Anita2019 a răspuns (pentru Marbella188):

Nu sunt suficiente detalii? Ultimele menstruaţii au fost pe 5 iunie respectiv 7 iulie, iar singurul contact sexual pe 24 iunie. Menstruaţie regulată în ultimele 4-5 luni, îmi urmăresc menstruaţia pentru că îmi doresc un copil. Despre ce alte detalii este vorba? O să răspund.

| Anita2019 a răspuns (pentru Marbella188):

Nidare după o lună de zile de la contactul sexual? Început de sângerare lunară în condiţiile în care eu pe 7 luna aceasta am avut menstruaţie care a durat 6 zile, deci s-a încheiat pe 13, acum o săptămână şi unpic? Am 25 de ani totuşi, am habar cât de cât, această scurgere este motivul meu de îngrijorare. Mulţumesc oricum pentru răspuns.

| Anita2019 a răspuns:

Am uitat să menţionez ceva: înainte de ultima menstraţie, 7 iulie, am avut o senzaţie de uşoară usturime şi senzaţia de a urina, am luat câteva zile antibiotic iar apoi mi-a venit menstruaţia. După menstruaţie secreţiile au fost mai abundente decât de obicei, de culoare gălbuie şi cu un miros cam neplăcut. Am dat vina pe o raceală, dat fiind faptul că am fost la mare şi am intrat şi în apă.