| Julya29 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare:in luna decembrie pe data de 19 am avut ciclu care a durat pana pe 25. Pe 26 am intretinut raporturi sexuale, iar in luna ianuarie nu mi-a venit ciclul si m-am simtit foarte rau.In luna februarie pe data de 7 mi-a venit ciclul normal, in cantitate normala.Astazi suntem deja in 8 si nu mi-a venit inca, mentionez faptul ca nu am un ciclu regulat si acum imi e foarte greu sa-mi dau seama daca sunt gravida sau nu.Pot ramane gravida sau sunt gravida? Am dureri foarte mari in zona burtii si abdomenului si a spatelui, iar jos in partea ovarelor parca imi baga cineva un cutit. Va multumesc, astept un raspuns.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care dupa ultima menstruatie adica cea din 7 Februarie, nu ai mai intretinut contacte sexuale neprotejate, posibilitatea de a exista o sarcina chiar si ipotetica fornata dupa sexul intretinut in 26 Decembrie, devine 100% IMPOSIBILA. Fiindca ciclul tau menstrual este neregulat dar si foarte dereglat deoarece ciclul inceput in decembrie a avut lungimea de 50 de zile (anormal de lunga), ar fi indicat sa te prezinti la un cabinet ENDOCRINOLOGIC pentru a fi consultata si pentru a ti se face setul de analize hormonale. Durerile mentionate probabil ca fac parte din simptomele premenstruale care apar de obicei cu cateva zile inainte de inceperea propriu zisa a menstruatiei. In cazul prezentat se poate afirma aproape fara nicio teama ca existenta unei sarcini se poate exclude in totalitate. Multa sanatate!

| Julya29 explică:

Mi-am facut anul trecut examenul la ginecologie in Spania si era totul normal.nu au stiut sa-mi dea un raspuns pentru dereglarea care o am.sunt luni in care nu am ciclu dar imi factestul si nu sunt gravida asa s-a intamplat si acum.mi-am facut testul azi dimineata si nu eram gravida iar la ora 16 mi-a venit ciclul.multumesc oricum pentru informare sunteti cei mai buni

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

In general, odata ce ti-a venit ciclul in aceasta perioada nu ai de ce sa te mai temi.

Poti incerca un test de sarcina dar mai mult pentru linistea ta.

| Julya29 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru raspuns

| Donsavas a răspuns:

Nu se poate. Ti-a venit ciclul. Ai eliminat orice urma a unei potentiale sarcini. Protejeaza-te de-acum incolo, daca ti la sanatatea ta si nu doresti sa faci omucideri.

| Dragastoasa a răspuns:

Stai liniștită nu ești gravidă. poți sa faci testul dar îți garantez ca nu ești. e doar din cauza ca e dereglarea hormonala, așa am pățit si eu

| Julya29 explică (pentru Dragastoasa):

Si daca imi simt abdomenul foarte umflat? asta e tot de la dereglare.nu am avut niciodata o menstruatie normala.in partea de jos a burtii unde se presupune ca sunt ovarele simt o oarecare miscare o senzatie l se misca ceva...sa imi fac griji sau nu? tin sa mentionez k acum sase ani am ramas gravida si am aflat la 36 de saptamani ca sunt gravida fetita mea nu se misca deloc si in tot acest timp am avut ciclu. oaresi acum e la fel?

| cristimihailov a răspuns (pentru Julya29):

In cazul in care ai avut sarcini extrauterine sau alte complicatii din astea, nu e mai simplu sa vezi un doctor decat sa asculti tot felul de pareri de pe net?