| Sophia1989 a întrebat:

Am o intrebare la care a as solicita urgent raspuns. Folosesc anticonceptionale desorelle pe care le-am reluat acum 3 luni. Nu le-am uitat in nici o zi doar ca am mai intarziat 2-3 ore. Pe data de 6 septembrie mi-a venit mentruatia ca de obicei doar ca in cantitate mai mica si s-a terminat dupa 2-3 zile. Dupa 1 saptamana am facut un test de sarcina shure check care a iesit negativ. Pe data de 20 septembrie am fost la ginecolog care a zis ca nu sunt insarcinata. Problema mea este ca am ameteli si stari de oboseala si imi simt sanii mai mari. Am motive de ingrijorare? Exista un risc cat de mic se sarcina tinand cont ca alte metode contraceptive nu am folosit?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un risc mic de sarcina, fiindca nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura. Orice contact sexual, oricate si orice metode de protectie ai folosi, are risc de sarcina. Totusi, daca iei corect contraceptive, riscul este foaret mic, cam de 0, 5%. Eu cred, mai degraba, ca faci dereglari hormonale de la administrarea lor incorecta. Intarzieri de 2-3 ore sunt destul de mari si nu sunt permise decat foarte rar. In 3 luni nu aveai voie sa ai mai mult de o astfel de intarziere. Ele nu determina scaderea activitatii contraceptive, dar pot agrava reactiile adverse la tratamentul hormonal. Nu esti insarcinata, dar iti faci singura rau luand contraceptive intr-un mod nesanatos si usor iresponsabil. Cred ca nu esti potrivita pentru raspunderea asta si ar fi mai bine sa apelezi doar la prezervativ pana reusesti sa-ti impui un program corect de administrare a pastilelor (adica fara abateri mai amri de 10-15 minute).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ai merge la inca un control ginecologic.nu cred ca aici vei gasi un raspuns prea eficent.bafta si sanatate multatongue