| AlexandraBibi12 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, pe 23 martie am avut un contact sexual neprotejat, fiind in perioada de fertilitate la o saptamana sanii mi s-au intarit si ma dor ingrozitor. Am o stare de rau si insomnii, am facut un test de sarcina dupa 7 zile dar a iesit negativ, este posibil sa il fi facut prea devreme? Mentruatia ar trebui sa-mi vina pe 9 aprilie, acum poate fi vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul obtinut este 100% GRESIT, ERONAT fiindca este un rezultat FALS NEGATIV, datorita faptului ca testului de sarcina a fost efectuat mult prea devreme. Chiar si in situatia in care daca am presupune ca s-ar fi format o sarcina in urma cu 10-11 zile, PANA IN ACEST MOMENT este 100% IMPOSIBIL ca o sarcina de aceasta varsta sa poata sa produca hormonul de sarcina hCG. In concluzie chiar si cel mai mega-super-hiper-ultra sensibil test de sarcina da rezultatul 100% GRESIT, ERONAT in cazul in care este efectuat inainte de trecerea a minim 15-16 zile de la actul sexual. Chiar si in cazul in care testul de sarcina este efectuat dupa trecerea a doar 15-16 zile, de la sex, SE VA LUA IN CONSIDERARE NUMAI/DOAR rezultatul care este POZITIV. Incepand cu data de 5-6 Aprilie se poate face testul de sarcina beta-hCG intr-un laborator de analize medicale al carui rezultat va fi CORECT, VALID SI VALABIL in proportie de peste 98%. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina facut de tine a fost prea devreme. Normal, el se face la 21 de zile de la ultimul act sexual neprotejat.