| Tenzor121 a întrebat:

Am si eu o mare problemă.
Deci, am vârsta de 17 ani. Si mereu când mă masturbez, în maxim 30 de secunde, imi dau drumul. Niciodată nu am tinut mai mult de un minut. M-am gândit ca doar când mă masturbez imi dau repede drumul. Asa ca am facut sex cu iubita mea acum o saptamana. Si tot la fel s-a intamplat. In 30s mi-am dat drumul... Am mai incercat si a doua oara si tot la fel s-a întâmplat, mi-am dat repede... Ce pot sa fac in privinta asta? Cum pot sa rezolv aceasta problema? Se mai poate rezolva această problemă?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la intrebarea ta este : bineinteles ca DA, se va rezolva insa nu pe moment ci in decursul timpului. Ejacularea in cazul tau se produce intr-un timp foarte scurt dintr-un singur motiv si anume : fiindca te exciti foarte usor, fiindca esti foarte emotiv si fiindca deocamdata iti lipseste ''experienta sexuala'' in totalitate. Din cauza cumulului acestor motive in momentul in acre un tanar isi incepe activitatea sexuala, aproape in toate cazurile si aproape in mod sigur ejaculeaza cum se spune... din prima, adica de multe ori chiar inainte de a reusi sa-si introduca penisul in ''pasarica'' sau la foarte scurt timp dupa ce au apucat se dea de 2- 3 ori din c#r. Experienta se poate dobandi doar in timp, uneori fiind necesara o perioada de 1-2 ani, insa si in acest caz experienta se dobandeste numai ca urmare si pe baza unei activitati sexuale cat mai constante si daca este posibil, sa fie intretinute cu una si aceeasi partenera de sex. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Te masturbezi mai rar, renunti la porn

| Tenzor121 explică (pentru Donsavas):

Am renuntat de mult. Nu s-a schimbat cu nimic

| doctorandus a răspuns (pentru Tenzor121):

Teoriile anti-masturbare

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de experienta sexuală si sa nu mai fi asa de interesat.

| ywar a răspuns:

Pai ce sa-ti fac eu daca esti neexperimentat? Mai ai si tu rabdare putin. O metoda este sa mentii pensiul decalotat tot timpul, putin cate putin si cu vremea isi va pierde din sensibilitate si va dura mai mult. Esti prea crud, asta e principala cauza.

| DarthNiger a răspuns:

Asta nu e o problema, si nu esti nici singurul sau ultimul barbat care pateste acest lucru, se intampla la absolut toti barbatii, asa se intampla cand nu ai multa experienta sexuala, asta se rezolva cu timpul cand te obisnuiesti cu sexul.

Răspuns utilizator avertizat