| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara
Am si eu o problema
Am facut sex neprotejat cu prietenul meu pentru prima oara, dar nu a ejacuat in mine, dar eu tot am fost la farmacie ca sa imi iau pastila de a 2 a zi, pe prima am luat-o la 18 de ore dupa sex, iar la cea de a 2 a am intarziat cateva ore (adica nu am luat-o dupa 12 ore sad )
El mi-a zis totusi sa nu ma ingrijorez, dar inca nu mi-a venit menstruatia, trebuia sa imi vina in urma cu o zi...
Va rog sa ma ajutati, imi este frica totusi sa nu fi ramas insarcinata, dau funda :*

Răspuns Câştigător
| LostInBubble a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica! :)
Menstruatia intarzie de obicei.
"Prezinta pilulele contraceptii de urgenta efecte asupra ciclului menstrual?

Desigur si aceste efecte rezulta tocmai din faptul ca actiunea contraceptiva a acestor pilule se realizeaza pe anumite "componente" ale ciclului menstrual: fie impiedica spermiile sa fecundeze ovulul, fie impiedica ovulatia sau implantarea oului in uter, ingroasa glera cervicala (mucusul de la nivelul colului uterin) etc."

(Sursa: http://healthy.kudika.ro/......tiei.html)

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că ai luat Postinor 2 ( sau Escapelle comprimate de 0, 75 mg? )!

Trebuia citit Prospectul cu atenţie şi TIMPUL între pastile TREBUIE respectat cu STRICTEŢE!

Dacă a 2-a pastilă nu ai luat-o după 12 ore, atunci s-ar putea să ai SURPRIZE neplăcute!

Dacă ai "noroc", poate doar întârzie ciclul, sau poate n-ai calculat corect data posibilă a venirii lui.

În cazul tabletelor Postinor2 : Majoritatea femeilor vor avea urmatorul ciclu menstrual la timpul prevazut sau mai devreme. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina!

În cazul tabletelor Escapelle : la majoritatea femeilor următoarea sângerare menstruală apare la momentul obişnuit, la unele aceasta va apare mai târziu sau mai devreme decât momentul obişnuit. Dacă nu observaţi apariţia sângerării menstruale în interval de 5 zile sau dacă apare la momentul obişnuit dar are aspect anormal sau dacă credeţi că sunteţi gravidă (vă simţiţi rău, aveţi greaţă, vărsături, angorjare a sânilor, etc.) trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră!

CONCLUZIE :
Dacă menstra întârzie mai mult de 7 zile, de la data presupusă, atunci să faci un test de sarcină!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat.

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să faci un test de sarcină ( dacă ai ciclu regulat ) la cel puţin 1 săptămână de la data la care trebuia să-ţi vină ciclul; iar dacă ai ciclu neregulat, să repeţi acel test la 3 zile după ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Cam asta ar fi...

| SakonSIUkon a răspuns:

Sti.e incredibil cum mintea omului totusi functioneaza chiar daca e prea tarziu..nu cumva trebuia sa stii chestiile astea inainte de a incepe? laughing nu stiu zic si eu poate ca gandesc prost.

| madutapapusa a răspuns:

Inainte sa iti vina menstruatia daca ai avut contacte sexuale o sa iti mai intarzie cateva zile.posibil.pentru ca asa am patit si euhappy

| Deeutza0745 a răspuns:

Iooi :-s da-mi add : dee. pispis

| Freudian a răspuns:

Daca prietenul spune ca nu a ejaculat inauntru, daca, asa zice el, etc, astea nu-s lucruri concrete si lichidul preseminal secretat in faza de erectie contine cativa spermatozoizi care isi pot face treaba.Tu trebuie sa stii ca doar te-ai spalat dupa aia si se simte la mana daca e ceva alunecos sau nu. Ori ca mai asetpti 5 zile ori ca nu, tot nu ai ce face. Ciclul poate intarzia fara motiv si 5 sau 6 zile asa cum poate veni mai devreme cu 10 zile.Cunosc o persoana care nu mai facuse sex de 2 ani si cand a reinceput a avut ciclu de 3 ori in 30 de zile: odata la 11 zile si o tinea 4 zile. Dupa care s-a reglat ceas la 28 zile. Deci stai linistita inca 3 - 4 zile ca iti vine. Daca nu vine in 4 zile fa un test de sarcina si apoi daca nu e concludent mergi la un ginecolog.

| MonSterDrinK a răspuns:

Buna cred ca te pot ajuta... Daca el spune ca nu a ejaculat nici macar un gram in tine nu ai nici o grija iar cu menstruatia poti contacta un ginecolog sau daca vrei sa fi sigura iti poti face un test de sarcina. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?happy

| Freudian a răspuns (pentru MonSterDrinK):

Blondule NU cred ca poti sa o ajuti, poti doar sa-i dai o solutie sau un raspuns la o intrebare. iar cu menstruatia nu poti contacta un ginecolog, asta e sigur happy. Daca prietenul spune ca nu a ejaculat inauntru, daca, asa zice el, etc, astea nu-s lucruri concrete si lichidul preseminal secretat in faza de erectie contine cativa spermatozoizi care isi pot face treaba. Ori ca mai astetpti 5 zile ori ca nu, tot nu ai ce face. Ciclul poate intarzia fara motiv si 5 sau 6 zile asa cum poate veni mai devreme cu 10 zile.Cunosc o persoana care nu mai facuse sex de 2 ani si cand a reinceput a avut ciclu de 3 ori in 30 de zile: odata la 11 zile si o tinea 4 zile. Dupa care s-a reglat ceas la 28 zile. Deci stai linistita inca 3 - 4 zile ca iti vine. Daca nu vine in 4 zile fa un test de sarcina si apoi daca nu e concludent mergi la un ginecolog.