| geeeorgiannaaa a întrebat:

Aseară am făcut sex cu iubitul meu, doar un număr, dar și-a dat drumul in palma la mine. Mi-a spus sa iau de dimineata pastila de a doua zi ca sa fim siguri. Dacă elimina lichidul preejaculator in mine sunt șanse sa rămân gravida? Faza este ca nu și-a dat drumul in mine, ci in palma mea dar el a zis ceva de lichidul acela, preejaculator.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula si oferi un raspuns si avizat si corect intrebarii tale, trebuie sa fie cunoscute urmatoarele date strict necesare cu privire la ciclul tau menstrual :
-- de care tip este CICLUL MENSTRUAL : regulat? sau neregulat? (deci NU este vorba de sangerarea menstruala cea de cateva zile)
-- cate zile are ciclul menstrual : mai scurta de 28 sau mai lunga,
-- In ce data a pornit ultima menstruatie?
-- In ce data ar trebui da porneasca urmatoarea menstruatie? (dupa observatiile sau calculele tale).
Daca in mod absolut sigur sperma a fost ejaculata abia dupa ce penisul a fost scos definitiv din vagin, in acel caz este 99, 9% IMPOSIBIL sa de formeze sarcina chiar si in cazul in care esti in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Daca cu circa 3-4 ore inainte de a incepe actul sexual, iubitul tau NU a ejaculat (si daca cumva a si urinat inainte sa inceapa actul sexual), atunci se poate afirma fara nicio teama ca atat teoretic cat si practic este IMPOSIBIL sa poata sa existe spermatozoizi in continutul lichidul preejaculator.
In mod absolut normal, logic si rational, orice femeie care este/ se afla intr-o astfel de situatie, prima data isi face un test de fertilitate si ovulatie : https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/ (costa doar cativa lei) cu ajutorul caruia se stabileste cu o precizie de peste 97-98% daca in acel moment ea ESTE sau NU ESTE in perioada fertila a ciclului menstrual. Pastila de a 2-a zi (contraceptiva) se foloseste NUMAI in cazul in care rezultatul testului de fertilitate si ovulatie obtinut este POZITIV.
In cazul in care sunt indeplinite aceste conditii amintite, in acel caz folosirea pastilei contraceptive in mod inutil reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea femeii respective.
Multa sanatate!
https://www.tpu.ro/......nu-a-fost/
https://www.tpu.ro/......l-de-a-fi/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu ai spus ce varsta ai, dar se vede clar ca nu stii nimic despre sex, ăla si a dat drumul in palma ta, sperma in contact cu aerul moare, deci chiar daca de pe degete o reintroduci in vagin este fix zero, pe cînd sperma ejaculata direct in vagin in mediul ăla trăieste si poti dezvolta o sarcină numai daca tu esti in perioadă fertilă, altfel nu.Deci stai calmă nu esti insarcinată, numai lua aiurea pastila de a doua zi, aia este otravă, bombă hormonală cu care nu este bine sa te joci, aia nu este gumă de mestecat sau bomboană.

| RowseRj a răspuns (pentru anonim_4396):

Da Cristi dar ea s-a referit că și-a dat drumul în palma ei după ce au făcut sex și a penetrat-o.

| OkBoomer56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ea nu știe despre sex? rolling on the floor dar tu de ce nu știi ca înainte de ejaculare este posibilitatea sa existe și un lichid preejaculator, pe care nu îl simți când iese și care de asemenea conține spermatozoizi și da poate rămâne insarcinata=) informează te mai bine înainte sa scrii

| RowseRj a răspuns:

Da sunt șanse 100% să rămâi gravidă. Nu înțeleg de ce nu folosiți prezervative. Nu judec dar poți rămâne însărcinată. Deci ia pastila și folosește prezervativul. Dacă el nu vrea să-l folosească înseamnă că nu te respectă ca femeie și nu-ți respectă corpul.

| Lecorbusier a răspuns:

Uite eu o sa judec. fata mea dc asculti de baietii astia prosti se vede ca esti la inceputul vietii sexuale folositi o forma de contraceptiv va rog dupa stati o luna cu morcovu n cur ca va intarzie ciclul a cui e vina? tu stii ce ti face pastila aia esti constienta? nu i o bomboana incercati sa evitati situatia de a fi nevoit sa iei pastila