| Deea_4962 a întrebat:

Ieri am inceput a treia luna de anticonceptionale, iar in seara asta am facut dragoste cu prietenul meu si si-a dat drumul pentru ca stia ca iau pastile.Am motive de ingrijorare? De la cat timp isi fac efectul anticonceptionalele?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Dacă le-ai luat la ore fixe nu ai de ce să-ţi faci griji. Ar trebui să comunici mai mult cu prietenul tău, să stabiliţi când poate şi când nu poate ejacula. Deşi ţi se pare că sună aiurea, e mai bine să iei măsuri de precauţie decât să fii îngrijorată.

Baftă!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai motive de ingrijorare daca ai luat pastilele corect. Pastilele isi fac efectul dupa 5-15 zile de administare in prima luna. Dupa aceea, daca le administrezi corect, cu pauza de 7 zile (daca iei din cele care sunt 21 in folie), esti protejata tot timpul, inclusiv in perioada pauzei.

| Anca a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji cu siguranta.

| leoaica_1036 a răspuns:

Dupa 7 zile

| Nikcoletta a răspuns:

Nu stiu sigur dar am impresia ca pastilele nu are cum sa-si faca efectul atat de repede... sunt pastile doar, nu?

| sim0nik89 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Daca pana acum si-au facut efectul, cu siguranta si`l vor face si acum. Bafta!