| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.
Ieri am vrut să îi fac sex oral prietenului meu, dar penisul sau avea un miros ciudat, însă într-un final i-am facut.
După aceea a urmat sexul normal, dar din cauză ca eram in perioada aceea a lunii a trebuit să se duca la baie sa se curete, iar dupa aceea i-am facut oral pentru a se finaliza, iar mirosul acela nașpa dispăruse dupa ce s-a spălat.
Mi-a spus că inainte sa îi fac primul oral și-a facut baie si nu avea de ce să miroasă urat.
Acum si zona mea intimă are acel miros neplăcut pe care l-a avut el prima dată desi m-am spălat de 2 ori pana acum. De la ce sa fie oare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat in cazul fetelor dar mai ales al baietilor, glandele secretoare existente in celulele epiteliale ale labiilor mici si a clitorisului la fete si in pielea preputiului la baieti produc in permanenta o secretie se substanta grasa numita SMEGMA care se strange intre labii si in zona vulvei, iar la baieti se acumuleaza sub preputiu (intre suprafata glandului penian si preput.
S M E G M A, este o secretia aflata sub preputul barbatilor si de obicei intre labiile mici la fete si este un lichid pastos (sau vascos) care se aduna intre gland si preput sau in santul balanopreputial aflat intre capul si trunchiul penisului. Smegma este compusa din mai multe elemente dar in principal din grasime (sebum) secretata de glande specializate situate in mucoasa (epiteliul) care tapeteaza partea interioara a preputului. In plus fata de sebum/grasime care reprezinta componenta principala al smegmei aceasta mai contine si mucus produs de glande microscopice de pe traseul uretrei si celule moarte descuamate/exfoliate de pe preput, gland sau de pe peretele canalului uretrei. Smegma este produsa cu rolul de a ''unge'' si de a hidrata piele extrem de fina a glandului sau a labiilor mici si a clitorisului. Necesitatea lubrifierii apare mai ales la fiecare erectie, fiindca in acel moment preputul se deplaseaza/misca pe suprafata glandului si in lipsa unguentului/secretiei se produce fenomenul de ''uscare'' a pielii fine ceea ce poate sa favorizeze aparitia/producerea de iritatii. Rolul de lubrifiant se face remarcat si in cazul unui act sexual.
Incepand cu pubertatea si apoi in adolescenta cantitatea de smegma produsa creste odata cu varsta, cu dezvoltarea organelor genitale si mai ales dupa intrarea lor in activitate. Daca secretia de smegma este mai abundenta aceasta poate sa se acumuleaza in cantitate mai mare sub preput. De obicei in fiecare zi este produsa o cantitate relativ mica de smegma atat cat este necesar sa fie unse/umectate mucoasele si mentinerea umeda si perfecta a pielita glandului.
Insa in unele cazuri in care este produsa o cantitate prea mare de smegma, aceasta se poate aduna/acumula si daca nu este indepartata prin spalare cu apa calduta si sapun de minim 2 ori pe zi, in acel caz prin acumulare smegma devine mai uscata si capata un aspect branzos fiind numita : ''branzica''
In smegma astfel acumulata incep sa se dezvolte bacterii care de regula se dezvolte galopant/aberant, si provoaca descompunerea atat a sebumului cat si a celulelor moarte exfoliate si din acest motiv smegma capata un miros urat, fetid, ceea ce poate favoriza aparitia unor infectii. Din acest motiv spalarea zilnica a penisului cel putin o data, in cazul baietilor reprezinta o masura de igiena strict necesara.
Smegma este folositoare doar daca este proaspat secretata, in caz contrar devine daunatoare fiindca penisul respectiv se poate irita/infecta si in plus mereu emana un miros urat. Pentru a evita o asemenea situatie baietii trebuie sa retraga preputul pentru a spala atat glandul (capul) cat si pielea de desubt a preputiului, pentru a indeparta smegma veche daca aceasta s-a acumulat.

Se poate aprecia ca fiind posibila situatia in care partenerul tau de sex NU si-a spalat foarte bine partea penisului situata SUB PREPUTIU si din acest motiv sa fi avut acel miros urat.
Fiindca in astfel de cazuri sub preputiu/sau intre acesta si glandul penian pot exista anumite bacterii/microbi chiar si dupa a spalare efectuata superficial, in vaginul tau ar fi putut sa ajunga bacterii care se dezvolta si apare mirosul urat provenit din vagin.
Fara recomandare de la medic (ginecolog sau dernato-venerolog), ai putea incerca sa folosesti 7 zile : Nidoflor crema x15 g IS
Daca mirosul urat va persista in continuare, in acel caz este indicat sa-ti fie colectata o proba de secretia vaginala pentru a fi analizata intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ori are ceva infecție ușoară ori așa e mirosu lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la microbi. Ți i-a dat și ție.

| Sofer a răspuns:

Înainte de oral și sex faceți un duș împreună să fiți foarte curați și atunci sexul e mai plăcut.

| cristimihailov a răspuns:

Pe scurt BTS

| Yuoia a răspuns:

Oare?
Voi stiti totul despre sex dar nimic despre igiena si boli venerice. Du-te la ginecolog si fa rapid un control.

| Yuoia a răspuns:

Apropo, nu ti-a fost greata sa-i faci oral cu mirosul ala? In aceste conditii ma intreb cat de curata esti tu.

| Cksihja a răspuns:

Mirosul este dat de niște bacterii, băieții se pot spăla și scăpa de miros însă fetele au nevoie de tratament.

| Stegman a răspuns:

Respect de sine 0 fata draga. Daca tot vroiai sa l pupi in **** il puneai sa se spele, mai erai si pe ciclu nici nu vreau sa ma gandesc. Dar cand iesiti pe strada mari dive si doamne ce sunteti. Vai de capu vostru de needucate.

| Stochel a răspuns:

Tia placut cand iai făcut oral?