| AnnaMD a întrebat:

Buna seara! Ma numesc Ana, am 28 de ani si anul următor urmează sa ma căsătoresc cu
un bărbat fix așa cum mi-am dorit, frumos, deștept, atent, grijuliu, săritor, vesel, iubitor, de fapt extrem de iubitor. As putea spune ca am o relație perfecta, doar ca nu e! Contactele noastre intime sunt extrem de rare, undeva la 3 luni! In ciuda faptului ca nu avem o viața sexuală activa am decis sa ne căsătorim după 4 ani de relație doar ca ma înspăimântă gândul ca fluturii ăștia or sa dispară și o sa ma părăsească așa cum a făcut și fostul meu soț! Eu am un blocaj psihic.Nu ma pot culca cu el (de fapt nici cu altcineva). In mare parte știu și care e cauza... faptul ca nu am avut parte de educație sexuală și am primit mereu chestia asta ca pe o nenorocite care îți poate aduce doar boli cu transmisie și sarcina! El simte respingerea mea și starea pe care i-o transmit așa ca nu insista prea tare pe subiect si nici nu ajungem prea departe! Comunicam mult despre asta, am avut și multe discuții cu persoane LGBT sa ma conving ca nu am alte înclinații... am decis ca nu am! Am încercat toate suplimentele afrodisiace pentru femei posibile.Cu toate astea eu nu simt nevoia sa fac sex aproape niciodată, uneori in influența alcoolului poate, poate are loc o întâmplare dar nici atunci reușită, in sensul ca eu pot sa ma gândesc la facturi in timpul acela sau la orice altceva. Nu sunt prezenta in act, el simte asta și clar ii piere orice chef! De precizat faptul ca el e un bărbat cu muuulte femei La activ și cu,, reclama " sa zic așa iar eu am avut 4 parteneri și cu toți am pățit la fel iar foștii mei in loc sa ma scoată din stare mi-au reproșat mereu ca am o problema și prin chestia asta eu nu mai am încredere deloc in mine! As vrea știu dacă mai exista cazuri similare? Ce fel de blocaj e asta? Cum il pot depăși? Mulțumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| Octavian81 a răspuns:

Buna!
Cel mai bine incearca sa gasesti in orasul tau un psiholog cu competente pe Sexologie si viata de cuplu, inainte de a spune DA in fata ofiterului de stare civila. Mergi mai intai singura apoi mergeti impreuna la o sedinta si explicati-i psihologului problema cu care va confruntati. Fiti deschisi si nu ascundeti nimic, daca doriti sa vedeti imbunatatiri.
Acesti psihologi sunt pregatiti si sunt sigur ca te vor ajuta sa depasesti blocajul si momentele prin care treci acum.
Daca vei fi multumita de rezultatele obtinute, atunci casatoreste-te cu el.
Astfel de probleme nu se pot rezolva pe un site de forum. Ai nevoie de ajutor specializat.
Succes si multa fericire!

6 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Daca vrea sa se insoare cu tine dupa 4 ani de relatie in care evident ca stie cum esti si cum va fi viata alaturi de tine, inseamna ca te iubeste enorm si isi asuma faptul ca nu iti place sa faci sex, mai ales ca spui ca e un barbat cu multe femei la activ...sau poate esti bogata si te ia pentru bani, in timp ce el se duce si-si rezolva nevoile pe la altele?
Pe de alta parte, la un moment dat spui ca nu poti sa faci sex, iar apoi spui ca ai putea totusi sa faci, doar ca nu esti prezenta in act, te gandesti la facturi sau vreo reteta de muraturi. Care e varianta corecta? Iti provoaca scarba atingerea lui sau doar te lasa indiferenta?
Inca o chestiune. Spui ca ai avut discutii cu persoane din lgbt, dar una e sa ai discutii si alta e sa incerci sa o faci. Tu ai decis ca nu ai alte inclinatii doar din conversatii? Eu as zice sa incerci totusi sa faci sex cu o femeie frumoasa si apoi sa decizi. S-ar putea sa ai o surpriza. Dupa ce experimentezi chestia asta, poate iti dai seama daca esti asexuala, frigida sau lesbiana si vei sti cum sa iti abordezi viata pe mai departe.

| AnnaMD explică (pentru wildthing):

Buna! Prea bogata nu sunt ...sau nu atât de bogata cum este el pentru ca sta de 10 ori mai bine ca mine la capitolul asta! Eu am avut 5 ani salon de epilare definitiva și făceam epilare inghinală și tratamente femeilor zilnic! Am văzut mii de femei sexy și dezbrăcate... știu clar ca nu ma atrag! Nu este vorba de sila sau sa nu fiu atrasa de el însă nu simt nici plăcere și dorința. Eu efectiv nu simt nevoia sa fac sex

| wildthing a răspuns (pentru AnnaMD):

Daca zici ca nu simti nici placere, nici dorinta, dar nici nu ti-e sila, deci nu iti provoaca suferinta, durere sau cine stie ce altceva, deci te lasa indiferenta...eu as zice sa incerci sa o faci pentru placerea lui. Daca el si relatia ta cu el e importanta pentru tine si nu vrei sa-l pierzi, fa sex cu el ori de cate ori isi doreste, iar daca zici ca te simte ca nu esti implicata si-i piere si lui cheful, incearca sa joci teatru, incearca sa mimezi placerea. Nu vad ceva rau in a mima placerea in acest caz, pentru ca pana la urma ar fi o minciuna constructiva. Oricum, per total cum vezi tu lucrurile? In conditiile date, de ce iti doresti o relatie cu un barbat? Ce iti doresti de la un barbat? De ce ti-e mai bine intr-o relatie decat singura? Daca te mariti cu cineva, dar tu nu simti nevoia de a face sex, cum s-ar traduce asta? Ati fi ca doi buni prieteni care locuiesc impreuna si care eventual fac sex de vreo 2-3 ori ca sa aiba copii impreuna sau cum? Daca-i asa, incearca sa-ti gasesti un barbat impotent, care sa nu te bata la cap cu sexul si ai rezolvat problema. Nu ai fi singura, ai avea un companion de viata, fara componenta care te deranjeaza pe tine si anume sexul.

| Floridori a răspuns:

Singura solutie la care ma gandesc este o terapie de cuplu cu un psihoterapeut specializat pe probleme de sexualitate.
Asta deoarece tu esti convinsa ca este vorba de un blocaj emotional si nu e vorba de o alta sexualitate, precum asexualitatea, care ar explica lipsa dorintei sexuale.
Eu consider ca daca ar fi fost doar un blocaj psihologic, ar fi existat dorinta in mod instinctiv, dar actul nu s-ar fi intamplat sau nu ar fi decurs asa cum v-ati fi dorit.
In lipsa dorintei de orice fel, chiar si cu fostii parteneri, ma duce cu gandul la asexualitate sau o alfa forma a sexualitatii, inca nedescoperita de tine.

Insa, terapia ar putea ajuta oricum.Ar putea ajuta sa te descoperi, sa te intelegi mai bine si in cazul unui blocaj, sa reusesti sa il depasesti.Deci asta ramane sfatul meu.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit sa vorbesti cu un psiholog, terapeut sau cu oricine specializat?
Ceea ce spui tu pare a fi ceva extrem de adanc. Inca din copilaria ta.
Poate fi rezultatul unor traume emotionale sau abuzuri.
Poate fi rezultatul unor conceptii sau ideologii gresite despre sex auzite inca din copilarie.
Ai fost abuzata in copilarie?
Dar in casnicie?
Cum a decurs viata ta?
Parerea mea este ca acest blocaj are niste surse bine inradacinate in subconstientul tau.
Cu un specialist ai putea cel mai probabil sa le accesezi si sa lucrezi cu ele.

De asemenea, incearca sa vorbesti mai mult cu iubitul tau.
Sa fii cat mai deschisa.
Sa stie ce te doare.
Spune-i. Fara remuscari.
Ba chiar s-ar putea sa va cheme la un moment dat si la terapie de cuplu (daca e cazul). Desi problema pare mai mult la casniciile trecute). Dar daca e, du-te.
Fa comunicarea cu el mai puternica.

Si inca ceva, daca e sa faci toate astea, sa NU le faci pentru el, adica de teama ca te poate parasi ca nu faceti sex. Fa-o pentru TINE!
Si chiar daca nu o faci deloc, nu pune presiune pe tine.
Daca chiar te iubeste cu adevarat, iar comunicarea voastra e puternica, sigur o sa inteleaga situatia.
Nu te simti obligata sa faci sex.
Mai ales daca nu esti pregatita.

Numai bine! happy

| AnnaMD explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos! Chiar ma ajuta mult acest mesaj! Căutând in substraturi adevarul e ca de când mi-am început viața sexuală am privit asta cu o mare frica și teama, ca pe ceva rău! Iar in prima mea castinice soțul meu era plecat in străinătate și venea doar la 6 luni in țara... așa ca m-am obisnuit așa fără activitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Pai in majoritatea cazurilor ca si acesta mergi si faci terapie, iar asta nu este o jignire la adresa ta. Clar ai o problema si nu este nimic iesit din comun, fiecare om are probleme indiferent de natura lor, e omenesc, nimeni nu e perfect. Asa ca va depinde mult de tine ca in terapie sa iti dai seama de unde provine acest blocaj, iar in momentul in care iti vei da seama, vei stii ce optiuni sau solutii ai. Mult succes!

| Teo29 a răspuns:

1. Nu da vina pe partenerii tai ca nu te-au scos din starea asta pentru ca nu e datoria neaparat a lor sa trateze niste fobii si traume ale tale fata de care ei nu au vina.

2. Mergi la o terapie de cuplu la un psiholog, cautati solutii impreuna sa depasesti aceasta stare. Cauta pe cineva bun, cu recenzii pozitive pe terapia de cuplu.

Zic asta pentru ca oricat ti s-ar parea acum ca tine la tine si ca va face acest sacrificiu de abstinenta sexuala, nu va dura mult acest lucru.

Tentatiile sunt mari, sunt peste tot, si va avea amanta sau alta partenera mai devreme sau mai tarziu.

3. Poti incerca sa faci primii pasi cat de repede, aratandu-i si lui totodata ca doresti sa te schimbi si sa progresezi. Va conta acest lucru si cred ca va face diferenta in viitorul relatiei/casatoriei tale

| Catalinpop55 a răspuns:

Blocajul pe care il poti avea ii unul mai emotional, adica, pot sa spun ca poate partenerul tau nu te poate atrage cum iti doresti tu, poate ai vrea sa schimbi ceva la acest aspect, dar dupa cum am vazut, ai zis ca ti-ai gasit barbatul visurilor tale, ar trebui sa nu fie nici o problema pe plan de viata sexuala, incearca sa te gandesti ca ai un barbat minunat pe langa tine si sa te gandesti cat de frumos ar fi sa aveti o familie si sa fiti fericiti amandoi. Si sa fiu sincer, eu spun ca viata sexuala nu ii asa importanta, fiindca el te va iubi asa cum esti tu, indiferent daca ai vrea sa ai o viata sexuala activa sau nu, deci, eu sper sa te ajute ce am spus eu aici si incearca sa te gandesti la lucru pozitive si la ce barbat ai langa tine chiar in momentul asta.

| AnnaMD explică (pentru Catalinpop55):

Mulțumesc mult pentru răspuns!