| Andreea_Maria_1993 a întrebat:

Bună seara!
Mi-am început viața sexuală acum 1 lună, iar de atunci am avut 8 contacte sexuale.
În urma unor sângerări între menstruații am fost la medicul ginecolog şi mi-a zis că e totul normal şi că acestea se datorează începerii vieții sexuale, fiind şi o dereglare hormonală.
Problema este că simt în continuare o senzație de disconfort, cel puțin în primele 10-20 secunde, o mică durere. Este normal?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Imediat dupa sexul de dezvirginare, indiferent de cat de lung si bine executat va fi preludiul (pregatirea pentru sex) privind modul in care este executat preludiul, sau cantitatea de lubrifiant folosit, relaxarea atat a femeii d.p.d.v. psihic cat si a muschilor vaginului si a intregii zone vulvare, lungimea fibrelor musculare ai muschilor vaginali vor ramane nemodificate. Fiindca dupa dezvirginare lungimea initiala a fibrelor musculare se modifica foarte putin, din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt, la fel de greu de penetrat si primele penetrari la fel de dureroase. In momentul in care penisul este introdus fortat in acel canal foarte stramt, muschii fiind intinsi rapid, brusc, instantaneu si brutal, va apare intotdeauna durerea in loc de placere si satisfactia sperata/dorita. Iar daca aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis se produce mai mult timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime finala va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune/largime, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare si urmatoarele contacte sexuale, (numarul este imposibil de precizat), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginare este indicat sa se faca o pauza de cateva zile pana la data urmatorului contact sexual. In aceste zile singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 2-4 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, petting, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal ce simti tu.

| io09675 a răspuns:

Da,este foarte normal sa simti asa. Numai ca nu trebuie sa facu sex atat de des, las-o mai moale. Ia o pauza de la activitatea sexuala o luna sau doua si vezi ce se intampla pana tunci.

| Cosmin2k a răspuns:

Asa cum ti-a spus si doctorul, este complet normal.
Ai grija de tine!