| AnastasiaSt a întrebat:

Cum pot reusi sa tin dieta? De cand ma stiu trebuie sa am grija la ce mananc pentru ca ma ingras extrem de repede. Sunt foarte pofticioasa si imi este foarte greu sa tin dieta mereu. Dar, pentru sanatate, este necesar sa o tin.
Ati trecut prin asa ceva? Daca da, cum faceati ca sa va abtineti de la a manca ceva nesanatos? Cum va stapaneati poftele culinare?
Mentionez ca am fost la medic si am probleme cu glanda tiroida, de aici si ingrasarea rapida. Trebuie sa mananc mereu sanatos si cate putin, asa mi s-a recomandat. Dar, ca orice om, uneori mi-e pofta de fast food, prajituri, etc. Si nu stiu cum sa-mi distrag atentia de la aceste pofte.
M-ar ajuta sa stiu ce ati face voi in asemenea momente.
Orice sfat e binevenit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| bornsinner a răspuns:

1. Scoate-ti cuvantul "dieta" din vocabular. Dieta, asa cum o intelege multa lume, inseamna o perioada de timp in care sa mananci restrictiv in scopul de a slabi. Multi oameni vor un "hack" pentru rezultate rapide. Dupa acea perioada de "dieta", majoritatea revin la vechile obiceiuri, fara sa-si schimbe cu adevarat stilul de viata.

2. Fa pasi mici. Nu stiu cum mananci acum, dar poti incepe prin schimbari mici. De exemplu, schimbi sucul carbogazos cu suc natural/ceai, dupa chiar cu apa, painea alba cu cea integrala/mix de seminte, cartofii prajiti cu cei piure/la cuptor, carnea prajita cu cea fiarta/grill/la cuptor, uleiul din floarea soarelui cu cel de masline si tot asa.

3. Nu e nicio problema daca consumi un aliment mai putin sanatos intr-o zi din saptamana, Numeste asta un "cheat meal". Te va ajuta sa nu simti ca pierzi din micile placeri ale vietii si sa ramai consecventa in continuare. Insa, ai grija ca acel cheat meal sa nu devine cheat day, iar apoi chiar "cheat week".

E vorba despre obiceiurile si micile decizii pe care le facem zilnic. Nu e niciun "secret", doar consecventa si disciplina.

Ti-as mai vorbi si despre calorii, dar nu vreau sa fie prea mult pentru tine in prezent, dar poti sa-mi dai reply sau sa cauti pe net "deficit caloric".

| AnastasiaSt explică (pentru bornsinner):

Multumesc pentru raspuns!
Deficitul caloric inseamna sa reduc din caloriile consumate zilnic pentru a slabi?
Apropo, dulciurile dietetice sunt ok? Mereu imi este pofta de dulciuri.
Ca si boala, am hipotiroidie. Adică glanda tiroida lenesa. De asta trebuie sa mananc putin si sănătos. Însă pofta intensa de dulciuri ma omoară. Nu am nicio alta boala. Cred ca o fi si ceva pe fond psihic, cum zicea cineva aici intr-un alt raspuns. Sau o deficiență de crom. Am auzit ca deficitul de crom cauzează aceste pofte exagerate de dulce.

| bornsinner a răspuns (pentru AnastasiaSt):

Da, deficit = mai putin. Inainte de toate, trebuie sa stii de cate calorii ai nevoie in prezent. Asta se numeste TDEE (Total Daily Energy Expenditure) sau calorii arse intr-o zi. Poti afla asta cu ajutorul unui calculator.(https://muscularstrength.com/mealplan). BMR in motion e TDEE.

Nu ai pomenit nimic de antrenament fizic, insa presupun ca nu faci, deci esti mai mult sedentara. La "activity level" din acel calculator, alegi "little or no exercise". Din rezultat scazi 500 kcal, ceea ce ar fi necesarul tau zilnic pentru a slabi. Deficit de 500 kcal/saptamana inseamna 3500 kcal pierdute (500 kcal * 7 zile).

In ceea ce priveste problemele de sanatate, nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea. Insa, ceea ce vreau sa-ti spun este ca trebuie sa ai disciplina. Poti sa primesti toate sfaturile din lume, daca tu, in monentul in care decizi ce mananci, cedezi in fata tentatiilor si nu esti concentrata asupra obiectivului final (sa slabesti), totul este in zadar. Trebuie sa-ti disciplinezi mintea (caci ea ne trage in jos pe toti).

Te-ai putea interesa sa incepi sa practici fitness, cu siguranta ajuta la intarirea disciplinei, dar doar daca vrei si tu asta.

Seara frumoasa!

| bornsinner a răspuns (pentru bornsinner):

Am uitat sa mentionez ca pentru a-ti urmari caloriile zilnic sa folosesti myfitnesspall, asa cum a mentionat pewoll.

| AnastasiaSt explică (pentru bornsinner):

O sa incep sa merg si la fitness, asa mi am propus.
Însă, obosesc cam repede. Dar o sa incep încet cu exercițiile.
Multumesc mult pentru raspuns!

15 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Inlocuiesti cu ceva sanatos care-ti place.

| Donsavas a răspuns:

Nu glanda tiroida este problema ci problema este psihica. Daca tu ai probleme cu autocontrolul automat si glandele tale se vor deregla

| AnastasiaSt explică (pentru Donsavas):

Nu stiu cum sa fac sa am acest autocontrol din punctul asta de vedere. Uneori imi reușește, alteori nu.

| Donsavas a răspuns (pentru AnastasiaSt):

Tratament psihiatric daca nu ai autocontrol. Nu ai ce sa faci

| AnastasiaSt explică (pentru Donsavas):

Tratament psihiatric doar pentru ca nu ma pot abtine uneori de la a manca ceva dulce de exemplu?
Ar insemna sa ia toată lumea tratament psihiatric, pentru ca oricui i se intampla asa ceva o data la un anumit timp, nu? Cunosc mai multe persoane de genul.
Sa nu exagerăm.
Multumesc pentru raspuns!

| Donsavas a răspuns (pentru AnastasiaSt):

Ti am spus varianta cea mai usoara pe care o poti incerca daca pentru tine asta reprezinta o problema. Mancatul compulsiv este o problema psihica si cata vreme te deranjeaza, chiar este o problema, nu a mea ci a ta. Tu ai spus asta.
Nu inteleg de ce va ofensati unii dintre voi. Parca va obliga cineva sa va faceti probleme acolo unde nu sunt.

| Yuoia a răspuns:

Parafrazand raspunsul de mai sus, zic: scapa de frigider, de aragaz, de cuptorul cu microunde. Eventual si de farfurii, tacamuri. Incuie bucataria si arunca cheia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema cu tiroida o avem amandoi, nu cauta scuze de genul asta.Foloseste aplicatia myfitnesspal pentru monitorizare calorii,carbo, proteine si grasimi te va ajuta destul de mult.
Tu ai nevoie de un stil de viata sanatos, nu de diete, diferenta dintre ele este ca dieta nu o poti urma toata viata pe cand stilul sanatos da.
Eu in momentele astea nu m-am abtinut, am invatat sa mananc disciplinat si cate putin din lucrurile nesanatoase cand si cand.
Din punctul meu de vedere fara motivatie n-o sa faci nimic.

Nu am trecut prin aşa ceva dar am întâlnit mulţi oameni care au trecut şi am învăţat de la ei.
De obicei cea mai bună modalitate să scapi de o adicţie e să... o înlocuieşti cu alta, mai puţin sănătoasă.
Caută plăcerea în altceva, nu în mâncare.
Poate te-ar ajuta dacă ai căuta "inspirational movies for losing weight" sau ceva asemănător pe google. Poate rezonezi emoţional cu personajele din filmele respective şi o să te facă să te gândeşti şi să iei decizii mai bune şi mai des în ceea ce priveşte mâncatul.
Acordă o şansă şi mâncărurilor sănătoase. Dacă sunt gătite cum trebuie şi au condimentele potrivite de multe ori se pot bate de la egal la egal cu mâncărurile nesănătoase.
Documentează-te despre asta şi treci la treabă!

Sănătate!

| GeorgianRaGe a răspuns:

Scapa de tot ce ai in casa (fast food prajituri etc) si inlocuiestele cu salate si fructe.

| dnd979797 a răspuns:

Am trecut prin aceeași perioada, îți dau 2 sfaturi care poate par bananele dar foarte utile, când simți ca ți se face foame cât de puțin bea un pahar cu apa doua depinde cât poți nu forța și alt sfat ar fi când simți ca ti se face pofta de pizza burger etc sa mănânci repede altceva senzația de pofta și foame e doar pe moment după ce mănânci altceva o sa uiți trece