| amcontfloricica a întrebat:

Pe data de 18 aprilie am avut un contact sexual neprotejat. Pe data de 21 aprilie mi-a venit o menstruatie abundenta cu cheaguri de sange. Urmaroarea menstruatie urma sa-mi apara de 19-20 mai. Inca nu mi-a venit luna aceasta, este posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie a fost normala ca numar de zile si in general/mare masura asemanatoare cu cele anterioare, atunci poti fi convinsa ca a reprezentat garantia ca nu s-a format o sarcina in timpul ciclului menstrual abia terminat. De asemenea, daca dupa terminarea menstruatiei, adica in actualul ciclu menstrual nu au fost intretinute contacte sexuale neprotejate, atunci nu exista nicio posibilitate de a fi insarcinata. Faptul ca nu a inceput menstruatia in data de 19-20 mai poate poate avea cauze doar de natura hormonala si din acest motiv actualul ciclu se poate prelungi fara a se putea stabili cat timp, deoarece depinde de dereglarea hormonala aparuta in organismul tau. Daca in ultimele 6-8 luni nu ai avut cicluri menstruale mereu de aceeasi lungime, adica regulate, atunci poti fi linistita ca acesta este si in acest caz motivul real al prelungirii ciclului actual. Multa sanatate!