| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana trecuta am avut contacte sexuale cu prietenul meu, toate protejate si fara incidente. Duminica a avut loc ultimul contact si luni dimineata m-am trezit cu o pata maronie pe chilot. Luni si marti mi-a curs extrem de putin, culoare maro. Menstruatia ar trebui sa imi vina abia in 18, adica duminica aceasta. Ce se intampla? Poate fi vorba despre o sarcina, sau ce?

13 răspunsuri:
| aisha01eu a răspuns:

Din cate stiu eu pata maronie este ceva normal, un semn de feritilitate crescuta ce apare la ovulatie de obicei. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi folosit ( corect ) prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), NU ai cum să rămâi însărcinată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat ( vreun contact măcar, în acest CM sau în cel anterior ), etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Oricum, dacă NU ai avut ( DELOC ) contacte sexuale neprotejate, atunci NU ai cum să fi însărcinată!

Toate cele bune.

| Privacy a răspuns (pentru bursuc001):

Buna! Am 18 ani, prima menstruatie am avut-o la 11 ani. Am luat anticonceptionale anul trecut din mai, dar am renuntat la ele in iunie (nu prea avea rost, voiam sa iau o pauza de la viata sexuala si nu erau sanatoase). In iunie am renuntat la ele, mi-a venit menstruatia si in iulie imi intarziase o saptamana, am facut un test - negativ si am luat duphaston, dupa 5 zile mi-a venit. Uite datele menstruale:
29 iulie 2013
22 august 2013
22 septembrie 2013
20 octombrie 2013
18 noiembrie 2013
22 decembrie 2013
si astazi se presupune ca ar trebui sa imi vina...
Am o menstruatie putin neregulata. Nu am facut sex neprotejat niciodata si am folosit prezervativul in mod coret. Scurgerile le-am avut in ziua 22, maro si foarte slabe cantitativ.Multumesc pentru ajutor!

| bursuc001 a răspuns (pentru Privacy):

Cu plăcere!

Având în vedere că ai 18 anişori şi CM de 7 ani, NU sunt normale astfel de scurgeri!

Acum am studiat şi întrebările/răspunsurile tale anterioare...

Am observat că ai mai avut dereglări hormonale şi întârzieri menstruale :
http://www.tpu.ro/......ruarie-am/

http://www.tpu.ro/......-folie-de/

http://www.tpu.ro/......sta-ce-ar/

De asemenea, am observat că în iunie menstra ţi-a venit în 24 :
http://www.tpu.ro/......sa-nu-mai/

Folosim metoda prezentată ( cu exemple ) pe saitul : http://www.mamicamea.ro/......ptie.html; DECI, în paralel cu calculul pe care îl fac eu aici, poţi urmări şi pe acel sait.

Există multe site-uri care prezintă această metodă, dar eu cred că pe cel indicat de mine este explicată mai bine.

La calcul ne interesează prima zi a fiecărui ciclu ( durata lui trebuie să ţi-o notezi, aşa cum explicam în răspunsul dat pe sait ( la o întrebare anterioară ), dar e doar orientativă, ca să vezi dacă menstruaţia durează aproximativ acelaşi nr de zile; când e doar de 1-2 zile atunci poate fi o problemă ).

Durata menstruaţiei este, în general, de 3-7 zile! Dacă e mai scurtă, sau mai lungă - atunci poate exista o problemă de sănătate ( dacă situaţia se repetă mai multe luni ).
Durata unui CM normal este între 25-35 de zile ( dar, FĂRĂ dereglări mari ).

CALCULUL datei la care ar trebui să-ţi vină menstruaţia = metoda calendarului :

Din 24 iunie ( prima zi de ciclu din iunie ) până în 29 iulie ( prima zi de ciclu din iulie, FĂRĂ 29 deoarece el se socoteşte în ciclul următor ) sunt 35 de zile, iar următoarele cicluri au : 24, 31, 28, 30 şi 34 zile!

Conform cu datele pe aceste 5 luni avem cel mai scurt ciclu de 24 zile şi cel mai lung ciclu de 35 zile!
Diferenţa dintre cel mai lung şi cel mai scurt ( 35 – 24 = 11 ) este de 11 zile – deci, NU ai ciclu regulat ( nu ai 6 luni consecutive aceeaşi durată/nr de zile )!

Dacă numeri 35 zile ( adică durata ciclului cel mai mare ) începând cu 22 decembrie 2013 ( prima zi de menstră din decembrie ), constatăm că următoarea menstruaţie TREBUIE să-ţi vină până cel târziu în 26 ianuarie 2014!

Cam aşa se face un calcul CORECT!

DACĂ întârzie mai mult de o săptămână peste data de 26 ianuarie, deci dacă nu-ţi vine până în 2 februarie – atunci TREBUIE să mergi URGENT la un ginecolog, să faci „analizele" de care spuneam, pot fi probleme ale ovarelor/uterului sau trompelor uterine!

Oricum, cel mai probabil, aceste scurgeri sunt rezultatul unei dereglări hormonale.

De asemenea, NU ai precizat ( DELOC, la nici o întrebare anterioară ) dacă ai fost la endocrinolog - aşa cum îţi RECOMANDAM anterior...
Dereglarea menstruală se poate datora unor afecţiuni endocrine :(

Multă sănătate.

| Alcyon a răspuns:

Sangerarile intermenstruale NU sunt normale. Pot avea mai multe cauze: dereglare hormonala, BTS etc. Ar fi bine sa te prezinti la medicul ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa testul de sarcina si vorbim dupa aia.

| Privacy a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut un test si a iesit negativ.

| Neuronul a răspuns (pentru Privacy):

Testul de sarcina se face de abia după 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat sau după o saltapana de la întârzierea menstruaţiei.
Acum l-ai făcut degeaba!

| Alcyon a răspuns (pentru Privacy):

Daca ai facut-o protejat, nu-i vorba de o sarcina, ci de o posibila afectiune ginecologica. Nu mai sta asa, mergi la medic.

| Nujjjjjjjjghf a răspuns:

Nu cu siguranta.
Nu este nimic grav.
Dar daca se mai intampla consulta un ginecolog.

| Christian826 a răspuns:

Nu prea cred ca ar fi ceva grav insa pested dou saptamani un test si gata

| ginadr a răspuns:

Poate fii vorba de o rana pe uter sau poate pur si simplu ai o scurgere daca iti intarzie menstruatia mai mult de 3 zile atunci potii sa te impacientezi si ca sa fii sigura dupa 2 saptamani poti sa faci un test de sarcina mult succes

| AndreeaCarina96 a răspuns:

Buna! Nu te speria, mai ales daca ai facut-o protejat. Insarcinata nu esti. Ai avut acea scurgere maronie pentru ca este posibil sa fii racita, poate chiar o sa-ti intarzie menstruatia, sau poate fi vorba si de o dereglare hormonala. Pentru linistea ta, fa-ti un test de sarcina, dar crede-ma, sansele de a avea un bebe sunt minime, pot spune chiar inexistente. Mult succes! happy :*