| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Sunt împreună cu iubitul meu de 4 ani și nici acum nu m-a cerut de soție, în fiecare an îmi spune ca o sa ma ceara apoi spune că nu are bani. Cam de 1 an ne certam mereu pe toate prostiile. Chiar azi ne-am certat mai rău deoarece și-a adus el aminte de acum 4 ani ca eu am iesit cu niște prieteni când eram împreună cu el (ei nu ii suferă, între timp nu am mai vorbit nici cu prietenii aceia). De câteva luni tot ieșim unde vrea el, pe aceeași tema încep mereu discuțiile, nu asculta niciodată ce îmi doresc și eu...ieșinm numai unde vrea el cu prietenii lui, a apărut și o fata nou în gașca și se cam da la el, ea i-a dat cerere pe Facebook și el a acceptat-o, apoi azi am văzut ca el i-a dat like la o poza și asa am început iar sa ne certam. Am 2 luni de când plâng incontinuu și niciodată nu vine sa ma împace, ba din contra... face mișto de mine. Mulțumesc dacă ai citit tot! Sper sa ma ajutați cu niște sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca motivul real este altul, ca nu ai nevoie de bani ca sa ceri pe cienva de sotie/sot!

Poate este bine sa analizezi situatia ta si sa-i spui ca ai decis sa nu mai pierzi timpul cu el si ca vrei sa va desaprtiti.
Oricum si-a pierdut se pare interesul pentru tine, odata ce urmareste alte femei pe FB sau insta si acorda importanta prietenilor lui, nu tie.

cand relatia ajunge aici unde a ajuns a ta, este clar ca omul ala nu te mai iubeste, dar ii este bine cu tine in praejma ca are sex si probabil alte beneficii, fara sa faca eforturi de nici un fel.

Un asemenea om nu se va schimba niciodata, iar daca acum, cand nici nu sunteti casatoriti se comporta asa, cum cerzi ca se va comporta dupa ce va casatoriti?

Sfatul meu, ca femeie maritata si experinta multa de viata, este sa-i redai libertatea si sa-ti cauti un babat care sa te iubeasca si sa te merite, fiindca asta nu mai este interesat de tine si viitor fericit alaturi de el, nu exista.

19 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cam ciudat sa ii spui ca vrei sa te ceara iar el sa gaseasca motiv ca nu are bani. Pana la urma gestul conteaza, nu trebuie sa fie un inel de 1000 de lei. In fine, eu cred ca nu tine deloc la tine iar tu esti un picut disperata de a-l acapara, de aceea nici nu te-a cerut. A considerat ca nu este momentul sa se lege la cap, ca deja ii controlezi cumva viata si ii spui ce vrei sa faca. Cumva crede ca daca te cere, o sa fie si mai rau.

| sofisis a răspuns:

Si tu asta vrei sa te ceara de nevasta? Plus.19 ani e putin. Sunteti inca mici. Imi pare rau sa iti spun ca el cam vrea sa isi traiasca tineretea... fara tine, daca intelegi ce vreau sa spun. Este inceputul sfarsitului din pacate.

| Juliapasavento a răspuns (pentru sofisis):

Nu imi doresc sa ma ceara, doar ca fapt divers ca este un băiat nehotărât...

| sofisis a răspuns (pentru Juliapasavento):

Pai are 19 ani. E practic un pustan. Ce naiba vrei la varsta asta de la el? Parerea mea e sa incerci usor-usor sa te obisnuiesti cu ideea ca nu va mai dura mult relatia.

| VoidEternal a răspuns:

You have some growing up to do. Both of you.

La 19 ani te miri ca nu te cere de nevasta si ai vrea sa te ceara, dar de fapt stai ca ai vrea sa nu te ceara. Nici tu nu stii de fapt ce vrei.

19 ani nu e varsta la care sa va casatoriti. Nu sunteti inca formati ca oameni, foarte rar se intampla ca o relatie formata atat de devreme in viata sa reziste mult timp. O sa te trezesti pe la 25-30 cand probabil o sa ai deja si vreun copil, ca de fapt tu voiai altceva in viata, ca nu mai poti sta impreuna cu el, ca nu mai poti sa treci peste unele lucruri si distrugi si viata unui copil nevinovat. Stiu cazuri din astea destule.

E clar ca relatia voastra deja da semne de destramare, apar tentatii, distractii si nici nu e neobisnuit la varsta voastra.

Luati-va timp si separat si impreuna si ganditi-va amandoi serios ce vreti de la viata, daca sentimentele pe care le aveti pentru celalat sunt sincere si puternice, daca puteti ajunge la un echilibru in toate aspectele pe care nu le considerati ok, gen sex-drive-ul tau si altele.

Daca nu ajungeti la un numitor comun, mergeti fiecare pe drumul vostru, nu are rost sa dai intr-un cal mort.

| Bogdanel27 a răspuns:

Tu îți bate capul, lăsal să vezi ce are el în cap, dacă nu are nimic nu te mai chinui ești tânără, frumoasă la vârsta ta îți poți face din nou o relație cum îți dorești, la tine e puțin mai complicat să îl părăsești pentru că a fost primul bărbat din viața ta amoroasă și te leagă multe lucruri dar uite spui că nu mai ești fericită nici măcar pe plan sexual deși acolo la vârsta lui ar trebui să facă "artă" nu o ejaculare precoce sau doar să finalizeze el și tu nu. Păcat.

| Camelia25 a răspuns:

Daca sunteți de 4 ani împreună și v-ați petrecut aproape toată adolescenta împreună asta e motiv să-ți petreci toată viața cu un bărbat cu care nu te mai potrivești? in viața, și mai ales când ești tânăr căsnicia nu ar trebui sa fie punctul central, primordial al vieții, poți învăța chestii, poți avea diferite experiențe cu prietenii, poți învăța și te poți construi pe tine, o versiune mai buna deoarece îmi dau seama că dacă de la 18-19 ani aștepti sa te ceara ai o viziune foarte limitata despre viața, maturitatea se câștigă în timp, atunci când vei câștiga maturitate și dacă te vei găsi pe tine însăți într-o căsnicie eșuată... Mai bine sa plângi acum decât atunci.

| Juliapasavento a răspuns:

Apropo asta e povestea pe scurt, sincer chiar nu știu ce sa fac. Țin la el dar nu cred ca mai este asa mare atracție între noi, sex cred ca facem 1 data pe luna...

| Juliapasavento a răspuns:

Noi suntem împreună de la 16 ani, și acum avem amândoi 19, eu am un apetit sexual destul de mare dar el mereu spune că este obosit de la serviciu, și când facem sa nu mai zic ca își da drumul foarte repede iar pe mine nu ma satisface deloc...

| Juliapasavento a răspuns:

Ușor de spus...noi am crescut amândoi, nici nu pot sa renunț dar nici nu îmi place sa trăiesc asa

| Juliapasavento a răspuns:

Pentru el cel mai ușor e sexul oral(majoritatea doar eu), sau se excita si cand îl masturbeaz își da drumul

| IamJoKeR a răspuns (pentru Juliapasavento):

Te întreb ceva... el dc nu-ți face ție oral?

| JustStitch a răspuns (pentru Juliapasavento):

Ar trebui sa-ti faca si el oral ție, nu doar tu...

| JustStitch a răspuns (pentru Juliapasavento):

Sa-ti faca si el oral

| Juliapasavento a răspuns:

Mai mult rahaturi din astea de care deja m-am plictisit, sex mai rărut ca-i mai drăguț.

| TimonMihail a răspuns:

Buna Julia. Iti, voi da maine niste sfaturi, ramane la aprecierea ta daca le vei urma sau nu. In orice caz, nu te invinovati pentru esecul lui de a fii barbat, este doar un baiat.
Tim

| Juliapasavento a răspuns (pentru TimonMihail):

Mulțumesc

| TimonMihail a răspuns (pentru Juliapasavento):

Neata Julia,
Uite ce iti propun eu sa faci: NU mai incerca sa gravitezi in jurul lui, el trebuie sa graviteze in jurul tau si vice-versa. Gandeste altfel, tu esti soarele si el este luna. de fiecare data el are o parte intunecata, este tanar, la fel si tu, nu faceti greseala sa va limitati la o singura persoana pentru tot restul vietii, veti regreta mai tarziu ca nu v-ati trait adolescenta. Expermentati, socializati, intalniti si alte persoane, cu totii suntem diferiti, daca te rezumi la 1 singur om vei trai probabil fericita, probabil nefericita, da-ti timp, casatoria nu este o joaca de adolescenti. Aveti copil, catei, purcei? Daca nu, atunci exact cum a scris si "sofisis" mai sus, "da-i drumul".
Iti spun din experienta ca nu m-am limitat la un partener (mi-a placut viata) si nu am gasit un partener compatibil pana la 30, si cand l-am reintalnit, dupa 10 ani acum avem un baietel de 3 ani si o "fetita pe drum". Este greu, epuizant, extrem de frumos dar nu mai ai viata sociala, prietenii ii vei numara pe degetele de la o mana, dar in schimb vei avea o familie.
Fa-i tu vant ca sa doara mai putin, ca in momentul i ncare o va face el, va fi mult mai dureros!
Numai de bine Julia!
Tim