| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara. Sunt intr-o relatie de aproape 3 luni. Lucrurile au mers bine, pana in acest moment. Ea s-a angajat ca ospatarita la un restaurant local unde lucreaza si iubita prietenului meu. Eu indrumando spre acel loc de munca.

Eu lucrez online de acasa avand firma in comert online. ( Destul de profitabila ) Si imi doresc ca ea sa lucreze pentru mine, in firma cu acte in regula sau fara. Doar ca ea nu prea isi doreste acest lucru atat de mult. A ajuns sa fie comfortabila la locul ei de munca. Pana si sefa ei + alte colege au indrumato sa lucreze cu mine la aceste magazine online.

Eu imi doresc o relatie de lunga durata cu ea, sa reusim amundoi si sa facem lucruri la care altii doar pot visa. Avand in vedere ca ea castiga doar 2200 Lei pe luna. Lucrand de dimineata pana seara la 10 nu o mai simt deloc aproape de mine.

Cand e vorba de sex, ba e obosita, ba nu mai are chef. Si i-am spus de la bun inceput ca aici se va ajunge daca va alege sa lucreze pentru altcineva si nu pentru ea/noi.

Nu vreau sa fiu prea posesiv, imi doresc sa isi dea demisia de acolo cat mai mult, ca sa putem petrece timp impreuna si sa ne dezvoltam impreuna.

Nu imi place ideea ca ea sa fie ospatarita iar eu sa am firma de success. Stiind ca orice este posibil.

Nu am alti angajati si mi-ar place sa fie ea ca asistenta, sa imi faca facturi, mai trimita comenzi la clienti, mai cautam produse impreuna etc...

Imi place mult cand spune ca ea vrea sa fie independenta si sa munceasca, pai da independenta dar nu pe salariul minim.

Eu trebuie sa fiu tipul "sofer" care o duce si aduce la munca in fiecare zii care lucreaza. Masina are motor mare si ma costa peste 500 lei pe luna doar acest lucru. I-am spus ca ii voi da 1500 Lei pe luna doar sa stea acasa si sa imi faca unele chestii de facturare foarte usoare. Dar ea tot a ales acel loc de munca.

Trezitul de dimineata este si ala un chin pe care ea nu vrea sa il inteleaga. Eu nu ma pot trezi la 7 lucrand seara tarziu la birou pana la 1-2. Din acest motiv si lucrez in online de peste 8+ Ani de zile. Am timpul meu, ma trezesc cand vreau si dorm cat vreau.

Ea are acest job si se cam bate cap in cap cu princiipile mele.

Altele :

I-am spus ca imi doresc ceva serios, nu vreau o relatie de scurta durata sa ne despartim peste cateva luni. Nu mai am timp de pierdut eu avand o varsta de 25 si ea de 20 trebuie sa ma gandesc la viitorul meu si cum sa imi intemeiez o familie. Iar cu un job prost platit nu vei putea sa oferi cea mai buna crestere copiilor. Nu vei putea calatori nicaieri, si vei ajunge sa fii confortabil in locul in care esti.

Mereu am incercat sa ajut lumea( prieteni, familie) sa mearga pe drumul cel bun, sa isi intreaca limitele si sa faca ceva ce ei iubesc, si sa fie si bine platiti pentru asta. Acum in mediul online este cel mai usor sa iti faci o mica avere. Necesita munca, multi nervi si altele dar nu e impossibil. Trebuie doar sa visezi mai departe de locul in care esti.

Voi ce ati face daca va aflati in situatia mea? Cum ati gestiona aceste probleme in relatie?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa sunt barbati beta ca tine, esti un exemplu, esti un obsedat sexual care cauta o sclava langa el, tu nu intelegi ca nu te place si ca ii este scarba de tine, de asta numa gandul la sex ii provoaca voma, apoi va plangeti ca catelusi, esti obsedat omule

| Holiday a răspuns:

Cum naiba sa ai pretentia ca ea sa faca ceva ce nu-i place, nu i se potriveste, sau pur si simplu nu vrea?!
Pana la urma, cam are dreptate. Stand la restaurantul ala mai mic si fara perspective capata experienta, pleaca apoi la un restaurant mai "de fite", unde are ocazia sa cunoasca unul cu la fel de multi, sau mai multi bani ca tine, dar nu atat de disperat.
De fapt problema ta e ca stai singur toata ziua acasa si nu ai un sclavete care sa-ti faca tie treaba si sa-ti ofere sex.
Oricum, sa iti faci planuri pe termen lung dupa 3 luni de relatie, e disperare in forma pura. Dupa cum te manifesti in relatia cu ea, mare fraiera sa fie sa nu-ti dea un sut in fund cu prima ocazie.

| iulia0514 a răspuns:

Mamă nici nu ai luat-o de soție și deja îi organizezi viațasad nu vrea sa lucreze pentru tine pentru ca tu vrei sa o ții cumva doar pentru tine închisă in casă ca o pasăre într-o colivie de aur! Fata e independentă are un spirit liber nu încerca să o schimbi ca tu ai de pierdut! Las-o să lucreze să-și câștige banii propri dacă ii dai tu banii sar simți umilita să depindă de tine! În viața banii nu sunt tot!

| Damiannn a răspuns (pentru iulia0514):

Nu este deloc asa. Nu vreau sa o tin inchisa in casa doar pentru mine. Imi doresc mult mai multe de la ea. Nu esti independent cu nimic atat timp cat tu lucrezi pentru altcineva, si nu iti creezi propriul vis. Ea tot depinde de mine avand in vedere ca trebuie sa ma trezesc dimineata sa o duc la munca sa o si aduc de la munca. Cheltui mult doar pentru motorina sa o fac pe ea fericita.

Eu pot sa duc o persoana de la 0 la 100 foarte usor cu cunostintele si rabdarea pe care o am.

Lucrand impreuna, ea va castiga poate si de 2-3 ori mai mult decat la locul ei la munca curent. Avand mult mai mult timp pentru relatie, pentru ea si pentru ce ii place ei sa faca.

In viata nu sunt banii totul, stiu asta foarte bine de accea eu nu pun pretul pe bani si pun pe TIMPUL liber care iti ofera munca pe care o am.

De ce trebuie eu sa indur singuratatea, si doar sa o beneficiez pe ea cu sacrificiile pe care le fac? Nu imi doresc sa o insel, sa imi caut amanta, sa ma vad cu alte fete. Prieteni nu prea mai am ca fiecare e pe drumul lui. Deci da, sunt intr-o situatie naspa din punctul acesta de vedere.

| iulia0514 a răspuns (pentru Damiannn):

Problema este ca te crezi superior! După 3 luni tu vrei sa se comporte ca o nevastă supusă și mereu la dispoziția ta! Pe scurt tu ai nevoie de o servitoare nu de o iubita

| RAY a răspuns (pentru iulia0514):

Genul beta care pune mana pe una si crede ca e a lui pe viata

| iulia0514 a răspuns (pentru RAY):

Genul asta de bărbați în ziua de azi o sa rămână singuri pentru ca vezi tu femeile nu mai au aceeași concepție ca acum 100 de ani

| Damiannn a răspuns:

Locuim impreuna, eu platesc utilitatile, mancarea, motorina la masina. Da are si ea nevoie de bani pentru ale ei din acel motiv i-am spus.

Sa iti fie mai usor si sa ai o munca de invidiat iti voi da 1500 de lei pe luna pentru maxim 10 ore de munca pe saptamana.

La restaurant poate pe moment ii se pare de 100 de ori mai interesant, nu este un restaurant mare, nici nu vine lumea. Dar eu incerc sa explic ca cu acel salariu pe care il are ea nu va putea sa mearga in vacante, sa isi cumpere haine frumoase etc... Altfel este cand lucrezi impreuna cu persoana iubita la un vis comun. Cunosc cazuri foarte frumoase in care ei lucreaza la comun si impart totul.

Crede-ma imi doresc sa fie cea mai fericita. Sa ajunga o femeie de success. Nu ospatarita la un bar. De indata ce ajunge confortabila la locul de munca nu ii va mai veni sa plece... Iar eu ajung sa stau in casa zi dupa zi singur. Chiar daca, imi zice ca lucreaza acolo o luna 2 iar dupa se va angaja la mine.

| Damiannn a răspuns:

Multumesc mult pentru raspuns, sincer imi doresc ceva frumos alaturi de ea. Si vreau sa o invat mai multe, sa vizitam locuri impreuna, sa fie independenta facand bani in domeniul meu.

Treaba cu plozi, este foarte posibila, deoarece deja vorbim despre aceste lucruri. Da stiu suna foarte nasol ca dupa 3 luni de relatie sa vorbesti despre copii.

Nu cred ca voi putea avea norocul tau sa gasesc o fata care sa castige mai mult ca mine, este cam greu sa faci cateva mii de euro pe luna profit in Romania.

Eu nu o invinuiesc ca vrea sa munceasca. Am fost cu alte fete care nu au muncit deloc si doar au stat pe banii mei. Ea vrea sa faca asta sa-mi dovedeasca mie ca nu are nevoie de banii mei. Indiferent de cine castiga mai mult sau nu trebuie sa te ridici unul pe celalalt.

Iti multumesc mult pentru sfaturi, cu siguranta ma voi gandi la ce voi face.