| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Sunt minora.(15 ani...). De vreo 9-10 luni nu mai sunt virgina, iar parintii mei nu știu asta. Primul contact sexual l-am avut în 8 martie 2018 pana prin iulie, protejat și menstruația venind în mod normal, mereu. Am ciclu neregulat. Totul a fost in regula. Din iulie pana în noiembrie nu am mai întreținut relații sexuale.(și nu am mai fost si nici nu mai sunt împreună cu acel băiat). În data de 17 noiembrie 2018 am avut un contact sexual protejat, cel cu care am făcut-o a spus ca e totul în regula, sa nu imi fac griji ca nu am de ce. Asa a fost. Menstruația trebuia sa îmi vina în 24 noiembrie și chiar atunci mi-a venit. Îmi tine de fel 5 zile. De vreo 2 săptămâni am o mancarime in zona intima si usturari la momentul când fac treaba mica. În urma cu vreo o săptămână și ceva am observat ca aveam o chestie cam roz când m-am șters și când am o mancarime și ma scarpin pe șervețel observam aceeași lucru roz. Acum menstruația, în mod normal, ar trebui sa imi vina în 4 zile, dar am o presimțire ca nu imi va veni. Îmi este frica. Cauze?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece chiar tu ai afirmat ca : ''Am ciclu neregulat.'' reiese ca este imposibil sa poata fi estimat care va fi lungimea ciclului menstrual si bineinteles ca nici ziua in care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie. Fiindca ultimul act sexual cel din data de 17.11, a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta, intr-o zi in care formarea sarcinii era 100% IMPOSIBILA, in mod logic si normal dupa 7 zile a pornit sangerarea menstruala care a reprezentat GARANTIA ca in ciclul anterior NU s-a format o dsarcina. Fiindca ulterior NU ai intretinut alte acte sexuale, in prezent nu poate exista o sarcina, insa nici NU se poate aprecia care va fi lungimea acestui ciclu si din acest motiv nu se poate anticipa in ce data va porni menstruatia : care poate sa inceapa peste 4, 14 sau 24 de zile si din acest motiv NU ar trebui sa fii deloc ingrijorata daca menstruatia va porni mai tarziu.
In schimb senzatia de mancarime si usturime care exista atat la nivelul vulvei cat si a uretrei, indica faptul ca ''pasarica'' iti este afectata de o infectie urinara. Daca in timpul sau imediat dupa urinare, se manifesta o senzatie neplacuta sub forma de arsura, mancarime sau alt fel de disconfort, o astfel de manifestare reprezinta un simptom al unei afectiuni a tractului urinar, adica a ureterelor, a vezicii urinar, a uretrei, a rinichilor sau chiar si al vaginului si a intregului aparat reproductiv.
Ai putea incerca sa-ti speli toata zona afectata cu o infuzie/ceai de musetel si pe urma sa ungi intreaga zona dintre vulva si anus, cu strat finn de unguent cu extract de galbenele. In cazul in care situatia existenta nu se amelioreaza si vindeca in termen de 4-5 zile, trebuie sa duci la un laborator de analize medicale o proba de urina pentru a fi analizata in vederea stabilirii naturii agentului patogen care provoaca infectia. Multa sanatate!

| Inutarh a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai da, dar totuși menstruația venea la timp, credeti într-o posibila sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Inutarh):

Mi-am exprimat foarte explicit, ferm si precis convingerea ca NU poate exista o sarcina. Existenta sarcinii este 100% exclusa.

| Inutarh a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar îmi e frica, dacă nu-mi vine menstruatia? Ar trebui sa imi vină în 3 zile, maxim. Si de obicei îmi venea "acum" sau chiar mai repede. Am o presimțire ca nu imi va veni. Si imi e frica.

24 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fuga la medic, sa faci analizele necesare!
Nu mai amana, sigur ai primit ceva de la partener!
Mare atentie la igiena si la spalatul des si minim 20 de secunde pe maini - si si el, cand vreti sa o faceti!

| elyssa20 a răspuns:

15 ani si 2 parteneri deja. Bravo, pana ma 20 bati recordul.

| Violleta2022 a răspuns:

Cert este ca ai luat o boala cu transmitere sexuala, confirmata de mancarimil si usturimile locale.
Mergi la ginecolog so fa analize medicale.
Nu ma fa niciodata sex fara prezervativ, ca poti lua HIV, SIDA si alte boli mortale!
Sa speram ca, de data asta vei scapa cu un tratament, care trebuie facut concomitent atat de tine, cat si de barabtii cu care faci sex, pentru a evita recontaminarea.
Spune mamei si mergeti uregnt la ginocolog, ca bolile cu transmitere sexuala nu se vindeca de la sine, dimpotriva, evolueaza.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Am făcut-o mereu protejat.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu îi pot spune mamei asta, crede ca încă sunt virgina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Fiind bolnava nu mai ai cum sa-i ascunzi adevarul, care va iesii oricum la iveala, fiind doar o chestie de timp.
Ideea este sa afle de la tine acum, nu cand ajungeti la medic si este informata de el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Bineinteles ca poti sa-i spui, ca doar este mama ta si trebuie sa stie adevarul, fiind indicat sa-i spui chiar tu, inainte sa ajungeti la medic si sa fie informata de el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Dara Ina, "mereu protejat" nu inseamna "intotdeauna protejat"!
Deci, bolile cu transmitere sexuala se iau imediat, atunci cand faci neprotejat.
Daca ai deja mancarimi si usturimi, pot sa-ti spun ca, ai deja luata o boala cu transmitere sexuala.
La varsta asta, o boala netratat contamineaza si organele alaturate si te poti imbolnavii grav.
In orice caz, te sfatuiesc sa spui de urgenta parintilro si sa mergi cu mama la investigatii medicale, ca sa se poata actiona de urgenta, inainte sa-ti imbolanvesti rinichii sau ovarele samd.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar mie imi e frica, dacă nu imi vine menstruatia? Ar trebui sa imi vina în 3 zile, maxim. Si de obicei îmi venea mai repede, am o presimțire ca nu imi va veni și îmi este frica.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mancarici au fetele din ziua de azi. Pardon, fetitele din ziua de azi. Sau gresesc pentru ca acum tu esti o adevarata doamna.

| Teo29 a răspuns:

Fa-ti programare la dermatologie ( poti merge si singura la un cabinet privat, cauta doar un medic competent ) cat mai urgent si explica-i exact simptomele si problema care o ai.

Fa-ti si un sumar urina+ urocultura la un laborator ( gen Sante, Regina Maria, Medlife sau altul bun ), citeste pe net regulile pentru analiza la urina ca sa stii daca nu ai si vreo infectie urinara.

Nu are treaba ginecologia cu bolile de genul, de asta exista specializarea dermatologie-venerologie care include si bolile cu transmitere sexuala.

Pe viitor ai grija, protejeaza-te mereu si nu te arunca in relatii sexuale cu oricine...

| eugeniu2020 a răspuns:

Te-a aburit cu alcool de 8 martie, felicitari - ai prins ceva, vreo infectie sau o boala!

| vladorcolac a răspuns:

1- esti proasta ca te-ai dezvirginat asa devreme ca sa fi la moda
2- spune-le parintilor ca ai fauna si flora acum
3- duceti-va la un ginecolog ca sigur ai boli venerice,
4- BRAVO, inca o copila proasta care fuge dupa pla de la o varsta mica, felicitari ai dovedit ca nu gandesti cu capul, si ca te doare in cr de parintii tai si de faptul ca au muncit o viata ca sa aiba grija de fica lor, doar ca ea sa fuga din floare in floare.
5- E CEVA SERIOS, COPII PROSTI DIN ZIUA DE AZI.

| Inutarh a răspuns (pentru vladorcolac):

Nu trebuie sa jignești tot ce îți iese în cale. A fost alegerea mea. Eu am întrebat altceva, iar dacă nu poti răspunde la ceea ce am întrebat nu știu de ce răspunzi.

| vladorcolac a răspuns (pentru Inutarh):

Raspund ca ma gandesc la faptul ca te doare in cr de parintii tai, si de faptul ca mama ta te-a purtat in burta 9 luni, a suferit foarte mult sa te nasca, a muncit ca sa te creasca, si nu e usor sa lucrezi zilnic pentru un salariu de nimic doar pentru ca niste copii rasfatati din ziua de azi a caror roluri de viata le primesc de la starlete porno. Ceea ce ai descris e egal cu boli venerice. Acuma parintii tai o sa trebuiasca sa plateasca si mai mult pentru tine ca nu sti sa iti ti picioare impreuna. Vorbeste cu mama ta si duceti-va cat mai urgent la ginecolog, si ba da, trebuie sa jignesc, deoarece copii din ziua de azi sunt prea rasfatati, prosti de dau in gropi caci no au google, deci nu au nevoie de creier, si cum sa isi petreaca copilaria mai bine decat daca nu prin penetrare si batut joc de parinti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Pai, de ce frica? Odata ce te joci de-a sexul, la o varsta atat de mica este foarte posibil sa ramai gravida, nu?
Ideea este ca, nu o sarcina te nenoroceste, ca de aia scapi in 10 minute, cu un avot chirurgical, ci de o boala venerica mortala, ca SIDA sau sifilis.
Spune-i imediat mamei si lasa prostiile, ca nu ai incotro.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai dacă am făcut protejat, întotdeauna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Pai daca ai facut protejat intotdeauna, de ce ai presimtirea ca nu-ti va mai veni menstra?
Nu crezi ca era mai normal, ca la varsta ta, sai ai alte preocupari dect sexul? Organele tale reproducatoare, nici nu sunt inca finalizate si tu deja le uzezi. Chiar vrei sa ajungi prostituata? DEja cu experinta la barbati la 15 ani?
Pune mana fetita pe carte, ca sa nu ajungi prin bordeluri!

| Anonim1a1 a răspuns:

Probabil ai o iritatie, spalate cu bicarbonat, sau ia ceva de la farmacie

| 7uuuu7y5yg a răspuns:

Pune mâna pe carte, lasă sexul si chestiile de genu'. Esti cam mica ti-as spune sa mai astepti 3-4 ani daca nu vrei sa ai sarcini nedorite.