| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU. Am cunoscut acum o luna un baiat de care m-am indragostit repede. Diferenta dintre noi este de 3 ani. Toate bune si frumoase in primele zile, ne-am intalnit prin oras, ne-am sarutat, ne-am tinut in brate, ne-am dragalit unul pe altul, fara ca el sa ma intrebe daca vreau sa fim impreuna. Cand a venit momentul sa imi spuna ce se intampla cu noi, mi-a spus ca habar nu are, ca o sa se gandeasca si ca l-am ajutat sa treaca peste o perioada mai grea si stie cum ma simt, pentru ca si el a mai trecut prin ceva asemanator si a fost ranit, si nu imi va face la fel. Cu timpul, am aflat ca lui ii place de o fata cu un an mai mare decat el, si ea nu ii da atentie. O prietena care se are bine cu acea fata, mi-a spus ca ea vrea sa se impace cu baiatul cu care a fost impreuna mult timp, si ca nu vrea in niciun fel sa fie cu baiatul pe care eu il plac.Pe masura ce zilele au trecut, am inceput sa ne distantam si cu ajutorul facebookului mi-am dat seama ca nu vrea sa fie cu mine si ca sunt sanse ca el sa aiba pe altcineva, sau doar sa se simta mai atasat de fata de care v-am spus ca ii place. Siii, din cauza asta, am inceput sa il ignor si sa il fac sa isi dea singur seama de ce ma comport asa si de ce a gresit, insa degeaba. N-am mai vorbit de 4 zile, si nu stiu ce sa fac. El acum este foarte dezamagit din cauza ca n-a luat bacul si observ ca iar se tine dupa acea fata si ea il ocoleste mereu, facandu-l sa se simta prost. Prietenele mele cele mai bune imi spun sa incerc sa il uit, sa nu il mai bag eu in seama, si sa il ignor de fiecare data cand am ocazia, insa nu pot, in fiecare zi ma gandesc ce face, cum se simte, unde este si etc.mereu cand vad ca nu e intr-o dispozitie buna, simt nevoia sa vorbesc cu el sa stiu ce are si sa il calmez cum o faceam odata, dar cu greu ma abtin. chiar nu pot sa mi-l scot din minte.de aceea apelez la voi, ce ar fi indicat sa fac? Sa vorbesc cu el iarasi, sa caut o solutie sa rezolv chestia asta sau.sa fac eforturi mari sa il uit? Va rog din tot sufletul, dati-mi un sfat si ajutati-ma.va raman datoaresad

Răspuns Câştigător
| Roxana_2291 a răspuns:

Daca tu spui ca de acum o luna va cunoasteti, dar altii care se cunosc de ani, stiu e greu sa ignori si te doare inima sa nu stii ce face si unde e, cu cine e, s.a.
Mi se intampla deseori sa vreau sa-i dau lu fostul un msj sa-l intreb daca e bine, sanatos, si etc, dar nu o fac, deoarece sunt multe amintiri care dor, asa ca indiferenta si o sa fie bine.
Nu te intoarce in trecut, lasa totul de la sine si traieste prezentul. daca o fii sa fiti impreuna o sa fiti si peste 3, 5, 8, 9 ani, daca nu asta e.
Poate ca asta este o lectie pentru viata.

9 răspunsuri:
| LinNaA a răspuns:

Mdea,si eu am trecut prin asa ceva, dar hyuuuu ce bine ca deja am trecut.La inceput nu ii mai scriam,il ignoram cind il vedeam,mi-am gasit alte ocupatii,petreceam mai mult timp cu prietenii, chiar m-am imprietenit cu un baiat, cind eram ling el uitam de fostu.De la un timp fostului iau trecut sentimentele fata de fata de care se indragostise si iar a inceput sa imi scrie,am inceput iar sa ne vedem,deci printr-un cuvint eram din nou impreuna,el mi-a zis ca a inteles ca eu sunt o persoana deosebita si ca-l merit cu adevarat. Dupa vreo citeva saptamini impreuna m-am gindit,,ce-ar fi daca i-as face si eu ce mi-a facut si el''deci mi-a reusit...m-am cuplat cu altulm,fostul de la inceput era ft suparat pe mine,nici nu vb cu mine,peste un timp ne-am intilnit din intimplare prin oras si am stat la o cafea.m-am mirat cumde mai vb cu mine.dar cel mai improtant era ca eu il iubeam ink foarte mult,m-am intilnit cu celalalt doar ca sa ma razbun pe dinsu,si iata cind stateam noi la cafenea el mi-a zis ca ink mai tine la mine si nu poate trai fara mine,,, de la inceput nu a pretuit ce a avut dar acum ii pare foarte rau de acest lucru''si deci cuvintele lui mai emotionat ft tare incit eu i-am zis ca il iert doar daca suntem din nou impreuna, si iata ca de atunci suntem impreuna (deja 2 ani)Mersi ca ai citit pin la capat povestea mea, sper sa iti ajute ceva din ceea ce am zis aici! Succese! Fii tare, si comportate cu demnintate!
(astept funda):*

| Sken a răspuns:

Gandeste-te asa ca daca incerti sa il uiti cand va plecat o sa te intrebi ce sar fi intamplat daca erai cu el si daca stateai cu el... Iar in plus daca tu il placi asa cum zici nu mai incerca sa o ascunzi vorbeste cu el nu ai ce pierde si asa pleaca intr-o luna... acum ramane la alegerea ta

| Sken a răspuns:

A da am uitat ceva... sa nu iti fie niciodata rusine ca incerci sa il curtezi daca nu se rezolva nimic oricum pleaca intr-o luna si parerea me la toate sfaturile pe care le vad e cam nasoala cred ca imi dai dreptate si mie mi s-a intamplat cu o fata nu ai cum sa o uiti ori ce ai face mereu mereu mereu iti aduci aminte de ea...

| ГЭOPГИ a răspuns:

Uital e ce mai buna solutie! el s-a gandit la tine, i-a pasat de tine? NU. asa ca uital.pup.

| monamiki a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun. daca crezi ca ai mai avea sanse sa incerci,.fa-o!,. nimeni nu-ti poate spune nimic.dar dupa atata timp,. cred ca ar trebui sa incepi sa-l uiti,. incearca sa compensezi timpul petecut cu el,. de care iti amintesti si in prezent,. petrecand cu prietenele tale,. fa shopping, distreaza-te, mergi prin cluburi, cunoaste baieti noi,. poate,. poate,. se va gasi un baiat care sa fie agatat de tine,. BAFTA!

| aragon18 a răspuns:

@Sken : stie ca il plac, stiu ca ma place.altfel nu m-ar mai fi sarutat, si. stuff.
@yubbb : chiar daca nu o arata, stiu ca se gandeste la mine.
@VivianKorea : mda, sa stii. laughing)
Va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile si sfaturile voastre! Va puuuup cu drag! happy

| VivianKorea a răspuns:

Parca-i dintr-un scenariu de film mai lipseste razbunarea laughing

| Creieras17 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie in urma cu putin timp. Am vorbit cu un baiat timp de o vara la telefon El era in Italia, lucra. Atunci avea 17 ani si eu 15. Eram la acelasi liceu eu 9 G el 10 G.Ca sa nu mai intru in poveste, am tinut foarte mult la el, pot spune ca a fost prima mea dragoste, ne-am intalnit, am suferit, ne-am simtit bine, cu toate ca nu sunt foarte sigura ca a simtit vreodata ceva pentru mine. Darcu timpul am ajuns sa ne uitam, sa nu ne mai bagam in seama.Sa trecem peste toata povestea asta. Din cand in cand mai vorbim la telefon.Morala: Totul vine de la sine! Tu trebuie sa te gandesti la viitor si la lucrururile care te ajuta pe tine ca persoana, sa te dezvolti. In orice caz, experienta asta te v-a ajuta sa vezi lucrurile altfel. Ma bucur ca te-am putut ajutakiss.

| Kiddu14 a răspuns:

Incearca sa mai vorbesti cu el mai cauta`l da nu insistent. daca nu iti raspunde sau nu vorbeste cu tine si se tine dupa fata aia uita`l:dfundha?