| MihaiAlbert a întrebat:

Buna seara TPU, sper sa imi luati intrebarea in serios deoarece chiar vreau sa aud raspunsul vostru.
Am avut 2 3 seri cu prietena mea in care am vrut sa facem sex. Pe toata perioada preludiului am avut erectie si penisul era tare dar cand sa trec la partea sexului in sine am observat ca nu mai am erectie si penisul nu mai intra in erectie completa, se scula dar greu si nu complet. Tin sa precizez ca nu mi s-a mai intamplat asta pana acum si la masturbare de exemplu mereu am o erectie foarte puternica ( am avut o perioada in care ma masturbam foarte des, de 2 3 ori pe zi ) asta inainte de relatia mea actuala.
Ideea e ca am erectie, doar ca inainte de ultimele acte sexuale nu am mai avut deloc o erectie normala, ci una slaba sau aproape deloc.
Sa fie stresul problema? Sa fie din cauza ca m-am masturbat prea mult? Va rog sa-mi dati un sfat sau o opinie din experienta voastra. Tin sa precizez ca nu beau alcool, am un stil de viata sanatos, nu fumez sau alte chestii care ar putea dauna vietii sexuale.

12 răspunsuri:
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Iti spun eu care e problema... incearca sa iti faci treaba chiar daca te tine 10 secunde. Asta este problema, ti-e frica sa nu termini repede. Incearca sa ii spui chestia asta fetei si sa incercati mai multe numere. Hai zi ca nu am dreptate si nu mai apleca urechea la toate sfaturile "profesinistilor" de pe aici. Succes!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, in primul rînd ce varstă ave ti voi doi? Si poate ar fi bine sa m ai schimbi ceva cand faci sex, sa fie ceva nou nu mereu aceleasi lucruri, cînd te masturbai erai tu singur, dar acum sunte ti doi, întreaba o si pe ea roaga o sa te ajute sa ai erectie, ea are orgasm cănd faci sex? Îi place? Sau este doar ceva mecanic si bineînțeles a devenit deja o rutină pentru amîndoi, de cît timp sunte ti împreună? Cît de des faci sex cu ea? O dată sau de două ori pe săptămînă, sau faci in fiecare zi? Multă sănătate si cred că ar fi binevenită o pauză de la sex, să îi dai organismului si organului(penisului) timp sa se refacă, daca faci abuzuri riști sa il dereglezi.

| MihaiAlbert explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am 22 de ani, este prima oară când trebuia să facem sex.
Ea are 19.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, problema ar putea fi mastubarea excesiva din anii precedenti, care au fac efect probleme erectile in viitor.

| MihaiAlbert explică (pentru Violleta2022):

Si cum pot rezolva problema asta, pot face si altceva pe langa de a ma lasa de chestia asta?

| simpluone a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuze ca te contrazic insa nu ai dreptate aici. Excitatia in mod normal e mult mai mare cu o partenera decat singur. Asta daca nu exista un blocaj psihic ca in cazul de fata, in principal indus de sperietura lui ca devine impotent ceea ce nu este cazul! La masturbare se pune in balanta faptul e ca total relaxat ( avand experienta destula happy ) de aici si erectia mai puternica

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiAlbert):

1. Ideal ar fi sa nu te mai masturbezi
2. Si incearca sa te concentrezi pe fata cu care esti, ca sa poti sa ai erectii si sex.

| Violleta2022 a răspuns (pentru simpluone):

Usurinta cu care la masturbare se obtinea erectia solida si satisfactia totala, l-a facut sa fie stresat acum, cand este cu o fata in pat, unde trebuie sa fie atent la ea si totodata stanjenit sa nu se faca de rusine, ca nu se comporta prea bine, ca nu-i destul de mare sau gros pensiul, ca nu poate tine prea mult erectia samd.
Daca se renunta la masturbare sau se face foarte rar, se poate concetra mai bine pe un act sexual normal, dorindu-si si putand sa tina o erectie cat mai mult posibil, incat la un moment dat, sa fie in stare chiar sa-i produca fetii un orgasm vaginal.

| simpluone a răspuns (pentru Violleta2022):

In mare parte ai dreptate. Adica trebuie sa diferentieze cele doua actiuni pentru ca sunt diferite desi au acelasi efect final fizic dar nu si psihic.
Satisfactia totala nu se poate obtine prin masturbare, este lucru dovedid. Ai impresia ca e asa insa diferenta dintre cele doua la nivel mintal este ca numai cu o partenera/partener ai reactii hormonale complete. In masturbare nu sunt complete si inca nu se stie de ce desi fizic par la fel.
Ideea este ca indiferent daca rareste sau indeseste partidele de autosatisfacere nu-l ajuta la relatia cu partenera atat timp cat trateaza o partida de sex la nivel mintal cu o partida de autosatisfacere. Sexul se invata natural si trebuie sa fi relaxat pentru asta! In special pentru a ajunge la o satisfacere completa atat a ta cat si a partenerului cum ai spus si tu!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de stres intalalat pe fond psihico-emotiv. Probabil ca in scurt timp va dispare aceasta stare extrem de stresanta. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Cu siguranță e vorba despre stres.

| Emilian65 a răspuns:

Cauza principala a esecului erectiei este masturbarea in exces.