| CoZmIInEL a întrebat:

Buna seara TPU. Sunt clasa a 8 si am o problema cu o fata pe care o iubesc foarte mult. Ea s-a mutat la scoala mea la inceputul acestui an scolar de la Marin Preda. Pana pin octombrie a fost cu un baiat de clasa a 9. Din cate am inteles eu acel baiat si-a batut joc de ea, iar cand a auzit a fost foarte afectata si inca mai tine mult la el. De catva timp, am incercat sa fiu cu ea, iar in pauze stam mereu impreuna. Majoritatea colegilor ne-au intrebat daca suntem impreuna, deoarece noi petrecem foarte mult timp unul cu altul. Mereu imi da cate un :* pe obraz, si eu la fel. Cateodata, cand suntem singuri in clasa mai facem cate un kiss mic. Ea e foarte sensibila, si mereu incerc sa nu o ranesc cu nimic. Ea face multe lucruri de parca am fi impreuna. Acum vreo luna am intrebat`o daca vrea sa fim impreuna, si a spus ca inca mai tine la acel baiat care a parasit`o. Unii spun ca din gesturile ei, reiese ca ma place, altii spun ca face asta doar ca sa-l uite pe ala. Acum nu stiu, oare ma place? Sau oare isi bate joc de mine? Daca ati putea sa`mi dati niste sfaturi care m`ar ajuta sa fiu impreuna cu ea. Multumesc. FUNDA

Răspuns Câştigător
| StrangeSmile1 a răspuns:

Bai...fetele sunt complicatelaughing in primul rand, ea tine la fostul ei prieten dar tine si la tine, te asigur. Doar ca in capul ei e ceva gen: "nu cred ca as putea fi cu el pentru ca ma voi gandi la celalalt, si nu vreau sa.l ranesc fiindca relatia noastra de prietenie e f stransa, chiar nu as vrea sa regret, voi incerca sa accept faptul ca fostul meu prieten si.a batut joc de mine chiar daca nu mi.a venit sa cred, dar momentan am nevoie de cineva pe care ma pot baza si in care pot avea incredere oricand si daca voi strica relatia dintre noi ( adica dintre tine si ea) atunci chiar ca nu stiu ce sa mai fac." Pur si simplu nu e sigura pe ea deocamdata. Tu trebuie doar sa fi langa ea mereu ca sa o ajuti cand are nevoie si sa.i arati ca te merita happy sper ca te.am ajutat cu ceva ^^

7 răspunsuri:
| SoundTapes a răspuns:

Eu zic sa o astepti. O fata nu ii place sa fie grabita, poate mai tine la celalalt, este inevitabil, mai ales daca a astat cu el o perioada lunga. In orice caz trebuie sa ii iei gandul de la el. Dar nu spunandu-i ca vrei sa fi cu ea si astea. Ci fiind prietenul ei. O sa vina ea la tine daca vrea, crede-ma sunt fata. Le cunosc. Acum are nevoie doar de un prieten care sa ii fie aproape orice ar fi.

| CoZmIInEL explică (pentru SoundTapes):

Da, asta am si facut pana acum, iar rezultatele dupa parerea mea incep sa se vada usor usor, acum nu stiu daca mi se pare mie sau...

| gigiT a răspuns:

In primul rand incearca sa-ti clarifici tu sentimentele fata de ea, fi serios, nu o iubesti! Atractia fizica nu e iubire, esti indragostit in cel mai bun caz.
Acum revenind la gagica, daca chiar iti place de ea si-ti doresti sa fi cu ea arata-i asta, incearca sa petreceti mai mult timp impreuna, vorbiti, cunoasteti-va mai bine. Si nu ma refer la scoala, cheam-o in timpul liber, cheam-o in weekend, in timpul saptamanii dupa-masa afara si mergeti la un suc vorbiti, comunicati. O sa-ti dai seama dupa atitudinea ei daca ii face placere si isi doreste mai mult sau nu.
Spuneai de pauze ca in momentul cand ramaneti singuri va mai sarutati, ei bine in mediul ala doar tu cu ea la un suc n-o sa va mai impiedice nimic sa va manifestati astfel deci e cea mai buna metoda sa vezi ea ce anume isi doreste. Bafta!

| lovergirl a răspuns:

Incearca sa afli asta de la ea:X pentru ca o fata face mai multe de cat crezi iar ranile nu se akopera usor straight face bafta

| Daniel_Serban_1986 a răspuns:

Din gesturile ei reiese ca da se cam foloseste de tine sa uite de fostul ei sau poate sa faca o comparatie intre tine si fostul ei si daca reusesti sa te porti mai frumos ca el ai sanse mai mari sa o faci sa fiti impreuna si nu doar sa fi folosit.

| ilostmyname a răspuns:

Hmmm, sincer omule ...nu prea stiu ce sa zic, nu poti sa stii niciodata ce e in mintea unei fete, chiar cand crezi ca ea te iubeste, afli ca e de fatada si etc. Dar mie se pare cam vrajeala ca in clasa 8 sa "suferi" atat de mult cu o persoana care probabil nu a fost mai mult de vreo 3luni. Alt motiv poate sa fie, se intalneste cu altcineva in ascuns (cam putin probabil totusi), desi poate sa fie adevarat si faza cu baiatul acela, putin probabil cum am zis dar se poate (0.1% sanse sa fie adevarat parerea mea ). Acum poate esti in friendzone ...care e cam naspa pentru tine daca intr-adevar o iubesti (friendzone, zona in care un prieten/a te considera un foarte prieten bun da niciodata nu ar putea face sex sau sa se combine cu tine, pentru ca te vede prea bine ca prieten, si probabil nu vrea sa te piarda, stii doar ca cuplurile dupa ce se despart nu prea mai vorbesc, asa cred ca e una din sansele mari sa fie. Astea sunt cele 3 chestii care pot sa fie. Parerea mea este sa te duci asa si sa-i zici. "Cheerie, eu chiar te iubesc, vreau sa stiu daca iti place de mine sau ai vreo itentie sa fii cu mine, si cand este asta, pentru ca nu mai pot astepta. sau in modul tau da sai dai de inteles ca vrei sa-ti dea un raspuns clar, da, nu, nu acum. Sper ca nu e prea incurcat raspunsu, bafta tongue!

| AniAeerdna a răspuns:

Din cate ai spus e trecuta prin viata.Intr-o zi vorbeste clar cu ea si spune-i ce simti intr-un mod care so atinga la suflet, atunci ea va fi impresionata si cine stie, poate iti va da o sansa.Succes.