| BoGdAneluL17 a întrebat:

Buna seara TPU :X Am mai postat o intrebare acum o ora si e tot referitor la petting. Sincer, nu cred in toate prostiile de pe net cu sarcinile si altele, insarcinate raman doar fetele care au incredere degeaba in partener sauo fac fara cap,adica nu sunt asa mult informate. Asa deci sa trecem la intrebare, am vazut multe intrebari pe tot felul de site`uri de socializare si printre care si sarcina fara penetrare,adica petting`ul, dar nu cred,atata timp cat nu exista penetrare nu are cum si mai ales prin lichidul preejaculator,deci e o prostie si baga frica in toate cuplurile si chiar daca majoritatea nu iau asta in considerare... nu e de glumit,dar in cazul asta e o prostie, deci ce credeti se poate ramane insarcinata prin petting cu sau fara ejaculare?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am vazut o femeie insarcinata care avea himenul integru si nu era elastic. Ramasese insarcinata in urma faptului ca partenerul ei ii ejaculase pe vulva in cadrul unui act sexual fara penetrare si fara protectie. Sper ca asta iti raspunde foarte clar la intrebare

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru BoGdAneluL17):

Nu, nu e imposibil. Lichidul preejaculator contine suficienti spermatozoizi pentru a da o sarcina daca ajunge pe vulva unei femei aflate in perioada fertila

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru BoGdAneluL17):

Nu discutam de nici un caz anume, intrebarea si raspunsul erau absolut generale. Pentru situatii particulare, discuta cu un ginecolog sau un medic de planning familial.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia ei vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

„Sincer, nu cred in toate prostiile de pe net cu sarcinile si altele", apoi întrebi : „deci ce credeti se poate ramane insarcinata prin petting cu sau fara ejaculare?"...și nu-i la mișto. Deci tu ai vrut detalii...

| diavolitadulce a răspuns:

Eu cred ca da din cauza lichidului seminal care contine si el spermatozoizi