| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU cine imi poate explica exzact lege "corupere de minori" as vrea sa stiu la ce se refera exact big grin adica daca nu m-am atinis de o minora si nu am avut contact sexual am avut doar o relatie de prietenie pot intra la corupere de minori? multumesc si dau funda celui mai bun raspuns

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o infractiune cu aceasta denumire, exista doar infractiunile de seductie si de coruptie sexuala, citez:
"Seducţia
ART. 199
Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împăcarea părţilor înlătura răspunderea penală."
"Corupţia sexuală
ART. 202
Actele cu caracter obscen săvârşite asupra unui minor sau în prezenţa unui minor se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când actele prevăzute în alin. 1 se săvârşesc în cadrul familiei, pedeapsa este închisoarea de la unu la 7 ani.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1 şi 2 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei se majorează cu 2 ani. (Alin. 2^1)
Ademenirea unei persoane în vederea săvârşirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelaşi sex se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani."
Dupa cum vezi ambele presupun relatii sexuale, in lipsa acestora fapta nu exista.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe tine asta te interesează: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-202-cpen
Pa, pa.

| LarisaDragomir a răspuns:

„Relatie de prietenie", nici macar relatie sentimentala.Deci logic ca nu poti avea de ce sau pentru ce face puscarie din moment ce nu te-ai atins de ea.

| iuryy a răspuns:

In primul rand nu ar fi corupere de minori, ci abuz. In al 2-lea rand nu e abuz atat timp cat nu te-ai atins de ea. E doar o relatie de amicitie intre voi. Sper ca te-am ajutat! Succes!:*